שָה-שָה-שָה שקט בבקשה

   

מגמות בעיצוב חדרי/סוויטות שינה

מאת: | צילום: | 06/10/2014

 

טפט מסדרת 'New Skin', של המותג 'גרנדקו', לקבלת חדר מעוצב באופן מידי. עשוי מויניל איכותי, קל להסרה ורחיץ. רשת 'כרמל שטיחים ופרקט'.

 

חדר השינה להורים הפך כבר מזמן לסוויטת הורים, הכוללת, בדרך כלל, חדר שינה, חדר רחצה וחדר ארונות משולבים ליחידה אחת. מבנה זה מאפשר להתייחס ל'חדר' השינה כאל יחידת מורחבת ונפרדת משאר חללי הבית, המדמה, הן בעיצוב והן בתכנון, חדר בית מלון.

 

בנוסף למגמה זו, ניתן להבחין במגמה מקבילה במסגרתה חדר השינה שנתפס בעבר כחדר 'אחורי' שבדרך כלל אינו פוגש אנשים זרים ונשאר בעיצוב סטנדרטי ומסורתי, למקום מעוצב לעילא, שההשקעה בו אינה פחותה מחללי הבית הגלויים והציבוריים.

 

עיצוב חדר השינה בשילוב פנל דקורטיבי לרצפה וקרניז תקרה חלק עשוי קלקר (בתכנון אדריכלי), למראה נקי ומודרני. ‘דקור סטאר’

 

כך יוצא שסוויטת ההורים איננה רק 'חדר שינה' אלא אי פרטי במסגרת חלל הבית, שמיועד למגוון פעולות מלבד שינה- רחצה, התלבשות, עבודה, צפייה בטלוויזיה, אחסון ושלל פעילויות פנאי. ריבוי התפקידים הזה של יחידה זו מתווה גישה עיצובית אשר צריכה לתת מענה לכל אחד מהתפקידים הללו, תוך יצירת 'אי' של אינטימיות ופרטיות, סוג של מקום מפלט להורים.

 

התנתקות פיסית ורעיונית זו משאר חלקי הבית מאפשרת מצד אחד להתפרע עם העיצוב ולממש פנטזיות שאולי פחות אפשרי לממש בחללי הבית האחרים, ומצד שני תייצר גם מרחב רגוע ונעים.


מיטה מדגם Flexa, בעיצוב מינימליסטי- חדשני.

כיצד משיגים את המטרה:


-כדאי ליצור תכנית עיצוב כוללת היוצרת מענה לכל הצרכים הפונקציונאליים בכל חלקי הסוויטה- אזור השינה, ארון/חדר

ארונות, חדר רחצה, פינת עבודה, טלוויזיה, תאורה וכד'.


-קביעה של גוון רגוע שיהיה גוון מוביל (לבן, שמנת, אפור בהיר וכד') שאליו ניתן לחבר גוון או שניים נוספים שיהוו כתמי

צבע ועניין בחלל. כך ניתן ליצור הן מראה רגוע והן טוויסטעיצובי שיוסיף עניין.


-העיצוב הכולל יבוא לידי ביטוי בכך שהסגנון והגוונים יגלשו מחדר השינה גם לחדר הרחצה ובכך יחברו את כל חלקי הסוויטה ליחידה הרמונית אחת.


-חדר הרחצה המסונף ליחידת ההורים הוא ברוב הדירות קטן יחסית ולכן מחייב תכנון מדוקדק של הצרכים. מקלחון (לא פחות מ- 1מ"ר), יחידות אחסון, שילוב אביזרי נוחות (מייבש שיער, מראה מגדילה וכד')- כל אלה צריכים להתאים לצרכי הדיירים.


-הדבר נכון גם לגבי חדר הארונות או הארון המצטרפים לחדר השינה- תכנון מדוקדק של צרכים- כמות האחסון, מהות הפריטים המאוחסנים, נגישות עונתית וכד'- יביאו לתוצאות טובות לאורך זמן.


במידה ונדרש שילוב של אזור עבודה, חשוב לתכנן את החיבורים החשמליים בהתאמה וליצור פינה בה ניתן לעבוד בנוחות עם מחשב, בלי לשכוח אזורי אחסון, אפילו מינימאליים, הדרושים לצורך העבודה ומונעים אי סדר בחדר.

 

שילוב חלון ענק בחדר השינה- 'קליל אופיס 2200', סמט אדריכלים, מורשה קליל: רם איכות מוצרי אלומיניום, צילום: אלי גרוס קרן אור. 'קליל- חלונות מעוצבים' ארון הזזה מסדרת 'הימליה', מדגם 'גלאמור', בצבע כחול נייבי ובגימור הייגלוס. למראה מרגיע ומעוצב בחדר השינה. רשת 'ריביירה'
 
המיטה

הפריט המרכזי שתופס, בדרך כלל, את רוב החלל בחדר השינה הוא המיטה. המיטות העכשוויות הן מפנקות מאי פעם. ראשית מבחינת גודלן. אם בעבר גודל המזרון הסטנדרטי היה 190x140ס"מ, הרי כיום מקובל לרכוש מיטות המתאימות למזרונים בגודל Queen Size -200x160 ס"מ, או אפילו King Size -210x180.

 

פינוק ראוי זה חייב להתאים לגודל החלל, על מנת למנוע צפיפות יתר. שנית, המיטות, בין אם מתכווננות או רגילות, יכולות להגיע עם ראש מיטה ההופך לפריט עיצובי בפני עצמו. בעיקר כאשר מדובר על מיטות שאינן מתכווננות, רצוי לבחור בראש מיטה מרופד ונעים להישענות, על מנת ליצור מצבי ישיבה נוחים במהלך קריאה או צפייה בטלוויזיה. המיטות מגיעות כיום במגוון חומרים ועיצובים, והבחירה בהן צריכה להתאים לעיצוב הכללי של החלל- סגנון כפרי, אורבאני, מודרני וכד'.


קיימות מיטות מתכווננות מציעות שלל פינוקים בנוסף להיותן מתכווננות- שידות מחוברות, אמצעי תאורה, אפשרות מסג', טלוויזיה 'בילט אין', חיבור למערכות שמע ו/או למחשב ועוד.

 

ריצוף בדגם 'Lastra', של המותג 'Imola', לחדר שינה מעוצב יותר. רשת 'ויה ארקדיה'


מגמות עכשוויות בעיצוב חדר השינה:


-שילוב אלמנטים הקשורים בקישוט קירות- טפטים, צבע, חיפוי בריקים, חיפוי עץ וכד'. בדרך כלל שילוב כזה ייעשה בקיר אחד, על מנת שלא להכביד ולסגור את החלל.


-שילוב וילונות על גבי החלונות- שילוב כזה יוצר תחושת אינטימיות וביתיות.

 

-שילוב פריטי ריהוט דוגמת כורסת קריאה, הדום מאורך לפני המיטה, היכול לעזור בהתלבשות, אך גם יכול לשמש

לצורך אחסון, מראה גדולה תלויה או עומדת ועוד.


-שילוב מזנון/שידה מול המיטה היכולים להוות אמצעי אחסון, אמצעי הנחה לטלוויזיה ו/או לפריטים קישוטיים.


-על מנת ליצור מראה עדכני, כדאי לשלב שידות צד שונות אחת מהשנייה, מדבקות קיר, פריטי וינטז' מגוונים, כיסוי מיטה, קיר שעליו תלויות תמונות אישיות קטנות וממוסגרות במסגרות שונות- כל זאת כיד הדמיון הטובה ועל מנת להפוך את החלל לאמצעי לביטוי אישי ייחודי.


מיטה זוגית מתכווננת, בעיצוב Matthias Rossow, הכוללת גם תאורה, מגשים מתכווננים ומסתובבים, כרית ראש מתכווננת ועוד. 'Swiss System'

מתכווננים


אם בעבר מיטה מתכווננת נתפסה כמוצר יוקרתי, שאינו בהישג יד, כיום ההיצע ההולך וגובר של מיטות מסוג זה, במגוון רחב של מחירים, מאפשר לרבים יותר להחליף את המיטה המסורתית במיטה מתכווננת.


מיטה חשמלית מתכווננת היא מיטה המחוברת למערכת מנועים המאפשרים לכוון את המזרון למספר מצבים. עובדה זו מאפשרת הרמה של החלק העליון או התחתון של הגוף, באמצעות שלט, ליצירת מספר תנוחות המתאימות למצבים שונים: קריאה, צפייה בטלוויזיה, שינה וכד’.


מיטה מתכווננת מורכבת מבסיס מיטה העשוי מפסי עץ המאפשרים גמישות תנועתית, ממזרון המונח עליהם וכן ממערכת מנועים חשמלית. סוג המזרון, מספר המנועים, צפיפות אדני העץ וכד’, יכולים להיות מגוונים בהתאם לדגם המיטה. אל המיטה ניתן לצרף גם ראש מיטה, בעיצוב תואם לסגנון הנבחר בחדר השינה.


חדר שינה בסגנון 'Mix&Match', למראה מעוצב. רשת 'ביתילי'

יתרונות:


תמיכה אורתופדית במצבים שונים.

אפשרות לישון כאשר הראש מורם מעט.


מאחר ומיטה מתכווננת מורכבת משני מזרונים, בשינה זוגית כל אחד מבני הזוג יכול לשלוט במצב המיטה המועדף עליו.


מיטה זו יעילה מאוד כאשר מדובר על אנשים המחלימים אחרי ניתוח, אנשים מבוגרים הזקוקים לעזרה בעת יציאה מהמיטה וכמובן לסובלים מבעיות גב.


מעבר לכל המיטה המתכווננת היא עוד פינוק הנוסף לשלל הפינוקים שאנו בוחרים כיום לשלב בחדר השינה.

 


ארון הזזה מסדרת 'הימליה', מדגם 'גלאמור', בצבע כחול נייבי ובגימור הייגלוס. למראה מרגיע ומעוצב בחדר השינה. רשת 'ריביירה'

 


רעיון:


במידה ומבנה החדר מאפשר זאת, מומלץ למקם את המיטה, הפריט המרכזי בחדר השינה, דווקא מול או במקביל לחלון. דבר זה מאפשר התקנת וילונות ארוכים וכן נגישות טובה יותר לחלון. כמו כן, הקיר שמעל המיטה יכול להיות צבוע בצבע שונה או להיות מכוסה בטפט, בעוד שבקיר ממול, הקרוע בחלון, ניתן להתקין מתחתיו יחידת נגרות מאורכת שעליה מונחת הטלוויזיה, מונחים ספרים וכד'.

 
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי