new lab - חממה טכנולוגית עתידנית על הריסות מספנה ישנה

ריאיון בלעדי עם דיוויד בלט ממייסדי חברת היזמות "Macro Sea", שבאמצעות תכנון אדריכלי חכם הקימה בברוקלין מתחם עבודה ומשרדים חדשני, המהווה חממה ליזמים פורצי דרך.


מאת: שירה רייז-משולם | צילום: Spencer Lowell | עיצוב ופיתוח: Macro Sea - 30/08/2017

כבר בביקורו הראשון של דיוויד בלט במתחם המספנה הנטושה שנוסדה לפני למעלה מ-100 שנה ומשתרעת על פני שטח של 84,000 מ"ר, הוא ראה את הפוטנציאל הגלום בה. באותו הרגע החליט בלט שהוא רוצה להשקיע במקום הזה.

 

החברות יכולות לחלוק את הניסיון והידע שלהן בנוגע לאתגרים משותפים שהן הצליחו לגבור עליהם

"מיד לאחר הביקור במספנה," מספר בלט, "הזמנתי את הקולגה שלי סקוט כהן וכמה אנשי צוות נוספים להגיע למקום, כדי שנחשוב יחד מה כדאי לעשות בשטח העצום הזה. כשערכנו את המחקר על המקום התברר לנו שבתקופה שהמספנה הייתה פעילה היא נחשבה לטובה ביותר בתחומה. במספנה הזו יוצרו הספינות שהשתתפו במלחמות העולם הראשונה והשנייה. מבחינתנו היה בכך נתון היסטורי-טכנולוגי מהותי שממנו נולד הקונספט של "New Lab" – ליצור במקום מתחם בתפישה חדשנית, שיהיה "חממה טכנולוגית" ליזמים – סביבת עבודה שיתופית העשויה לקדם טכנולוגיות חדשות כגון רובוטיקה, אינטליגנציה מלאכותית, התקנים מחוברים ועוד.


לאחר שנים של הזנחה שחרצו במקום צלקות קשות, הפכה המספנה הישנה והנטושה לסביבת עבודה משותפת, פורייה ומשגשגת ל-52 חברות יזמות, מחקר ופיתוח הפעילות בה כבר כיום.


מגוון של משרדים, חללי סטודיו פרטיים ולופטים בהתאמה לצורכי היזמים

 

חזון "העבר של העתיד"

Macro Sea בחרו להתייחס אל הקונספט העיצובי כסוג של חזון: "העבר של העתיד", או ליתר דיוק – לנסות להגדיר כיצד יזמי שנות ה-70 חזו את העתיד בהתאם לרוח התקופה המאופיינת לדבריהם באופטימיות גדולה, למרות אי-הבהירות ששררה בשנים אלו בנוגע לתעשיית ההיי-טק שנחשבה לנועזת, חדשנית ובעלת עתיד לא צפוי.


 

החלל המרכזי מרוהט ברהיטים בעלי צבעוניות עזה


שינויי ייעוד

כאשר אדריכלים מתבקשים לשנות ייעוד של בניין תעשייתי ישן קיים, הם בוחרים לרוב לשמר את המראה הגס והמחוספס הקיים כדי ליצור באמצעותו "סגנון תעשייתי". לעומת זאת, בתכנון המרכז "מחקר חדשני", הנטייה הראשונית הייתה ליצור מראה מרחב עתידני, "היי-טקי", "אייפוני" ככל האפשר. ההחלטה שאליה הגיעה חברת Macro Sea בסופו של דבר, הייתה לברוא עולם עיצובי חדש שאמנם מתכתב עם העבר, אבל מושפע בעיקר מהצרכים הספציפיים של החברות העתידות לעבוד במקום. התוצאה היא סביבת עבודה רחבת ידיים ונוחה עבור חמש מאות יזמים. כרגע פעילים במקום 52 חברות וכ-320 אנשים המגיעים למתחם כדי לתכנן, ליזום, לעבוד וליצור את העתיד.


"מתחם ה'חממה הטכנולוגית' נפתח רק לאחרונה, בחודש יולי, כך שהתוצאות עד עכשיו הן נהדרות," מדווח בלט בגאווה. "החודשים מאז הפתיחה הרשמית היו עמוסים מאוד. כיום אחוזי התפוסה של המקום עומדים על 85%... אך חשוב מכך – יש לנו דיירים נהדרים והרעיון המקורי של יצירת שיתופי פעולה בין החברות השונות עובד מצוין."


 

סביבת עבודה עדכנית, מעוררת השראה ויצירתיות עבור ההוגים, היזמים, המפתחים והעסקים


בין חשיפה לפרטיות

במקום לעצב את סביבת העבודה באמצעות "קוביות עבודה מסורתיות", ובמקום להשתמש בריהוט משרדים סטנדרטי – תכננה Macro Sea את כל הרהיטים במקום כך שיתאימו אחד לאחד לאופי החלל שבו הם נמצאים. גולת הכותרת בריהוט המיוחד הן מראות הלד בדלפק הקבלה, וויטרינות תצוגה מרהיבות עבור הפריטים הפיזיים, התוכן הדיגיטלי ומתקני צמחייה אנכיים. מרבית העיצוב נעשה בשחור-לבן כדי להעניק מרחב נשימה למגוון רחב של צבעים רוויים, שבאים לידי ביטוי ברהיטים, בנוף ובצמחייה.


שימוש נרחב בריפוד צמר הסופח רעשים ובפאנלים מעץ עבור המחיצות – עזר ליצירת בידוד אקוסטי ולשמירה על פרטיות. בשתי הקומות של המבנה יש "פינות מבודדות" שמשתבצות בתוך חללי העבודה הקהילתיים. פינות אלו מתאימות ליחידים ולקבוצות עבודה קטנות. כך נוצר איזון בין הצורך בפרטיות לבין היתרונות הטמונים ביצירת שיתופי פעולה חדשים. "בעיצוב New Lab יצרנו מרחב מכובד שמשקף את כושר ההמצאה ואת היושרה של האנשים שעובדים בו," אומר ניקו אליוט, מנהל העיצוב של Macro Sea.

 

   

החללים המשותפים כוללים טרקלינים, אזורי עבודה משותפים וחנויות אב-טיפוס מתקדמות

 

לסייע, לתמוך ולשתף ידע

המקום תוכנן במיוחד עבור סוג מסוים מאוד של חברות. מדובר ביזמים שמתכננים מוצרי חומרה, בחברות שעוסקות בטכנולוגיות חדשות. "רצינו להשכיר את ה'חממה' רק לחברות שלדעתנו עושות דברים חשובים," מספר בלט על הגישה של Macro Sea. "לדעתי, הדבר הנהדר במתחם הזה הוא שהחברות יכולות לחלוק את הניסיון והידע שלהן בנוגע לאתגרים משותפים שהן הצליחו לגבור עליהם – גיוס כספים, ייצור ראשוני, שיווק מקומי ושיווק למדינות אחרות, קניין רוחני, ועוד – עם החברות השותפות בקהילה שנוצרה ב-New Lab. השאיפה המקורית שלנו הייתה שבנוסף לקידום יכולות הפיתוח, יוכלו היזמים ללמוד כיצד לשווק את המוצרים שלהם בצורה יעילה יותר, ואנחנו רואים שהדבר אכן קורה.

 

  

קוביות העבודה המסורתיות הוחלפו בתחנות עבודה ניידות


בלט מציין כי, "במתחם שיצרנו נמצאים האנשים החכמים ביותר בניו-יורק, ההוגים והיזמים העומדים בחזית הטכנולוגית בתחומם. היזמים הפועלים במתחם מודעים להתנהלות המאתגרת והשברירית של כל סטארט-אפ והחשיבות לפעול בסביבה אנרגטית תומכת, היוצרת שיתוף וסינרגיה העשויים לפרוץ דרך להצלחה, כפי שמוכח בפועל באמצעות הקונספט התכנוני הייחודי." והוא מוסיף, "בנתיב העקלקל והמתמשך של עליות ומורדות בין הצלחה לכישלון, יצרנו במקום הזה אנרגיה שיתופית שאני אוהב מאוד."


"מובן שאנחנו רוצים לעבור לערים ולמדינות אחרות, אבל כרגע חשוב לי לבדוק איך אפשר להעתיק את הרוח המיוחדת הזו של אנשים שפועלים יחד למען מטרה מסוימת." מסכם בלט. ואכן, בחברה מתקבלות פניות רבות מגורמים שונים שהתרשמו מהצלחת המקום, והן מעוררות התרגשות, אופטימיות רבה, ותקווה להעתקת הקונספט והמשך היצירה במקומות נוספים.

   

    

"במתחם שיצרנו, נמצאים האנשים החכמים ביותר בניו-יורק, ההוגים והיזמים העומדים בחזית הטכנולוגית בתחומם"

    

שלד המתכת המרשים שנותר כעדות אחרונה למספנה, ונראה כמו "קתדרלה שמבטאת יופי מבני אקספרסיוניסטי" – הותר על כנו