משחקים באור: דגשים חשובים בבחירת תאורה לכל חלל בבית

התאורה מהווה חלק חיוני בכל בית, וחשוב לתכנן מראש היכן יהיו גופי התאורה בביתכם, כמה שקעים הם מצריכים, ואילו סוגים של גופי תאורה כל חדר דורש. באמצעות תכנון נכון של מיקום גופי תאורה, תוכלו להאיר כל חדר בצורה נפלאה, וליצור אווירה נעימה ומזמינה בכל רחבי ביתכם.

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: | 18/09/2019

 


 

בעת שיפוץ הבית או עיצובו מחדש, יש לקחת בחשבון מספר גורמים שיכולים לשנות את מראהו של חלל מן הקצה אל הקצה. עד כמה אנו מודעים למידת השפעתה של התאורה על האווירה בחדר?

לכל חדר יש אופי משלו ומבנה משלו, בהתאם לכך, חשוב לבחור בחוכמה את סוג התאורה בכל חדר, בבית או בבית העסק, לפני שמתחילים שיפוץ או עיצוב מחדש. בעזרת הטיפים הבאים תדעו כיצד לבחור את התאורה הטובה ביותר לכל חדר, ולגרום לביתכם להיראות נפלא באמצעות משחקי אור וצל.

התייעצנו עם המומחים בלוקאס תאורה, והכנו לכם את המדריך המלא לתאורה בבית.

 

בחירת תאורה לפי סוג חדר


 

כיום יש מגוון עשיר של גופי תאורה ואפילו נורות אשר משנות לחלוטין את האופן בו חדרים מוארים ונראים. כדי לגרום לכל חדר להיראות במיטבו, אנו ממליצים לכם לבחור את התאורה עבור כל חלל באופן הבא:

 

אווירה חמה ומזמינה בכניסה לבית

הכניסה לבית היא הדבר הראשון שרואים כאשר נכנסים אליו, ולכן חשוב לה להיראות חמימה ומזמינה. לחלל המבואה מתאימה תאורה תקרה, כמו מנורה, או אפילו שנדליר, אשר יאירו את הכניסה לבית וידגישו את יופיו של החלק הזה. בנוסף, תוכלו להוסיף מנורת שולחן לשולחן הכניסה כדי ליצור רושם חזק יותר, ולהאיר את המבואה בצורה חמימה.

 

שפע מנורות במרכז הבית

הסלון הוא מרכז הפעילות בבתים רבים, ולכן חשוב להאיר אותו באופן שיגרום לו להיות נעים, אך לא מואר יתר על המידה. בחדר הזה מומלץ לשים תאורה קבועה, כמו שנדליר או מנורות תלייה, במרכז החלל. כדי להשלים את המראה של הסלון, מומלץ להוסיף מנורות רצפה עומדות בפינות החדר.

על מנת להאיר את הסלון בצורה המיטבית, יש לקחת בחשבון את גודל החלל הזה, כך שאם יש לכם סלון גדול, מומלץ שתניחו מספר מנורות עומדות ותתקינו לצידן שקעים בהתאם למספרן. אל תסמכו על מקור תאורה אחד שיעשה את העבודה, ההמלצה היא להיעזר במספר מקורות, אשר יעזרו לכם לפזר את האור באופן שווה ומיטבי ביותר.

 בקטנה על תאורה חסכונית

קחו בחשבון גם את הרהיטים שעתידים להיות בסלון ואת כמות האור הטבעי הנכנסת אליו במהלך היום. כדי למנוע בזבוז חשמל, מומלץ להשתמש בתאורה חסכונית ופונקציונלית מכיוון שיהיה צורך להדליק את האורות בסלון במשך מספר שעות, מה שעלול להגדיל את צריכת החשמל באופן משמעותי.

 

במטבח: כמה שיותר אור יותר טוב

נושא התאורה במטבח מעט מורכב, מפני שאין נקודת מיקוד אחת ויחידה בחלל הזה. לכן, מומלץ להתקין מספר שקעים וגופי תאורה באזור המטבח; אם יש לכם אי במרכז המטבע, מומלץ להתקין מעליו מספר גופי תאורה נתלים (לרוב שלושה).

בנוסף, כדאי להתקין גוף תאורה ליד או מעל הבר והכיור במטבח, וכן מעל אזורי עבודה על מנת שתוכלו לראות היטב את מה שאתם עושים. אם אינכם חובבים את המראה של גופי תאורה תלויים, תוכלו להתקין ספוטים גדולים או קטנים וכן גופי תאורה שקועים באזורים המיועדים לגופי תאורה.

 

להאיר את האוכל מבלי להפיץ חום


 

אומנם היא לא בפינה, ומהווה חלק חשוב מהבית, אך בכל זאת נקראת לרוב פינת אוכל. החלק המרכזי בכל פינת אוכל הוא שולחן האוכל, ולכן מומלץ להתקין תאורה ממוקדת ממש מעליו, אשר תאיר היטב את השולחן ואת האוכל.

כדי להאיר את חדר האוכל בצורה מיטבית, מומלץ לבחור במספר גופי תאורה המפזרים אור רחב כדי שניתן יהיה לשבת מתחתיו ולאכול בנעימים, מבלי להרגיש הפצת חום לא סימפטית.. גופי התאורה המומלצים למטרה הזו הם גופים תלויים המשתלשלים מעל שולחן האוכל וקרוב אליו, כמו אהילים ונברשות.

בנוסף, מומלץ להתקין בגופי התאורה הללו נורות המפיצות אור בגוון שמש צהוב עדין ונעים שיכול לעזור ליצור אווירה נעימה בקרב כל הסועדים במרחב האוכל.


תאורה רומנטית בחדר שינה


 

בחדר השינה מומלץ להתקין תאורה מרכזית מעל המיטה, כמו אהיל צמוד תקרה למשל, ולבחור בגופים שאינם משתלשלים מעל המיטה. מלבד גוף התאורה המרכזי מעל המיטה, מומלץ להתקין גם גופי תאורה באזורים אחרים בחדר שזקוקים לאור ממוקד.

פינת איפור, שידות קריאה בשני צידי המיטה, ותאורה לצד כורסת קריאה בחדר השינה, יאפשרו לכם להאיר פינות מסוימות מתי שתרצו במקום להאיר את החלל כולו. חשוב לזכור כי כל אחד מהגופים הללו זקוק לשקע משלו, ולכן יש לקחת זאת בחשבון בעת התכנון.

 

חדר רחצה: זה המקום לאור לבן בוהק

חדר הרחצה זקוק לתאורה חזקה יחסית, ולכן מומלץ לבחור באור לבן או נורה צהובה המפיצה אור חזק. מלבד חוזק האור, חשוב גם לבחור בגופי התאורה הנכונים עבור חדר הרחצה שלכם.

גופי התאורה המתאימים לחלל הזה הם גופים מאורכים (צינורות זכוכית) המותקנים לצד המראה או מעליה. בנוסף, מומלץ להתקין גם גוף תאורה מרכזי צמוד-תקרה במרכז חדר הרחצה, על מנת שיאיר אותו בצורה נעימה ובאופן אחיד.

 

גופי תאורה מעוצבים בחדר הילדים


 

בעת תכנון התאורה לחדר הילדים, חשוב לשים דגש על תאורה איכותית, בריאה, וכזו שמפיצה אור אשר אינו מזיק לעיניים. כמו בחדר שינה של מבוגרים, גם בחדרי שינה של ילדים מומלץ להתקין גוף תאורה צמוד-תקרה אשר מפיץ אור לרחבי החדר.

כיום קיימים מגוון עיצובים מיוחדים של גופי תאורה לילדים שמתקשרים לעולם הילדות, כך שתוכלו לבחור גוף תאורה שיתאים בדיוק לטעמו של ילדיכם. מלבד גוף תאורה מרכזי שייתלה מעל המיטה, מומלץ להתקין מנורה על שולחן הכתיבה אשר מפיצה אור חזק דיו, אך לא כזה שיסנוור את ילדכם או יזיק לראייתו.

 

יש לכם משרד בבית?

כדאי שתאורה במשרד ביתי תהיה פונקציונלית בעיקר, ולכן מומלץ להשתמש בגופי תאורה עם קווים נקיים וללא תוספות מיוחדות. בחירת גופי תאורה אלגנטיים ושקועים הפזורים בנקודות מרכזיות ברחבי המשרד תאפשר להאיר חלקים שונים של החלל הזה שיקנו לו מראה מקצועי.

בנוסף, חשוב להתקין מנורת לילה על שולחן העבודה המרכזי ועמעם על התאורה המרכזית עבור הימים הללו בהם עובדים עד מאוחר.

 

התאורה מהווה חלק חיוני בכל בית, וחשוב לתכנן מראש היכן יהיו גופי התאורה בביתכם, כמה שקעים הם מצריכים, ואילו סוגים של גופי תאורה כל חדר דורש.

בנוסף, חשוב לבחור בגופי תאורה איכותיים ועמידים שלא יגרמו לסכנת דליקה או ייראו בלויים לאחר זמן קצר.

באמצעות תכנון נכון של מיקום גופי תאורה, תוכלו להאיר כל חדר בצורה נפלאה, וליצור אווירה נעימה ומזמינה בכל רחבי ביתכם.


רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי