תכנון פרויקט במוסקבה

במסגרת תנופת הבנייה והפיתוח שמאפיינת אותה, עתידה העיר מוסקבה למתג את מרקמה האורבאני עם EXPOCENTER - פרויקט מרשים שיכלול מרכז תערוכות, בית מלון ומגדל מגורים מפואר בתכנונה של האדריכלית העל זאהא חדיד

מאת: טלי לינקר גניס, מעצבת תעשייתית | צילום: | אדריכלית Zaha Hadid, ואדריכל Patrik Schumacher 03/04/2013

 

העיר מוסקבה עתידה  להתהדר בחתימת ידה של אדריכלית העל ZAHA HADID אחרי שחברת  BCI Construction Limited. שכרה את שירותיה לתכנון פרויקט רחב היקף וממדים שמיועד להיבנות בה - מתחם שיכלול בתוכו מקום ראוי לתערוכות/ועידות, מלון ומגדל מגורים מפואר.

 

 

הפרויקט, שעל הקמתו הוכרז בתחילת השנה, עתיד להיות ממוקם קרוב למרכז העסקים MIBC במוסקבה, והרעיון העומד בבסיסו הוא הרחבת פעילותו של האזור ומינופו כמוקד עסקי חי הפועל 24 שעות ביממה. מתוך כך גובש אף הקונספט האדריכלי-עיצובי של הפרויקט - שילוב המתחם החדש ברקמת העיר. את תכנון הפרויקט ביצעה חדיד בשיתוף עם האדריכל Patrik Schumacher, עמו היא מרבה לשתף פעולה, ומבט בהדמיות שכבר הוכנו ומוצגות להלן, בהחלט יכול להעניק את הרושם כי הוא נגזר מן הסרט "מאטריקס", ולחלופין להיראות כיצירה חדשה של נאס"א בשיגור מעבורת חלל חדשנית ומתוחכמת. כך או כך, תכנון בסדר גודל שמציג הפרויקט עתיד ללא ספק לככב בעיר ולהוות בה מוקד דומיננטי ומשמעותי ביותר.

 

השילוב בין הקווים האנכיים שמאפיינים את התכנון לבין המרחב העירוני בו ייבנה המתחם כולו, יוצר מבניות מאופקת ומרשימה ביותר, גם אם אינה מייצגת את האופי המובהק שמציגה בד"כ האדריכלות של חדיד.

 

הפונקציה הראשית של החלל המאוזן הינה המבואה שנועדה לקיום ועידות חשובות, תצוגות אופנה יוקרתיות והצגת אמנות רוסית, במקביל, "הרמת" המתחם מעל פני הקרקע בעזרת קונסטרוקציה "גידית" - אם ניתן לתאר זאת כך - מאפשרת, למעשה, לנצל באורח מיטבי את חלקו התחתון לאכלוס עסקי- חנויות ובתי עסק, מסעדות, בתי קפה וכד'.

 

 

הדמיה של הפרויקט
 

כמתחם שאחד מייעודיו העיקריים הוא להעניק מענה הולם לקיום ועידות/כנסים וכד', מאופיין התכנון בגמישות שתענה על צרכים משתנים: מסדרונות המבואה, ששטחה 26.340 מ"ר, ממוקמים בחלק המזרחי שבקומה הראשונה, שם תוכננו 3 אודיטוריומים בגדלים השונים, כך שניתן לעשות בהם שימוש גמיש - לצרף אותם זה לזה ולהפוך את החלל למרחב אחד גדול המספק 1500 מקומות ישיבה, ולחלופין להיצמד למידתם המקורית, בעת קיום כנסים/אירועים קטנים עם פחות משתתפים.

 

מגדלי הדיור והמלון מעידים על תכנון מוקפד המנהל דיאלוג עם סביבתו תוך יצירת עניין ארכיטקטוני, כשהם  ממשיכים את קו הרקיע של העיר עם נפח ורטיקאלי. מגדל הדיור המזרחי נועד למגורים, המגדל המערבי נועד לשמש כמלון עם שילוב של דירות מגורים בקומות הגבוהות, ובין הבניינים ישנו חלל תחום המקשר אותם ומהווה לובי ומקום מפגש.

 

 

מבט על של הפרויקט

הבניינים אינם מתנשאים לאותו הגובה, אך הם די מקבילים במתארם האליפטי ובסיומת הזוויתית / חתוכה שלהם ש"חודרת" באלגנטיות לקו הרקיע.

המלון הממוקם במגדל המערבי מתנשא לגובה של 26 קומות, וממנו ניתן להשקיף אל נוף  העיר ולחזות בהתפתחותה. הקומה השנייה והשלישית בו מיועדות לספא, מועדון כושר, מסעדות, בתי קפה וחנויות, ושאר הקומות הן קומות אירוח וכאלה המשמשות למגורים "רגילים" (הגבוהות). הדירות בהן אינן אחידות בעיצובן ובגודלן, כך שלרוכשים יש אפשרות למצוא את המענה המתאים להם: מדירות בעלות חדר שינה אחד, ועד דירות מרווחות הכוללות ארבעה חדרי שינה.

 

היתרון הגדול של מגורים במגדל זה הוא האפשרות להשתמש בשירותיו של המלון המצוי בו, עובדה אשר מייחדת את הפרויקט והופכת את המגורים במתחם למגורי יוקרה אקסקלוסיביים. ככלל, יש הטוענים כי ההשקעה בפרויקט היא הגדולה ביותר שנעשתה עד כה בפרויקטים מסוג זה ברוסיה ובאירופה, וכל שנותר עתה הוא להמתין ולראותו קורם עור וגידים.

 

מתוך מגזין 98: "תחת שמי מוסקבה"

 

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי