העיצוב עולה קומה

הם נוצרו כאבזר בטיחות - והפכו לאבזר אופנה: מעקות מעוצבים - לאורך גרם המדרגות, מסביב לבריכה, בקצה המרפסת - הם שילוב מושלם בין בטיחות לאסתטיקה. אפילו הרצל ידע את זה

מאת: תמי וינצברג | צילום: שי בן אפרים, תמיר בר יהודה | - 03/07/2018

נסו לדמיין מה היה הרצל עושה על המרפסת, אם לא היה לו על מה להישען כשהוא צופה למרחוק וחוזה את הקמתה של מדינת ישראל? אולי אם היה נשען לאחור, על הקיר, היו לו בכלל רעיונות אחרים... לשמחתנו, הוא נשען על מעקה ברזל מפורזל, במיטב סגנון האר-נובו - והשאר היסטוריה.


 העיצוב עולה קומה
מעקה קלאסי עם עמודוני עץ - "שרון מעקות ומדרגות"

ואכן, למעקות יש באמת חתיכת היסטוריה - כבר בספר דברים מוזכרת מצוות "ועשית מעקה לגגך", ובהמשך נקבע כי על המעקה להיות לפחות בגובה עשרה טפחים, שהם 80-100 ס"מ. שומרי מצוות אף מברכים על המעקה בטרם סיימו לבנות אותו.


"כיום התקנים הרבה יותר מחמירים", מסביר שרון מנדלוביץ', הבעלים והמנכ"ל של "שרון מעקות ומדרגות" -  חברה בעלת ותק של כ-40 שנה בתכנון, עיצוב ובניית מעקות ומדרגות. "הם מתייחסים לא רק לגובה המעקה (לפחות 105 ס"מ במישור, ולפחות 90 ס"מ בחלקו המשופע) אלא גם למרווחים בין חלקיו השונים של המעקה ובינו לבין הקיר (לא יותר מ-10 ס"מ) ואפילו למספר האלמנטיים האופקיים שבו (לא יותר משניים) ולמרווח ביניהם (לפחות 90 ס"מ).  מה שמעניין", הוא מוסיף, " הוא שהתקנים השתנו לאורך השנים - ובהתאם לכך גם השתנו הטרנדים בעיצוב המעקות - המרווחים בין החלקים האנכיים הצטמצמצו, ומה שהתחיל כדרישה של המחוקק מסיבות בטיחותיות - הפך לדרישה של הלקוחות מסיבות אופנתיות".


  

 העיצוב עולה קומה
מעקה פלטת ברזל - "שרון מעקות ומדרגות"

הטרנד שעולה, הטרנד שיורד

וזה לא השינוי היחיד שהתרחש בתחום עיצוב המעקות. שרון מספר, שבימיו הראשונים של העסק המשפחתי, כשאביו רק הקים את החברה, שיא האופנה היו מעקות עץ, שהורכבו מעמודים אנכיים, עליהם הונחה ידית עץ מפוסלת. "אחר כך האופנה הכתיבה מעקות מפורזלים, ששילבו עבודת נפחות ועיבוד של הברזל וטכניקות צביעה שונות ליצירת מגוון גימורים".


  

 העיצוב עולה קומה
מעקה זכוכית ונירוסטה - "שרון מעקות ומדרגות"

לדבריו, בשנים האחרונות יש שוב חזרה למעקות ברזל, כשהגרסה העכשווית מתמקדת בברזל טבעי, מושחר או מוחלד, ופחות ברזל צבוע. אבל הטרנד הנוכחי הבולט ביותר בעיצוב מעקות הוא השימוש בזכוכית. שרון מסביר, שאת הזכוכית אפשר לעצב במגוון סגנונות ולשלב עם כל חומר כמעט - עץ, ברזל, נירוסטה, פליז ועוד - ולכן אפשר להתאים אותה לעיצוב הכללי בחלל באופן מושלם.


"בחללים קטנים יש לזכוכית יתרון גדול, משום שהשקיפות שלה לא מכבידה ויוצרת תחושה של מרחב ואווריריות, בעוד שבמרפסות ובגגות מעקה זכוכית מבטיח תצפית מלאה על הנוף. בכלל, מדובר בחומר בטיחותי מאוד, וכחברה עתירת ניסיון אנחנו יודעים להמליץ ללקוח איזו זכוכית תתאים לצרכים שלו - מונוליטית, טריפלקס, מחוסמת או אחרת".

  
 העיצוב עולה קומה
מעקה בריכה - "שרון מעקות ומדרגות"

מי שלא מתחבר לעיצוב בזכוכית, עדיין ימצא בשרון מעקות ומדרגות מעקות מרהיבים ואופנתיים לא פחות, העשויים עץ, ברזל, או שילובים מעניינים כמו כבלים מנירוסטה או פליז, המתוחים בין הרצפה לבין ידית עשויה עץ או מתכת, בקו נקי ומודרני או בסגנון קלאסי לגמרי. מגוון גימורים מיוחדים יתנו את הטאץ' האחרון למעקה ויהפכו אותו לתכשיט של ממש, כזה שהוא לא רק אבזר בטיחות, אלא אבזר אופנה.

 

    

 העיצוב עולה קומה
מעקה רשת - "שרון מעקות ומדרגות"

    

 העיצוב עולה קומה
מעקה בחיבור תקרתי מכבלי נירוסטה - "שרון מעקות ומדרגות"

 

מעקה בטיחות ללקוח

"בגלל הייעוד הפונקציונלי של המעקה", חוזר ומדגיש שרון, "חשוב מאוד לבחור נכון ביצרן המעקה. חברה ותיקה, המציעה אחריות מקיפה למוצר, מחויבת ליצור אותו מהחומרים האיכותיים ביותר, כאלה שעומדים בתקנים מחמירים, ישראליים ובינלאומיים כאחד, ולבצע את העבודה תוך שמירה על סטנדרט גבוה ובקרה קפדנית. אמצעי עזר כמו הדמיה תלת ממדית, הרכבה בבית הלקוח, ובעיקר צוות מקצועי, מיומן ואחראי, המתמחה בייצור מעקות ועובד יחד בקביעות, מבטיחים שהמוצר הסופי יהיה איכותי כשם שהוא יפה, יותקן בבטיחות מירבית ויעשה את תפקידו שנים ארוכות".

 
 העיצוב עולה קומה
מעקה משולב - זכוכית, נירוסטה ועץ - "שרון מעקות ומדרגות"

 

שרון מעקות ומדרגות

אולם התצוגה - רחוב העמל 31 תל אביב.

www.maakot.co.il

info@maakot.co.il

03-6816988

0522516089


יצירת קשר - העיצוב עולה קומה