נוחות בחדר השינה – מיטות מתכווננות

 

חדר השינה הפך כבר מזמן, לחלל מעוצב ומפנק שאינו רק אזור נסתר מעין שנועד לשרת רק צרכים פונקציונאליים. החדר הפך לסוויטה, דומה רעיונית ומבנית לסוויטה בבית מלון והיא הוגדלה ושודרגה לעין שיעור. אחד האלמנטים החשובים בסוויטת השינה היא המיטה, התופסת, בדרך כלל, את רוב נפחה, שגם היא, על המסגרת והמזרן שלה הופכת להיות אסתטית יותר וכמובן – מפנקת. ואם עוסקים בפינוק, תשומת הלב מתמקדת במיטות מתכווננות, המכונות כיום 'מערכות שינה'. אלה מאפשרות להוסיף על התפקידים המסורתיים של המיטה גם קריאה ו/או עבודה על המחשב בנוחות. לא רק לבעלי בעיות גב.

מאת: מערכת אתר 'בית ונוי' | צילום: יח"צ | 03/04/2013
חשיבות המיטה, או מערכת השינה, נעוצה ראשית לכל דבר אחר, בעובדה הפשוטה והידועה שאנו מבלים כשליש מחיינו בשינה. שינה טובה לבריאות וכל אחד מאתנו יודע ומעריך שינה טובה שלאחריה יקיצה ותפקוד טובים. מאחר ומערכת שינה היא דבר יקר יחסית שאינו מוחלף לעיתים מזומנות, הבחירה במערכת השינה הנכונה ביותר לצרכינו האישיים, חשובה במיוחד.

 

 
  

 

מערכת שינה מתכווננת מורכבת מבסיס, מנגנון (מנועים) ומזרנים. היא מגיעה בגדלים שונים וכיום מקובל לרכוש מערכת זוגית החורגת מהגודל הסטנדרטי של רוחב 140 ס"מ ואורך 180 ס"מ. בכפוף למגבלה של גודל חדר השינה, חשוב לזכור שככל שהמיטה גדולה יותר, השינה טובה ונעימה יותר. לכל אחד מחלקי המערכת יש להקדיש זמן בחירה והשוואה בין יצרנים ומשווקים שונים. 

 

בסיס וגב  מיטה

 

בסיס המיטה מורכב, בדרך כלל, מפסי עץ, התומכים במזרן והתומכים ביכולת ההתכוונות שלו. לכן בבחירת מיטה מתכווננת, חשוב להרים את המזרן ולבדוק את חוזקו של הבסיס התומך. אם בעבר מיטות מתכוונות היו מורכבות רק מבסיס ומזרנים, כיום, בדומה למיטות שאינן מתכווננות, קיים מגוון רחב של דגמים ועיצובים, הבאים לידי ביטוי בהיקף המיטה ובגב המיטה, היכולים להתאים לכל טעם אישי וסגנון עיצובי. ממיטות בעיצוב קלאסי (ריפוד עור, קטיפה, קפיטונאז' וכד'), עבור בעיצוב מודרני ועכשווי וכלה בסדרות קלילות וצבעוניות המיועדות לצעירים. מגוון זה מאפשר לשלב בין העיצוב המתאים למזרן ולכמות המנועים הרצויה. חשוב לציין שאם בעבר מיטות מתכווננות לא כללו בדרך כלל מקום אחסון, כיום ניתן למצוא בקלות דגמים הכוללים ארגזי מצעים.


מזרנים

 

כאשר מדובר על מיטה מתכווננת מדובר על מערכת הכוללת שני מזרנים נפרדים. לאלה הרגילים למזרן זוגי מסורתי קשה אולי להתמודד עם עובדה זו, אך למרבה הפלא יש לזו יתרונות משמעותיים. ראשית, ניתן לרכוש שני מזרנים שאינם זהים, כאשר כל אחד מהם מותאם פרטנית מבחינת משקל גוף, בעיות אורטופדיות ונוחות אישית. בנוסף, החלוקה לשני מזרנים מאפשרת לכל אחד מבני הזוג לנהל את פעילותו בהפרעה מינימאלית – אחד ישן בעוד השנייה קוראת וכד'. שלישית, כל אחד מבני הזוג יכול לכוון לעצמו את זווית השינה הרצויה, מבלי להתפשר ומבלי להפריע.

 

סוג המזרן

 

המזרנים המונחים על מערכת מתכווננת שונים במהותם ממזרנים רגילים מאחר והם צריכים להיות גמישים מספיק על מנת לאפשר להם להתקבע בזוויות שונות, על פי בחירה (הרמת ראש וכתפיים, הרמת רגליים וכד'). באופן גס ניתן לחלק את המזרנים לשלושה סוגים עיקריים: מזרני קפיצים, מזרנים ללא קפיצים ומזרנים המשלבים את שני אלה (חלק פנימי של מזרן קפיצי וכיסוי נוחות).

 

מבלי להיכנס לפרטי הפרטים של אחת מאפשרויות אלה חשוב לציין שהפרמטר העיקרי לבחירת סוג המזרן הוא הנוחות האישית של המשתמש. החומרים העיקריים בהם נעשה שימוש במזרנים שאינם מזרני קפיצים הם חומרים פולימריים שונים, שבדרך כלל מגיעים בשילוב לטקס, ויסקו או טמפור. מזרני ה'גומיאוויר' הוותיקים שודרגו עם טכנולוגיות חדשות ליצירת חומרים עמידים, אנטי בקטריאליים, בעלי פיזור כובד טוב וגמישות מרבית.

 

קפיצים

 

בניגוד למזרנים למיטות רגילות, כאשר מדובר על מיטות מתכווננות מזרן הקפיצים יכיל ליבת קפיצים ומסביבה סוג כזה או אחר של 'גומיאוויר' מתקדם, על מנת ליצור גמישות מספקת לכיפוף המזרן בעת שמכווננים אותו. מספר הקפיצים שונה בין מזרנים שונים וישפיע על מידת התמיכה. כך או אחרת, חשוב לוודא שהבד המכסה את המזרן עשוי מטקסטיל המפחית הזעה, נעים למגע וקל לניקוי.

 

 
מערכת שינה מתכווננת, דגם 'אוורסט' - 'דר'-גב'
  

 

מנועים

 

רוב המיטות המשווקות בארץ כוללות מנועים מתוצרת גרמניה (לעיתים גם שוויץ), גם אם שאר חלקי המיטה מיוצרים בארץ. בדרך גלל מדובר על שילוב של שני מנועים למיטה (מנוע לכל אחד מחלקיה) וקיים שוני בעוצמות שונות של מנועים. המנועים הם אלה האחראיים על כוונון המיטה ולכן חשוב לוודא שהם איכותיים ומגיעים עם טווח אחריות רחב ככל האפשר. ישנם מנועים (מנועי רטט) המאפשרים ליצור תנועתיות המדמה עיסוי, בחלקים ובעוצמות שונים של המזרן. חברות שונות מציעות מספר שונה של אפשרויות עיסוי.

 

גאדג'טים

 

אם כבר עוסקים במערכת שינה מתקדמת וטכנולוגית, הרי שלאורך זמן מערכות מסוג זה מוצעות עם יותר ויותר אביזרים, גימיקים וגאדג'טים נלווים. השלט (חוטי או אלחוטי) הוא אבן יסוד, באמצעותו ניתן לכוונן את זווית המיטה, אך לזה מצטרפות כיום שלל אפשרויות נוספות: מערכת מסאז' מובנית, רמקולים מובנים במיטה, חיבורים ל- MP3, מתקנים נשלפים לטלוויזיה בקצה המיטה, תאורת LED משולבת במיטה, מנגנונים מתוחכמים יותר להרמה המיטה על מנת להגיע בנוחות לארגז המצעים (דוגמת מערכת Q Vision של חברת 'סימונס', ועוד. מגוון זה הופך את ה'מיטה' ל'מערכת' שמיועדת לא רק לשינה אלא גם לשימוש בשעות הפנאי.


 

מיטות מתכווננות מגיעות כיום במגוון רחב ביותר של אפשרויות חזותיות וטכנולוגיות ומחירן הופך להיות נגיש יותר ויותר. לאנשים עם בעיות גב, או קשיים אחרים בהתרוממות מהמיטה, אך גם לקהל הרחב שמבקש פינוק ושינה איכותית, מיטות מתכווננות מציעות כיום רמה אחרת בסוויטת השינה.


מיטה מדגם ספלנדיד. רשת הולנדיה
 

 

מערכת-ה- Q-vision. חברת סימונס
  

 

מערכת שינה מתכווננת. רשת אירופלקס
  

 

מערכת שינה אורטופדית מתכווננת-לנוער, כוללת שלט ושכבת לטקס עליונה. 'דר'-גב'.
  

 

מערכת שינה מתכווננת מדגם מונפרנאס. רשת עמינח
 

 רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי