אוהד כפיר: להתאים את החלל למידות האדם

הוא מתכנן ומעצב בתים פרטיים, בתי כנסת, משרדים ומתחמים מסחריים - ומעניק לכולם את אותה תשומת לב קפדנית. אוהד כפיר מ-Kfir Design, לא שוכח מאיפה הוא בא, ומקבל השראה גם מתרבויות אחרות, מה שבא לידי ביטוי בעיצוב אקלקטי וייחודי

מאת: תמי וינצברג | אדריכלות ועיצוב: אוהד כפיר | צילום: | 06/09/2020

דיוקן עצמי במשרד | צילום: יח"צ
 

מי שינבור בעברו של אדריכל הפנים אוהד כפיר יגלה שהחיבור לעולם הבנייה החל אצלו עוד לפני שהתגייס לצה"ל, כשעבד במשך שנה כפועל בניין. היום כפיר (41) הוא הבעלים והמנהל של Kfir Design - משרד בוטיק לאדריכלות ועיצוב פנים בצפון הארץ, המציע שירותי תכנון ועיצוב של משרדים, בתים פרטיים ומוסדות ציבור. ניסיונו העשיר כולל פרויקטים כמו בתי כנסת, חללי עבודה משותפים, משרדים, מבנים של רשויות מקומיות וכמובן בתים פרטיים, ומה שמאפיין את כולם הוא לא סגנון אחיד, אלא ייחוד עיצובי, המבוסס על תשומת לב לפרטים והתייחסות לסביבה שבה נטוע הפרויקט.

 

חלל עבודה משותף וורקפלוס המנוף, רחובות | צילום: יח"צ
 

 

חלל עבודה משותף וורקפלוס המנוף, רחובות | צילום: יח"צ
 

 

 

הגורם האנושי הוא הגורם העיקרי

ההתנסות בשטח, מתברר, לא הסתיימה עם גיוסו של כפיר לצבא, שכן בהמשך, כסטודנט להנדסאות אדריכלית ובמהלך לימודיו לתואר ראשון בעיצוב פנים, ניצל את החופשות כדי לעבוד בענף הבנייה, הפעם כעוזר רצף ושרברב. היום, שנים ארוכות אחרי שהתיישב לראשונה ליד שולחן השרטוט, הניסיון המקצועי ההוא עדיין משמש אותו, אם זה בהבנה אמיתית של השטח ושל האופן בו מתבצעת העבודה באתר באופן מעשי, ואם זה ביכולת לדבר בגובה העיניים עם אנשי המקצוע המבצעים ומיישמים את הרעיונות שלו.

 

"הקשר עם אנשים - בין אם אלה לקוחות, ספקים או פועלי הבניין - הוא מרכיב חשוב מאוד בעבודה שלי, אך הדבר החשוב ביותר הוא להקשיב כדי להבין מה הלקוח מבקש ומה הקבלן צריך; מה הם החלומות ומה הן מגבלות השטח. זו הדרך הטובה ביותר להתמודד עם אתגרים, למצוא פתרונות יצירתיים, לתווך את השפה המקצועית ולנצל את כל היתרונות שהפרויקט מציע", מסביר כפיר את משנתו.

 

משרדי PSI, רעננה| צילום: יח"צ
 

 

 

"נולדתי במזכרת בתיה", מספר כפיר, המתגורר כיום עם משפחתו - אשתו יהל ושלושת ילדיו - במושב קדמת צבי ברמת הגולן. "אחרי שעזבתי את המושבה עברתי כמה תחנות - מושב ישרש, גבעתיים, תל אביב ורחובות, בה בחרנו להקים משפחה. למעשה, לפני המעבר לצפון הארץ, עברתי כמעט את כל צורות ההתיישבות הקיימות בארץ. 

"חוויות מגורים אלו", מסביר כפיר, "מעשירות את הבנתי בבואי לתכנן בתי מגורים.  אני אוהב את אורח החיים במושב, בבית צמוד קרקע, אבל מכיר ומבין גם את היתרונות, האתגרים והגירויים שמספקים החיים בעיר. בין אם אני מתכנן בית פרטי או מבנה מסחרי, אני מודע ברמה האישית להשפעה הישירה שיש למיקומו של המבנה על הפונקציונליות ועל העיצוב שלו".

 

משרדי PSI, רעננה| צילום: יח"צ
 

 

לדייק את בחירות הלקוח

את סטודיו Kfir Design הקים ב-2012, אחרי שצבר ניסיון במשרדים אחרים, בהם התמחה, בין השאר, בעיצוב ותכנון חללים מסחריים וציבוריים. הוא החל את הקריירה המקצועית שלו בתחום ביתני התערוכות המנוגרים, המותאמים אישית ללקוח, והדבר העניק לו הזדמנות ראשונה לעבוד עם משרדי תכנון אדריכלי בחו"ל. בהמשך היה שותף לתכנון כמה כפרי חקלאות לנוער באפריקה, ואף סיפק שירותי עיצוב ושרטוט למשרדי מעצבים ישראלים עבר פרויקטים בינלאומיים. 

 

חלל עבודה משותף וורקפלוס מכללת פרס, רחובות | צילום: רפאל בן דרור
 

 

"מעבר לניסיון הנוסף, העבודה בפרויקטים בקנה מידה בינלאומי נותנת הזדמנות לראות את מלאכת התכנון וכיצד מתבצעת העבודה הלכה למעשה. התנסות זו מעניקה לי זווית ראייה רחבה יותר על הפרויקטים שאני עושה בארץ", אומר כפיר. "מלכתחילה, סגנון העיצוב שלי הוא אקלקטי, כמו המדינה שלנו, הבנויה מרבדי סגנונות אדריכליים ועיצובים שהבאנו מארצות האם, מטיולים ועוד. ההתנסות בעבודה עם אנשים ממקומות שונים בעולם ומתרבויות מגוונות, מעשירה אותי מקצועית".

"בנוסף", אומר כפיר, "אני מושפע באופן ישיר מהלקוחות. אחרי הכל הם המשתמשים העיקריים והם אלו שצריכים לחוש בנוח בחלל שאני מתכנן ומעצב. ההתערבות שלי עדינה ונועדה בעיקר לדייק את הבחירות ולהציע פתרונות ישימים לצרכים של הלקוח.

חלל עבודה משותף וורקפלוס מכללת פרס, רחובות | צילום: רפאל בן דרור
 

 

תכנון להווה ולעתיד

"תהליך העבודה שלי מסודר ומובנה", מספר כפיר, "ובמהלכו אני מברר את כל הצרכים של הלקוחות ומאפשר להם לברר עם עצמם את העדפותיהם באופן מונחה, תוך התייחסות לא רק להווה אלא גם לעתיד, מתוך הנחה שהחלל אמור לשמש אותם שנים ארוכות. זו גם הסיבה שבגללה אני שם דגש על תכנון שימושי ונוח לפני העיצוב, תוך עמידה במסגרת התקציב שנקבע".

 

בית כנסת תפארת ישראל, רמת גן | צילום: יח"צ
 

 

משרד רו"ח בראונשטיין אוקון, תל אביב | צילום: יח"צ
 

 

מרכיב נוסף שמאפיין את עבודתו של כפיר הוא ארגונומיה – הנדסת אנוש. "הדבר החשוב ביותר זה להתאים את החלל למידות האדם ולהרגליו. כל תורת התכנון סובבת סביב מידות גוף האדם במנחי גוף משתנים, לפי השימוש הנדרש, וחובתי כמתכנן לתת ערך עליון לנוחות השימוש בחלל. תכנון נכון הוא כזה המעניק תחושת רווחה בעזרת תכונות מבניות נכונות", מסכם כפיר את האני מאמין המקצועי שלו. זה, יחד עם מעורבות עמוקה בתהליך, תשומת לב לפרטים ויכולת גבוהה לתרגם צרכים ודרישות לתוכנית עבודה מדויקת וליישם אותה בצורה קפדנית בשטח, עומדים בבסיסו של כל פרויקט תכנון ועיצוב שלו - והתוצאות המרהיבות גלויות לעין כל.

לפרטים נוספים ויצירת קשר:
אוהד כפיר Kfir Design | טל' 04-6705011 www.kfirdesign.com ohad@kfirdesign.com

 

 

במהלך סקירת אתר | צילום: יח"צ
 


 


 

 


רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי