עיצוב חנות לייף סטייל ברומא

מפגש פורה בין המעצב קארים רשיד, האמנית האיטלקייה מיקלה ויאנלו (Michela Vianello) ומיומנויות הייצור של חברת "אנדרומדה" Andromeda, הוליד את FLUXUS - "אריג" זכוכית משולב עם תאורה, שמרחף כאלמנט מרכזי מרשים בחללה של הגלריה הלבנה, חנות לייף סטייל חדשה שנפתחה במים אלה ברומא

מאת: מיה אור | צילום: Cristiano Corte | סטודיו ID4, רומא 03/04/2013
הגלריה הלבנה, חנות לייף סטייל שנפתחה בימים אלה ברומא, איטליה, שוכנת במתחם EUR בקצה הדרומי של העיר, אשר תוכנן כבר במחצית שנות השלושים של המאה שעברה, בשנות שלטונו של מוסוליני, אך בשל שנות המלחמה בנייתו התעכבה וחודשה רק בשנות החמישים. נכון להיום, מדובר במרכז פעיל מאד, שכולל מבני מסחר, מגורים, תרבות, מוזיאונים ועוד, מהם חדשים ומהם שעברו שימור ושחזור, ובין הפרויקטים במקום ניתן לציין מרכז קונגרסים שתכנן האדריכל מסימיליאנו פוקסס ומתחם מגורים ומסחר בתכנונו של האדריכל רנצו פיאנו. הגלריה הלבנה, הממוקמת בפיאצה מרקוני, בחלקו של מבנה משוחזר של מוזיאון לאמנות מודרנית, היא חנות לייף סטייל חדשה שנפתחה בימים אלה ומציגה קונספט חדשני - שלוש קומות המשתרעות של שטח כולל של 5000 מ"ר, ומפגישות תחת קורת גג אחת אופנה, עיצוב, אמנות, ספרים, מוסיקה, טכנולוגיה ומזון, כמיזוג תרבותי המייצג את אורח החיים העכשווי.

 

 

 

התכנון הארכיטקטוני כיבד את עברו של המבנה ואת ייעודם המקורי של חלליו הגבוהים כחללי תצוגה המאפשרים לחוותם מפרספקטיבות שונות וליהנות ממלוא המרחב. בתוך כך התקבלה במקום מעין "קופסה" עם אזורי תצוגה מוגדרים אך באורח "רך", בדומה למרחב פתוח, והמבקרים יכולים לנוע ביניהם בחופשיות דרך מעברים פתוחים וליהנות ממבטים ארוכים ורחבים.

כמו מפגש התחומים והתכנים שהיא מגלמת, כך גם האלמנט המרכזי בעיצוב חללה של הגלריה הלבנה, שבוצע ע"י סטודיו .ID4 הוא תוצר של מפגש, בין האמנית האיטלקייה מיקלה ויאנלו (Michela Vianello), המעצב קארים רשיד, ומיומנויות הביצוע של חברת אנדרומדה (Andromeda), יצרנית מובילה של זכוכית מורנו. שיתוף הפעולה בין השלושה יצר את ה-Fluxus - גוף תאורה דקורטיבי שהוא משטח תאורה פיסולי עשוי מזכוכית מורנו, אשר מרחף בחלל כגל מאיר מרשים ביותר. המשטח מבוסס על אלמנט בודד בשם Knit שעיצב קארים רשיד מזכוכית מורנו בעבודת יד, ואת רעיון השימוש בו ליצירת המשטח הפיסולי העניקה השראתה האמנותית של ויאנלו: צירוף של-80 אלמנטים המייצרים מראה של אריג דינאמי ספוג אנרגיה, הזורם דרך נקודות וקווים תוך יצירת "שבילים" וצבעים המקנים תחושת תנועה בחלל. רשיד: "ניתן לארוג יחידות קניט בודדות או אלפי יחידות, וליצור אינסוף קונפיגורציות קישוטיות של זכוכית מעודנת ואור. חללי המחייה שלנו צריכים להיות אורגניים, גמישים וניתנים לשינוי, כאלה שמאפשרים לאובייקטים והפריטים "לנשום", ולעצב את אופיים האישי. Knit עצמו הוא אריג אור, המאפשר ליצור חלל דינאמי, יוקרתי ומלא השראה".
צבעו של האלמנט הבודד נע בין שחור, לבן, וניואנסים של גון אפור, כאשר מעבר לאור המופץ, הוויזואליה הנוצרת היא של תנועה רציפה ואפקט תלת ממדי משתנה המושכים את עין הצופה.
 

 

"אריג" זכוכית משולב תאורה

 

הגלריה הלבנה ברומא בעיצובם של קארים רשיד ומיקלה ויאנלו
 

ליצירת המשטח הגמיש סייעו הרקע האמנותי של ויאנלו וניסיון שצברה בתחומי קינטיקה ואופטיקה, אשר אפשרו לה "להזיז" את הצבעים, טון אחר טון, במה שנראה כקו מובנה, ואת רעיון עיצובו היא מתארת כ"איזון בין כוחות, המתאחדים ליצירת תנועה רכה, עוטפת ומרחפת, כאשר זרימתה בין נקודות וקווים מוגדרים רוקמת טקסטורה של צורה וצבע שמטרתה ליצור שיווי משקל ויזואלי". 
גוף התאורה הדקורטיבי הזה הוא משטח פיסולי המורכב מ- 6000 ק"ג של זכוכית, מתכת וטכנולוגיה, המכסה 60 מ"ר משטח תקרת הגלריה, וכולל כ-80.000 יחידות Knit שיוצרו בעבודת יד. הקונסטרוקציה מורכבת ממסילות מתכת בחיתוך לייזר וגימור מראה המייצרות תחושת תנועה, כשעליהן מותקנות בהצלבה קורות עדינות. האלמנטים הזכוכיתיים מעוגנים לקורות באמצעות אביזר טכני, שעוצב ויוצר לצורך זה ע"י חברת אנדרומדה, והאור שמופץ מהמשטח מתקבל מ-5000 נורות הלוגן הפזורות כרשת שחוצה את חלקו הפנימי. בהלך הרוח של העידן העכשווי, בו צרכנים מודעים לרובדי תוכן חדשניים וייחודיים ואף דורשים אותם, יישר הפרויקט קו עם חזון החדשנות של חברת  "אנדרומדה", בעלת מסורת רבת שנים בייצור זכוכית מורנו, אשר ייצרה את האלמנט והמשטח. הרבה משאבים, אומרים בחברה, מושקעים במחקר טכני/טכנולוגי ובהגדרת תכנים אמנותיים שנועדו לענות על ציפיות לאסתטיקה ולפרוץ גבולות חדשים. פרויקטים דוגמת ה-Fluxus, גולשים מעבר למוכר והידוע, וניתן לתאר אותם כהשראה להגדרת סביבה חדשה בה אמנות, עיצוב ויכולות ביצוע גבוהות מקיימות דיאלוג מרתק כמו זה המתקיים בחלל הגלריה הלבנה.  

מתוך מגזין בית ונוי 110: "גלי זכוכית ואור"

החומרים ומערכות שיצברו לכם ניקוד לבנייה ירוקה

שם המוצר
תאור המוצר
תו ירוק (ישראל/ חו''ל)
 
תכולת חומר ממוחזר במוצר
 
ייצור מקומי בישראל
 
תעודת LCA מחזור החיים של החומר
 
חומרים ממקור אחראי - תעודה של מדרג מעלה / או ISO 14001 / ISO 18001
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי
אריחים Ecommerce Website Development