תכנון ועיצוב מרכז אימון לכדורגל

מרכז האימון לכדורגל, שהוקם ביוזמת חברת נייקי בפרבר סווטו, ביוהנסבורג, מקפל בתוכו ערכים החוצים את גבולות המשחק הפופולארי. המבנה ישן שעמד מוזנח הפך למתקן ספורט מעוצב ומשוכלל המקיים גם מערך רחב של פעילויות חינוכיות

מאת: מיכל פלג | צילום: Allan James, Julian Abrams | RUFproject 03/04/2013

 

בדרום אפריקה, כמו בכל ברחבי העולם, אוהבים, חיים ונושמים כדורגל. וכך, בעיתוי מושלם, בשבוע שבו נפתחו ביוהנסבורג משחקי המונדיאל  FIFA ב-11 ביוני 2010 בעיר יוהניסבורג, נפתח בצפון העיר מרכז אימון לכדורגל ראשון מסוגו בעולם. הפרויקט הוא יריית הפתיחה של חברת נייקי בניסיון ליצור כדורגל חדש. נייקי רואה בדרום אפריקה שוק המתפתח בקצב מסחרר, רווי בפוטנציאל צריכה של מוצרים מתחום עולם הכדורגל, ומאז שנבחרה לארח את משחקי המונדיאל היא מתווספת לרשימת מדינות כרוסיה, סין והודו בהן מפתחת החברה מודעות לספורט דווקא דרך הקהילה, באמצעות הקמת מתקני ספורט חדשים ברוח המותג ומערך רחב של פעילויות חינוכיות לבני נוער.

 

  

הפרויקט, ביוזמתה המלאה של חברת נייקי, הסב את מבנהו של מגרש כדורגל הממוקם בלבו של הפרבר סווטו המונה 1.3 מליון תושבים, למרכז ייחודי- בפחות משישה חודשים הפך המבנה שעמד מוזנח במשך שנים רבות לאחד ממתקני אימון כדורגל מהמשוכללים ביותר, הכולל ציוד חדשני ותוכניות לימוד מרתקות מבית מיטב המאמנים ושחקני הכדורגל המובילים בעולם. ואמנם, את המועדון פוקדות היום 1200 קבוצות המונות 20 אלף מתאמנים מדי שנה, שרובם הם בני נוער.

 

המבנה, המשתרע על שטח של 1300 מ"ר ,עוצב ותוכנן כולו מחדש על ידי חברת העיצוב הקנדית RUFproject בשיתוף עם מחלקת המיתוג והעיצוב של נייקי העולמית. המשרד אשר הוקם ב-2008 על ידי הארכיטקט שון פירסון בוונקובר, קנדה, עוסק בעיצוב קימעונאות ומיתוג חללים ציבוריים ובמהלך העשור האחרון מעורב במיתוג פעילותה של חברת נייקי העולמית. צוות המשרד היה קצר רוח להגשים שפע של רעיונות יצירתיים ולהחדיר למבנה הישן העשוי מבטון חשוף הרבה נשמה ורוח ספורטיבית שתנפץ את התפיסה שמתקני ספורט הם לרוב בונקרים מבטון. מכיוון שהמבנה נועד להוות את חלון הראווה של חברת נייקי, האתגר היה ליצור סביבה פנטזיונרית בהשראת עולם המושגים הרחב שכולל ספורט הכדורגל. "זהו מקום שבו כל נער, שכדורגל קרוב אל ליבו, יכול לגעת בחלום ולשהות כאן כל היום מבלי לרצות לחזור הביתה." אומר פירסון.

 

 

ביטוי צבעוני של שפה חזותית עשירה במסרים וסמלים מעולם הכדורגל בחדרי ההלבשה בצבעי מדי יובנטוס בשחור.

 
חלל מבואה והמתנה בקומה השלישית בה ממוקמים משרדי ההנהלה
 

פרויקט ההסבה כלל חידוש שני מגרשים בגודל מלא, הצבת תאורה חיצונית  לכלל המרכז, וכן הקמת פונקציות כמועדון ולאונג', חדרי לימוד, חדר כושר, חדר פיזיותרפיה ועזרה ראשונה, מטבח, משרדים, חדרי הלבשה ומלתחות, מחסני ציוד, וחנות הכוללת עמדת התנסות בנעלי הכדורגל של נייקי.


המבנה הקיים היה מבוסס על תוכנית מלבנית של חלל כפול העומד על קומת עמודים. והכניסה אליו עברה דרך מפלס הגבוה ממפלס המגרשים בשלושה מטרים. דרך המבנה עברה רמפה שחצתה אותו וקישרה בין הכניסה  לבין המגרשים. במסגרת התכנון מיקמו המעצבים את הכניסה החדשה מצידו המערבי של המבנה, השאירו את הרמפה כפי שהייתה, והמבנה המחודש הפך להיות בעל  שלושה מפלסים: מפלס תחתון שהינו קומת העמודים בגובה פני המגרש, קומת כניסה, וקומה עליונה שנוספה לתוך המבנה המתנשא לגובה 9.6 מטרים. מול חזיתו האחורית  נבנו שני מבנים נוספים מפלדה המשמשים להסעדה וחדרי הלבשה, אשר יחד עם המבנה הראשי  יוצרים מבואה פנימית  מרשימה.

 

בעקבות מהלכי הסבה אלה, הטשטוש בין ישן וחדש הוא כאין ואפס לעומת טשטוש הגבולות שנוצר בין הפנים לחוץ. המבנה, אשר מלווה את צרכיו של השחקן בכל שעות היום, הפך לרצף חשיפות משתנות מהכניסה למבנה דרך חלליו אל מגרש הכדורגל- מסלול רצוף גילויים חדשים של מבטים ותכנים המשתנים מחלל אחד למשנהו. הפרויקט עושה שימוש בחומרים מקומיים, כגון אבן גיר מקומית, עץ, ושילוב של חומרי גמר לא שגרתיים כדי לחולל אוירה חמה. כלל המבנה כוסה בחיפוי עץ דקורטיבי חיצוני המשמש הן כאלמנט עיצובי מאחד למעטפתו, והן כאלמנט הצללה המפחית חדירת אור אל חללו הפנימי ומצל גם את קומת העמודים שבתחתיתו. גווניו של העץ בשילוב עם אפרוריות הבטון וצבעו הירוק של המגרשים מתמגזים יחדיו עם הנוף המדברי הדרום אפריקאי המקיף את המבנה.

 

בקומת העמודים במפלס מגרשי הכדורגל מוקמו פונקציות המלוות את השחקנים במהלך כל שעות היום: חדר כושר, חדרי השירותים, חדר פיזיותרפיה, עזרה ראשונה ומחסן ציוד הנגישים אל החוץ כל שעות היום.  לצד חדר הכושר ממוקם חלל שנקרא  boot trial להתנסות בנעלי המותג נייקי תוך כדי משחק, כאשר בהיותן מסודרות בקופסאות ירוקות בדומה לצבעי המגרש הן משמשות כאלמנט עיצובי הממלא את כל קירות החדר.  

  

קומת הכניסה כוללת מועדון ולאונג' שעוצבו כמו מוזיאון המוקדש כולו לתרבות הכדורגל

 

משרדי ההנהלה בקומתו השלישית של המבנה.
 

קומת הכניסה כוללת מועדון ולאונג' שעוצבו כמו מוזיאון המוקדש כולו לתרבות הכדורגל. במרכז החלל שולחן כדורגל, ופינת ישיבה שתוכננה כיציקת בטון בצורת ר' הצופה לקיר מדיה ענק עליו מוקרנים משחקים בשידור חי לחברי המועדון. על משטח מוגבה הוקצב אזור המיועד ל- 12 עמדות מחשבי אפל המיועדים למצגות ופרסומות של חברת נייקי ולגלישה באינטרנט, ולצידם מוקמו מתקני תצוגה של אביזרים הלקוחים מההיסטוריה של הכדורגל, כגון כדורים ונעליים של שחקנים מפורסמים. במרכז החלל שולבה מחיצת עץ המכונה "קיר הגיבורים" עליו חקוקים שמותיהם של שחקנים מפורסמים, וקיר נוסף מוקדש לגביעי הקבוצות הזוכות בטורנירים המתקיימים במועדון.  

 

מצלעות התקרה, ובמרווחים שווים, תלויות חולצות מקופלות של כל קבוצות הכדורגל המובילות בעולם, תוך יצירת עיצוב ייחודי לתקרת החלל. על הקיר מותקנת עמדת תצוגה של פוסטרים עם פרסומות חברת נייקי מהעשורים האחרונים, וביניהם צילומים מרהיבים המתעדים רגעים נדירים של שחקני כדורגל מובילים, החל ממארדונה ועד רונלדיניו, ריבאלדו, מסי ועוד, ונישות עם מדפי עץ שמשתלבות בקירות מציגות ספרים ומוצרים מעולם הכדורגל. בקומה השלישית ממוקמים המשרדים של ההנהלה מהם ניתן לצפות אל קומת הכניסה, ובגג הנגיש לכולם ישנה גלריה ממנה ניתן לצפות אל המגרשים.

 

הגדרות החיצוניים הממוקמים בכניסה עשויים רשת שתי וערב של חוטי תיל. זוהי רק אחת הדוגמאות המאלפות של שימושי החומרים במבנה, שמדגימה כיצד ניתן ליצור מאמצעי פשוט וזול כתיל את אחד האלמנטים המעוצבים והיפים ביותר במרכז כולו. חוטי התיל נשזרו זה בזה בעבודת יד אמנותית המנציחה את הלוגו של נייקי על פני הגדר, ובחזית המבנה הצופה אל המגרשים יוצרת שזירת חוטי תיל תרשים ענק של נעל נייקי הכולל את תוואי הטקסטורה כפי שהיא מוטבעת על הנעל המקורית.

  

מבט אל חזית המבנה ומגרשי הכדורגל

הפרויקט בוצע בשיתוף פעולה עם החברה לעיצוב גראפי Grid Worldwide Branding & Design  שיצרה ברחבי הפנים ביטוי צבעוני של שפה חזותית עשירה במסרים וסמלים מעולם הכדורגל. כך, למשל, חדרי ההלבשה נצבעו בצירופי הצבעים של מדי קבוצות מפורסמות כגון ארסנל, יובנטוס ומנצ'סטר; באחד מחדרי ההלבשה, שעוצב בצבעי שחור וצהוב, מצוינות על הקיר שנות הזכייה של דרום אפריקה במשחקי גביע העולם השונים ב-30 שנה האחרונות; והדלתות לחדרי ההלבשה נצבעו האחת באדום והשנייה בפסי שחור לבן וצהוב בהתאמה לעיצוב הפנימי. חדר נוסף נצבע בצבעי חום ואדום ועל קירותיו כתובים מושגים מתרבות הכדורגל ושמות של קבוצות מפורסמות בעולם כגון מנצסטר יונייטד, וביטוי גראפי נוסף ישנו בחדרי המדרגות שעל קירותיו מתנוססים מספרי שחקנים בצבע ירוק ובטיפוגרפיה המוכרת ממדי הלבוש של השחקנים.

 

על הפן הממוסחר של המרכז נכתבו לא מעט ביקורות, אך יתכן שללא תקציביה של חברת נייקי היה המגרש עומד מוזנח עוד שנים רבות. "בני נוער כה רבים זוכים  להיחשף לתכנים החינוכיים של הספורט הנפלא הזה המושתת על מצוינות, קבוצתיות והרבה הנאה. מקומות מסוג זה יוצרים רק עתיד טוב יותר לבני הנוער של ימינו. היה זה נהדר לצפות ביום הפתיחה כיצד הם ממלאים את החלל במגוון חולצותיהם הצבעוניות, רצים במגרשים והופכים את המקום לשלהם." אומר פירסון.

 

מתוך מגזין בית ונוי 118: "זה לא רק ספורט... מרכז האימון לכדורגל "סווטו", דרום אפריקה"

 

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי