עיצוב מטבחים ידידותיים לסביבה

מאת: | צילום: | 11/11/2013


מהם האלמנטים אשר צריכים להיות בעיצוב מטבח ידידותי לסביבה? 

המודעות לאיכות הסביבה גברה בעשורים האחרונים והביאה לשינויים דרמטיים ויעילים מאוד בכל תחום, החל מתחבורה, נדל"ן ועד לשינויים בהרגלי הצריכה. התפתחות זו מגיעה יחד עם התקדמות טכנולוגית משמעותית, שאפשרה להפוך את המוצרים הידידותיים לסביבה ליעילים יותר בתפוקתם, חסכוניים לאדם וכמובן טובים לכדור הארץ. מכל חלקי הבית, 
המגמה הירוקה משמעותית מאוד, במיוחד כאשר מדובר במטבח ובמרכיביו השונים.

 

 
אור השמש וחומרי גלם טבעיים – אלמנטים של מטבח ירוק

המטבח הפך לחוד החנית, כאשר מדובר במוצרים ידידותיים לסביבה, בעיקר בגלל שהוא מורכב מפריטים שונים ומהווה סביבה הומה ומורכבת בבית. רוב המוצרים החשמליים נמצאים בו ועומדים לשירותו וכמו כן, תחזוקתו ואופן ההתנהלות בו, צורכים אנרגיה משמעותית מיתר חלקי הבית. על כן, על מנת לעצב מטבח ידידותי לסביבה, יש להתחשב במספר אלמנטים, כמו שימוש באור השמש, חומרי גלם טבעיים וכמובן אוויר נקי ומחזור.

תאורה – התאורה במטבח היא אלמנט חשוב, במיוחד בזמן אפיה ובישול, למעשה כל פעולה שנעשית בו דורשת תאורה כלשהי. על כן, כאשר ניגשים לתכנן מטבח ירוק, חשוב ליצור בו פתחים טבעיים לכניסת אור יום, על מנת לנצל את אור השמש, ולהעניק הרגשה של חלל גדול יותר. אור השמש יחסוך בחשמל וכאשר מדובר בשעות הלילה, ניתן להשתמש בתאורה חסכונית, הכוללת גופים ונורות מתאימים לכך.   

אוויר – החלונות לא משמעותיים רק עבור האור, אלא גם עבור הסירקולציה של האוויר הנכנס מהם, שמסייע להרחיק חומרים מזיקים. בדרך כלל, משתמשים במכשירים כמו קולטי אדים למיניהם, שמסייעים בטיהור האוויר במטבח, אך אם ניתן ליצור פתחי אוויר מראש, דבר זה יוסיף לאווירה הנעימה במטבח ויעזור בחיסכון של אנרגיה. 

חומרי גלם - עקב ההתפתחות התעשייתית בעשורים האחרונים, יצרני ריהוט ומטבחים החלו להשתמש בחומרי גלם שנשמרים לאורך זמן, אך מכילים חומרים לא ידידותיים לס,ביבה ולא ידידותיים לאדם. על כן, עם העלאת המודעות הירוקה, נהייתה מגמה של חזרה לחומרי גלם טבעיים המורכבים בעיקר מעצים ובמבוק, גימורים מחומרים טבעיים ושימוש בחומרים ממוחזרים. באופן זה תרוויחו מטבח הבנוי מחומרים איכותיים יותר, אשר יוסיפו לבריאותכם וגם ישפרו את מראה המטבח. 
 

מחזור – המחזור הוא חלק חשוב מהאידיאולוגיה של סביבה ירוקה, ומשמעותי בעיקר במקום כמו המטבח, בו משתמשים במוצרים שונים אשר ניתנים למחזור. אופציות המחזור הם פשוטות, וכל מה שעליכם לעשות הוא לרכוש מתקן מחזור אסתטי, שניתן למקמו במיקום נוח ואסטרטגי, שיאפשר מחזור רב ככל האפשר של בקבוקים, שקיות, מוצרי נייר וכדומה. 


להנאתכם... 

 
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי