מלכי לוין: עושה בית ספר לגני ילדים

מתיחת הפנים שעשתה האדריכלית והמעצבת מלכי לוין לגני ילדים בנתיבות מוכיחה, שהשילוב בין ניסיון עשיר לאהבה גדולה הוא תמיד שילוב מנצח - בעיקר ללקוחות, לא חשוב בני כמה הם.

מאת: תמי וינצברג | צילום: מלכי לוין | עיצוב פנים: מלכי לוין | 03/02/2020

מדברים מהשטח: פרויקט חידוש גני הילדים ומעונות התמ"ת בנתיבות, שבמסגרתו התמקדה האדריכלית ומעצבת הפנים מלכי לוין במגרש ששטחו כ-1,600 מ"ר ועליו מבנה המתפקד כמעון יום שבו שלוש כיתות גן - תינוקות, פעוטות ובוגרים. המתחם כלל חצר חולית ומבנה בן 480  מ"ר, שזכה לראשונה מאז הקמתו, לפני 40 שנה, למתיחת פנים משמעותית.
 
 

 
דבר האדריכלית: "לסביבה יש השפעה מכרעת על הילד מבחינה התפתחותית ולימודית כאחד, שכן המסגרת החינוכית או הטיפולית מהווה עבורו בית שני - כשאני ניגשת לתכנן פרויקט, הנחה זו היא אבן יסוד מבחינתי", אומרת מלכי לוין, אדריכלית ומעצבת פנים, המתמחה בתכנון ועיצוב חללים ומתחמים לילדים, ונחשבת למובילה בקנה מידה בינלאומי בתחום זה. 
לוין היא בעלת ניסיון עשיר בתכנון, עיצוב ופיקוח בנייה בפרויקטים גדולים ומורכבים, הכוללים משרדים, בתי עסק ומבני תעשייה, כמו גם ניהול פרויקטים  של דירות ובתים לאלפיון העליון. בפרויקט המדובר נדרשה לתת מענה ופתרון למגוון בעיות מאתגרות במיוחד, ובהן:   
 
 - התאמות בטיחותיות, הנובעות מקהל היעד העיקרי - ילדים עד גיל 3.
 - עמידה בתקנים חדשים ומחמירים בתחום הנגישות.
 - התאמה של חלל המבנה ושל שטחי משחק חיצוניים מבחינה תרמית ואקוסטית.
 - היערכות מיטבית למצב הביטחוני באיזור, המחייב לעתים שהות ממושכת בממ"ד, שדרוגו מבחינה טכנית והתאמתו לילדים.
 - התאמה של החלל לצורכי הילדים בגן כמו גם לעבודה נוחה ומיטבית של הצוות המטפל. 

 
 
 


 
ארגז חול - הגרסה הירוקה
בחלקו החיצוני של המתחם, ההתייחסות הייתה לשני היבטים עיקריים: החצר ומעטפת המבנה.

"התמודדנו עם בעיות טכניות במעטפת המבנה ולאחר שיקולים רבים הוחלט לחפות את המבנה בחיפוי אלומיניום צבעוני, שהורחק מהקיר החיצוני. חיפוי זה נותן מענה טכני ל"אדמה העובדת" באיזור, לצורכי ההצללה והאוורור, וכמובן מספק פתרון אסתטי, אחיד וצבעוני, אשר משווה לחזית המבנה מראה נקי ומיוחד", מסבירה לוין.  
בחצר הוחלפו משטחי החול בדשא סינתטי, שולב משטח ריכוך עשוי תערובת של ספוג אנטי בקטריאלי ועמיד בלחות והמתקנים הוחלפו והותאמו לגיל הילדים. בנוסף, כמעט כל שטח החצר הוצלל, כך שהילדים יכולים לשחק בחוץ גם בצהרי יום, מבלי להיחשף לקרינה ישירה של השמש ולחום המאפיין את האיזור.
 


צבעוניות נכונה בחלל 
הטיפול בחלקו הפנימי של המבנה התייחס להיבטים טכניים ועיצוביים כאחד.

"בגן הייתה בעיה אקוסטית חמורה, אותה פתרנו באמצעות תקרה אקוסטית, שאף נוצלה להסתרת מערכות הצנרת השונות. צורכי האוורור והמיזוג טופלו באמצעות החלפת כל החלונות בגן ומיקומן מחדש של יחידות המיזוג ושינוי גודלן, בהתאם לחלל הממוזג. כל הדלתות הוחלפו והותקנה תאורה שקועה בגוון הנכון ובפיזור הנכון, כך שהיא מגבירה את הפרשת המלטונין ותורמת לערנות הצוות. במקביל, בחרתי לפתוח את החלל המרכזי וליצור מרחב נעים לפעילות קבוצתית במגוון סגנונות ויצרתי כמה מוקדי עניין לילדים, בהתאם לקבוצת הגיל בכל כיתה", אומרת לוין.
 
 כדי להקל את ההתמצאות ייעדה לוין לכל כיתה צבע משלה, אותו בחרה בהתאם לתורת הפנג שואי ולמיקום המבנה: בכיתת הבוגרים הצבע השולט הוא תכלת, בכיתת הפעוטות ירוק ובתינוקייה - צהוב. בחללים המשותפים שולבו הצבעים השונים לכדי מראה הרמוני ושמח. "לגוונים השולטים בחלל, לאוורור, לתנאי התאורה - יש השפעה רבה על הילדים ואני לוקחת את זה בחשבון בכל שלבי התכנון והעיצוב", אומרת לוין.

המעון שלוין תכננה, שדרגה ועיצבה מחדש הינו מעון תמ"ת ולו סמל מעון, המקבל תקציב מהמדינה וככזה עליו לעמוד בתקנים הנדרשים לפי הפרוגרמה. המבנה שודרג בהתאם לדרישות הנגישות החדשות, למצב הבטחוני ולחקיקה העדכנית, על מנת להתאים לתקנים, לדרישות הבטיחות ולפרקטיקה, כשהפן העיצובי מחבר בין המרכיבים השונים ויוצר מראה הרמוני ומיוחד.
 
 


גם מקומו של הצוות לא נפקד ממחשבותיה של לוין. "חיפשתי פתרונות שיקלו על הצוות וינעימו את זמנו מתוך שאיפה לתת לו את התנאים הנוחים והבטוחים ביותר לטפל בילדים". לשם כך, למשל, המטבח הוגדר מחדש והוגדל, למיטות נמצא פתרון אחסון נוח ונגיש ומתקני ההחתלה הותאמו לעבודה בעמידה ובישיבה בהתאם לקבוצת הגיל. 
 "בכלל, כל החשיבה התכנונית והעיצובית שלי כאדם וכבעלת מקצוע מקורה בידיעה שהמבנה מיועד קודם כל לאנשים ועבורם. מרגע שהבנתי את זה, בתחילת דרכי, המטרה המקצועית שלי הגדירה את עצמה: לתכנן עבור אנשים ומתוך מחשבה עליהם, בין אם הם מבוגרים או ילדים".
 
 
לקבלת פרטים נוספים: מלכי לוין, טל' 052-2256812 | מייל: mail.malkilevin@gmail.com    | אתר: www.malki-levin.com

החומרים ומערכות שיצברו לכם ניקוד לבנייה ירוקה

שם המוצר
תאור המוצר
תו ירוק (ישראל/ חו''ל)
 
תכולת חומר ממוחזר במוצר
 
ייצור מקומי בישראל
 
תעודת LCA מחזור החיים של החומר
 
חומרים ממקור אחראי - תעודה של מדרג מעלה / או ISO 14001 / ISO 18001
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי
אריחים