עיצוב מטבחים: איזה סגנון הכי מתאים לכם?

הבשורה הכי טובה למי שמתכנן מטבח חדש, היא שבדיוק כמו בעיצוב אופנה, הכל הולך היום, ולא תהיה לכם שום בעיה למצוא מטבח בדיוק כמו שאתם אוהבים וחולמים. נשאר רק למצוא מה בדיוק אתם אוהבים וחולמים...

מאת: תמי וינצברג | צילום: | 01/11/2018
 
 
תכנון המטבח הוא אחד השלבים המשמעותיים ביותר בתהליך בניית בית, קנייה או שיפוץ, וגם אחד המשמחים בתהליך: מדובר בחלל הכי שימושי בבית, זה שמבלים בו הכי הרבה זמן, ובדרך כלל גם נהנים מהבילוי הזה.
 
אם נוסיף לכך את העובדה שברוב הבתים היום המטבח מהווה חלק מחלל האירוח, נקבל כמה וכמה סיבות טובות להקדיש תשומת לב מירבית לא רק למכשירי החשמל שיש במטבח ולגודל שטחי האחסון והעבודה בו, אלא גם (שלא לומר בעיקר) למראה שלו. 

ואכן, מי שניגש לבחירת מטבח - בין אם הוא שוכר את שירותיו של מעצב פנים או שהוא עושה זאת בכוחות עצמו - נתקל בשלב מוקדם בשאלה "איזה סגנון של מטבח אתם מחפשים?". יש מעט יחידי סגולה, שגם אם יעירו אותם באמצע הלילה יענו על השאלה הזו מיד ובלי היסוס. עבור רובנו זהו סיפור קצת יותר מורכב, ולו בגלל העובדה, שלא כולנו יודעים איזה סגנונות קיימים בכלל, מה מאפיין כל סגנון ומה מתאים לאופי החיים שלנו. 

אז כדי להקל עליכם לפחות בשלב הראשוני מאוד של תהליך בחירת המטבח החדש שלכם, הנה לפניכם סקירה קצרה של סגנונות עיצוב המטבח המקובלים כיום:

קלאסי

נצחיות - זהו היתרון הגדול של העיצוב הקלאסי, המאופיין בצבעים סולידיים, בחומרים סולידיים, בתכנון סולידי. נכון, מבחינה עיצובית לא יהיו לכם כאן הפתעות גדולות, אבל  המשמעות היא, שגם אחרי שנים עדיין יהיה לכם מטבח אלגנטי, שאף  פעם לא יוצא מהאופנה ושנראה כאילו זה עתה התקנתם אותו. התכנון הפנימי, אגב, יכול להיות סופר מודרני ולכלול את כל פלאי הטכנולוגיה, כך שתרוויחו מכל הצדדים. 
 

כפרי 

למטבחים הכפריים יש היסטוריה ארוכת שנים ומנעד רחב מאוד של תתי סגנונות: אפשר להבחין בין כפרי אנגלי (בסיסי ונקי) לכפרי צרפתי (עץ עם פיתוחים, פריטי פרזול מושקעים), בין שאבי שיק פסטלי ומהוה לבין הובו שיק ססגוני ופרוע. מה שחשוב הוא לעשות שימוש מושכל בחומרים טבעיים (או כאלה שנראים טבעיים) - עץ, מתכת, בד - ולשמור על מראה פשוט, לא מהוקצע ואפילו כזה שנראה משומש (למרות שהכל חדש לגמרי). התוצאה המתקבלת היא תמיד חמימה ומזמינה, ובכך יתרונו הגדול של המטבח הכפרי - הוא עושה חשק לבלות בו עם משפחה וחברים, בין אם הוא לבן ורגוע ובין אם הוא משובץ אלמנטים פרחוניים בכל צבעי הקשת. המטבח הכפרי מתאים למי שאוהב קשר בלתי אמצעי, שמעריך מסורת ולא מתרגש אם לא כל הצלחות על השולחן שייכות לאותה מערכת כלים. למעשה, הוא אוהב את הגיוון הזה ואת האופי האישי שהוא מביא איתו. 
 

מודרני / עכשווי

עוד סגנון שמאופיין במנעד רחב הוא הסגנון המודרני. בבסיס מדובר בעיצוב חף מקישוטים, בקווים נקיים מאוד ובסקלת צבעים נייטרלית - לבן, אפור, שחור, שלעתים משולב בה צבע דומיננטי נוסף, והעדפה לגימור מבריק. בפתח 2019 מסתמן טוויסט בולט אחד בסגנון: תוספת של צבעים וחומרים טבעיים, שהבולט בהם הוא עץ גולמי. הכוונה היא לא רק לשילוב של עץ, אלא גם לשימוש בחומרים שונים בעלי טקסטורות וגוונים של עץ. בכלל, המטבח המודרני מאופיין בכך שהעניין הוויזואלי בו נוצר באמצעות משחק עם חומרים שונים וטקסטורות מגוונות, כך שניתן ליצור מראה נקי מאוד ועדיין כזה שהוא עשיר ומלא עניין. הצבעים שישולבו השנה במטבחים המודרניים יהיו גם הם בסקלה הטבעית, ובהם, למשל, תכלת אפרפר, אוקר ועוד. 
 

תעשייתי

מתכת, אבן, בטון וזכוכית - אלה החומרים המאפיינים את העיצוב התעשייתי. בין אם אתם בוחרים בעיצוב תעשייתי הארד קור - צנרת חשופה, ארונות פתוחים, גימורים בגוני חלודה ומנורות מתנדנדות מהתקרה - או שאתם מעדיפים גרסה עדכנית יותר, שבה שולטים נירוסטה מוברשת או מבריקה, ספוטים ומשחקים גאומטריים - המטבח התעשייתי משדר עשייה, פרקטיות ובמידה רבה גבריות. פלטת הצבעים נוטה לכיוון האפור והטבעי, ואם המראה המתקבל נראה לכם נוקשה, תמיד תוכלו לשבור אותו עם פריטים צבעוניים ורכים יותר. הסגנון התעשייתי, שצמח בלופטים של ניו יורק, הוא לא רק בעל מראה פרקטי - הוא באמת כזה. הוא מתאים למטבחים גדולים יחסית, ומאפשר ניצול מיטבי של השטח לאחסון ולמשטחי עבודה מרווחים. גרסה מעודנת יותר של הסגנון התעשייתי היא הסגנון האורבני, שהוא פחות מחוספס ויותר נקי, ולוקח את השראתו מהמהפכה התעשייתית של ימינו - ההיי טק. 
 

אקלקטי 

"הכל מכל וכל" - זה פחות או יותר מה שמאפיין את המטבח האקלקטי, וזה נשמע אולי כמו בלגן אחד גדול, אבל זה  נכון רק לגבי מי שלא מתחבר לסגנון הצבעוני הזה. מי שאוהב אותו, מרגיש בו הכי בבית בעולם, שכן מדובר בסגנון אישי מאוד, דינמי ונושם, כזה שאפשר לשנות את האווירה בו בקלות, לשלב בו אלמנטים שונים זה מזה, ועדיין לשמור על איזון מדויק בין ישן לחדש, בין קלאסי לסופר מודרני, בין חמים ונעים לסוער ומרגש. המראה האקלקטי מושג באמצעות שילוב של פריטים שנאספו לאורך זמן ולאורך הדרך - כאלה שנקנו בטיולים בארץ ובחו"ל, שנוצרו על ידי אמנים בעבודת יד, התגלגלו לדוכן בשוק פשפשים עמוס לעייפה או התגלו כשהם זרוקים בפינה נידחת וזכו לחיים חדשים. הבסיס של המטבח האקלקטי יכול להיות לבן או בגוני עץ טבעיים, ובלבד שישמש רקע לאהבות ולמזכרות של דיירי הבית וישקף אותם ואת אופיים.\
 

***
ואם אחרי כל זה עדיין לא החלטתם מה הסגנון שלכם, זה בסדר - יש מטבחים שמבשלים בהם מזון מהיר ויש כאלה שמתמחים בבישול איטי על גבי אש נמוכה. יכול להיות שהסגנון שלכם עדיין לא הבשיל, אבל זה יקרה וזה יהיה בדיוק כמו שאתם אוהבים וחולמים.

 רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי