חיפויים, משטחים וריצוף במטבח

לא פלא אפוא, שמדובר בתחום פורח ומשגשג, המניב רעיונות פורצי דרך, מגמות רבות השפעה והברקות אדריכליות ועיצוביות חדשות לבקרים. חיפויי עץ דמויי אבן, פרקט למינציה, קירות לחדר ילדים שהם גם לוח מחיק וחיפוי למטבח מזכוכית מודפסת, חיפויים החוסכים בעלויות המיזוג וההסקה

מאת: אביטל מאור | צילום: | 03/04/2013


משטחים

 

אפשרויות בבחירת חומרים:

 

אבן טבעית – שיש, גרניט, אוניקס (תמונה של פרביטל) ועוד

יתרון – טבעיות, יופי, אפשרות ליצירת כיור אינטגראלי ועמידות. בדרך כלל יקר יותר מאלטרנטיבות אחרות, נדרשת הקפדה על כללי שימוש ותחזוקה.

 

  

משטחים מלאכותיים (תמונה של אבן קיסר)

יתרון - מגוון רחב של דגמים וגוונים, עמידות גבוהה.

 

קוריאן

יתרון – חומר עמיד ואנטי בקטריאלי שניתן ליצור ממנו משטח וכיור אינטגרליים.

 

נירוסטה – מתאים למראה תעשייתי-היי טק. 

 

עץ טבעי

יתרון – מעניק מראה חם, אם כי דורש הקפדה על כללי שימוש. 

 

נגב
  
חיפוי קירות
לחיפוי הקירות במטבח חשיבות פונקציונלית בכל הקשור לחלק שמעל אזור הבישול, שם נדרש חיפוי קל ונוח לניקוי נתזים. באזורים אחרים במטבח לא חייבים לחפות בחיפויים 'קשים' או פונקציונליים וניתן להתייחס לקירות אלה כאל חלק מהחלל ולעשות שימוש גם בטפטים, צבע, טיח ועוד.

כאשר מתכננים את החיפוי למטבח כדאי להחליט האם ללכת על משטחים גדולים (פלטות של אבן טבעית, פלטות זכוכית וכד') או על אריחים קטנים יותר (אריחים ריבועיים או מלבניים, פסיפס וכד'). בדרך כלל ככל שהאריח או המשטח גדולים יותר, הדבר יצור מראה נקי יותר מבחינה עיצובית.

 

גולדשטיין גלרי
 

 

ויה ארקדיה
  

 

אפשרויות עיקריות לבחירת חומרים בתחום החיפויים:

אבן טבעית, קרמיקה וגרניט פורצלן, זכוכית, פסיפס, נירוסטה, חיפויים רכים – צבע, טיח צבעוני וטפטים. 


 

קרמיק דיפו
 

 

חזי בנק
 

 

מאחר והריצוף הוא האלמנט הדומיננטי ביותר בחלל והמטבח הוא בדרך כלל חלק מהחלל המרכזי, רצוי להתחיל את עיצוב המטבח מבחירת הרצפה, מבחינת חומר, גוון וגודל. מבחינה חזותית-עיצובית רצוי שריצוף המטבח ימשיך באותו ריצוף של החלל המרכזי, לקבלת זרימה. בחירת הריצוף תגזור במרחב המטבח גם את בחירת הארונות, המשטחים והחיפויים, על מנת ליצור שפה עיצובית הרמונית. 

הידעתם?

אריחים המתאימים לריצוף בדרך כלל יתאימו גם לחיפוי, אך ההיפך אינו נכון. וודאו שהאריחים שאתם רוכשים מתאימים למטה לשמה אתם מייעדים אותם.

אפשרויות עיקריות בבחירת חומרים בתחום הריצוף: אבן טבעית, גרניט פורצלן, יציקות בטון, אריחי סומסום, אריחי טראצו .

 

 

אופוס
  

 

טיפים: 

- מומלץ ליצור משטח עבודה שאינו פחות מ- 90 ס"מ, רצוי במרווח שבין הכיריים לכיור, על מנת לייצר נוחות עבודה בעת הכנת המזון.


- בנוסף למשטח העבודה הצמוד לכיור, גם במשטח ההסבה (שולחן, דלפק, אי) ניתן להשתמש כמשטחי עבודה. לכן, כדאי להתייחס לפרמטרים פונקציונליים גם כאשר מתכננים משטח זה.

- סוגים מסוימים של חומרים (דוגמת קוריאן, או גרניט) מאפשרים יצירת כיור אינטגראלי מאותו החומר, אפשרות המעניקה זרימה עיצובית של משטח וכיור.

מתוך "מדריך מטבחים" 2012 

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי