סגנונות עיצוב מטבחים

מאחר והמטבח הפתוח הוא לב ליבו של הבית, חשוב להקפיד על סגנון העיצוב שלו, על מנת שזה ידבר עם שפת העיצוב הכללית של המרחב הפתוח בבית (חלל המגורים, פינת האוכל וכד'). הסגנון הנבחר למטבח יהיה, בדרך כלל, זהה לסגנון הכללי. בחירה בסגנון מנוגד לחלוטין אפשרית, אך בחירה מסוג זה מחייבת מודעות עיצובית גבוהה ויכולת להתאים ניגודים. 

מאת: אביטל מאור | צילום: | 03/04/2013


קיימים מספר סגנונות עיצוב מטבחים עקרוניים, המתייחסים הן לארונות והן למוצרים הנלווים הנוספים למטבח.

 

להלן מספר קווים מנחים והמלצות עיצוביות כלליות המתייחסים סגנונות אלה:  

 

מודרני-קלאסי – תואם את שפת העיצוב הקלאסית העכשווית ומהווה סוג של 'בטחון עיצובי'. הקו הכללי הוא של קווים ישרים ופלטת גוונים שטוחה ואחידה. מטבח כזה משראה אווירה של עכשוויות נינוחה ונעימה, לא אוונגרדית, שמשתלבת בשפת העיצוב המודרנית העכשווית, מבלי לגלוש לטרנדים סופר אופנתיים.

 

 

מודרני היי-טק-אורבאני – סגנון מודרני אך מעט קיצוני יותר מהמודרני הקלאסי, המשרה אווירה יותר קרה. סגנון זה משלב את סגנון ההי-טק המסורתי הקיצוני והקר, ששילב חומרים קרים כמו מתכת וזכוכית, עם סגנון הלופט האורבאני, לקבלת מראה מרוכך יותר. במסגרת סגנון זה ניתן לשלב חומרים כמו נירוסטה או ציפויים כסופים (לכיור, למוצרי החשמל, למשטח וכד'). ברזים סמי-תעשייתיים גדולים יכולים גם הם להשתלב, ביחד עם פריטים ואביזרים כמו טפט/אריחים עם דיגום גרפיטי, כתמי צבע עזים, ריצוף בטון או אריחי גרניט פורצלן דמויי בטון, תאורת ספוטים ממוקדת, מקרר בעל דלתות זכוכית שקופות ועוד. בסגנון האורבאני העכשווי ניתן לשלב גם צמחייה – דוגמת אדניות תבלינים, על מנת לשבור את המראה הקר וכחלק מתפיסת עולם אקולוגית.  

מטבחי הדקל
  

כפרי קלאסי המטבח הכפרי הקלאסי שואב את מקורותיו מאזורים כפריים באירופה (טוסקנה, פרובאנס וכד') ויש לו נוכחות חמה ועוטפת. על מנת לקבל את האפקט המלא של מטבח כפרי דרוש מטבח נדיב ממדים באופן יחסי. 

סגנון זה מאופיין בשילוב של אלמנטים טבעיים, כמו עץ ואבן, וצבעוניות של אדמה ותבלינים.

נירלט
 

כפרי שאבי-שיק סגנון השאבי שיק התפתח במחוזות הכפריים של אנגליה, נדד לחוף המערבי של ארה"ב, שם נטמע והפך פופולרי. לסגנון זה אמנם מראה כפרי, אך כבד הרבה פחות ומעודן יותר. זאת מאחר ונעשה שימוש נרחב בעץ צבוע בגוון שמנת בהיר, המשתלב עם פריטים מעץ הטבעי לא צבוע. דבר זה מרכך את המראה הכללי של החלל. בנוסף לגוון הבהיר (שלעיתים יכול להיות גם תכלת או ירוק פסטליים), לפריטים בסגנון זה שוליים משופשפים, ליצירת מראה אותנטי. בדומה לכפרי הקלאסי, גם כאן מקובל להוסיף שולחן אוכל מרכזי וארונות/מזנונים/מדפים לתצוגה פתוחה. לסגנון זה נכון להתאים טקסטיל, טפטים, כריות ובדיגום פרחוני עדין וכן לשלב פריטים כמו קופסת לחם, קופסאות פח מאוירות וכד'.  

מטבחי פרנקל 33
  

מילה מטבחים Warenbach
  

המטבח האלגנטי-מלכותי מטבח המעוצב בסגנון זה מתאים, בדרך כלל, לדירות או בתים פרטיים יוקרתיים, אשר מבקשים ליצור אווירה יוקרתית, מהודרת ואלגנטית באורח יוצא דופן.   סגנון זה מאופיין בגוונים דרמטיים של לבן ושחור בשילוב של זהב וכסף וחומרים יוקרתיים כמו אוניקס, שיש, קריסטל, עץ גושני וכו'. המטבח האופנתי הצעיר האקלקטי והטרנדי ניתן לצאת מהשגרה ולעיתים אפילו באמצעים פשוטים ליצור מראה צעיר, אופנתי, שיקי ועדכני. שימוש בצבעוניות נועזת, ארונות אקלקטיים, שימוש בכסאות/כסאות בר מחומר אקרילי שקוף, שימוש בטפטים והעמדה של כלים ואביזרים מעניינים, יכולים להפוך לחגיגה של צבע וסיפור אישי. יש להיזהר כי דווקא סגנון כל כך אישי ואקלקטי זה דורש תשומת לב ורגישות עיצוביים ויכולת לשלב פריטי וינטאג' ורטרו עם מוצרים וטכנולוגיות חדשניים, על מנת ליצור חלל אסתטי ומהודק מבחינה שפה עיצובית.

 

מתוך "מדריך מטבחים" 2012 


רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי