מתי הכי טוב לעשות ניקוי פאנלים סולאריים?

המראה החיצוני של בתים פרטיים הוא חלק בלתי נפרד מהעיצוב של הבית ובפרט הגג של הבית. בבתים שבהם יש על הגג פאנלים סולאריים, מראה הגג מעוצב בגוון הכהה של הפאנלים שמסודרים עליו. אבק על הפאנלים, ייצר מראה מיושן ולא מעוצב והוא גם יפגע ביכולת שלהם לקלוט את קרני השמש ולהשתמש בהן כדי להפיק חשמל. ניקוי פאנלים סולאריים בזמן, יכול מאוד לסייע, הן בעיצוב והן במטרה העיקרית שלשמה התקנתם את הפאנלים חיסכון בחשמל.

מאת: | צילום: קרדיט תמונות: freepik | 20/12/2022
קרדיט תמונות: freepik
קרדיט תמונות: freepik
מתי הכי טוב לנקות פאנלים סולאריים?

אנשים רבים רוצים לדעת מתי הזמן הכי נכון לביצוע ניקוי לוחות סולאריים. לרוב כדאי לבצע ניקוי כזה בעונות החמות שבהן אין גשמים ששוטפים את הלוחות. אלו עונות שבהם מצטבר אבק ופיח על הלוחות והם חוסמים את האפשרות לקליטת קרני שמש. כמו כן, לאחר החורף, אם הגשמים האחרונים השאירו על הקולטים בוץ, מאוד מומלץ להזמין ניקוי כזה. 
את הניקוי נהוג לבצע אחת לכמה חודשים ולפחות פעם בשנה. הניקוי הוא חשוב והכרחי. הוא מייצר מראה יפה יותר ומבריק של הלוחות וגם מאפשר להם לבצע את העבודה בצורה הטובה ביותר. 
קרדיט תמונות: freepik
קרדיט תמונות: freepik

איך מתבצע הניקוי?

יש כיום שתי שיטות ניקוי מקובלות. השיטה הראשונה היא השיטה המתבצעת על ידי מכונת שטיפה שהתקנתם על הגג. מכונת השטיפה פועלת כמעין ממטרה ששוטפת את הלוחות, אך היא לא מבצעת ניקוי יסודי. שטיפה של הלוחות באופן אוטומטי עשויה להשאיר אזורים מאובקים. מכונת השטיפה טובה לתחזוקה שוטפת, אך לא במקום ניקוי יסודי.
השיטה השנייה היא ניקוי מערכות סולאריות באופן מקצועי על ידי מנקה שמגיע אליכם עם מכשיר ניקוי מים בלחץ גבוה. המנקה עולה על הגג ומנקה כל פנל סולארי בנפרד. עבודת הניקוי על ידי מנקה מקצועי היא הרבה יותר יסודית מניקוי אוטומטי של מכונה ומתרכזת בכל פנל והלכלוך שיש עליו. יש פנלים שבהם יהיה רק אבק ויש כאלו שהצטבר עליהם פיח שקשה יותר להסיר והוא מצריך ניקוי מקצועי. 
 
האם זו פעולה שניתן לבצע לבד?

ניתן לעלות אל הגג ולנקות את הפנלים לבד, אך כדאי לקחת בחשבון שעל הגג יש בין 20 ל-40 פנלים ומדובר בעבודה מאומצת ולא פשוטה באזור חשוף לשמש. מעבר לכך, יש לקחת בחשבון שלהיות על הגג, במיוחד אם מדובר בגג רעפים משופע, זו משימה מסוכנת. נפילה מהגג עשויה לגרום לשברים במקרה הטוב ולנכות במקרה הפחות טוב. במקרה הזה, עדיף שבעל מקצוע מנוסה יבצע את הניקוי. איש הניקוי בלחץ גבוה רגיל לעבודה בגובה ויש לו את כל אמצעי הזהירות לבצע זאת כמו שצריך. 

האם ניקוי בלחץ מים גבוה עשוי לגרום לנזק?

ניקוי בלחץ מים גבוה מתבצע על ידי מומחים בתחום שיש ברשותם מכונה ייעודית המבצעת את הניקוי. המכונה מאפשרת כוונון של לחץ המים שאותו המנקה לוקח בחשבון כאשר הוא מתחיל את הניקוי. המנקה לא יבצע שום פעולה שעשויה לגרום לנזק של הפאנלים. את הניקוי הוא מבצע באופן מקצועי ולאחר ניסיון רחב בתחום הניקיון של לחץ מים גבוה על מגוון חומרים ובפרט על פנלים סולאריים. 

כמה יעלה לכם להזמין ניקוי מקצועי של פאנלים סולאריים?

ניקוי קולטים סולאריים בבית או בעסק מתחיל ב-350 שקלים ומחושב על פי מ"ר וכמות הפנלים שיש לנקות. אל שירות הניקוי עשויות להתווסף עלויות נוספות כמו ניקוי הגג בלחץ מים גבוה וניקוי המבנה במידת הצורך. רצוי אחת לשנה לבדוק האם יש צורך בניקוי רחב יותר הכולל את הגג והמבנה ובשאר השנה, לבצע ניקוי פשוט רק לפאנלים. 
 


החומרים ומערכות שיצברו לכם ניקוד לבנייה ירוקה

שם המוצר
תאור המוצר
תו ירוק (ישראל/ חו''ל)
 
תכולת חומר ממוחזר במוצר
 
ייצור מקומי בישראל
 
תעודת LCA מחזור החיים של החומר
 
חומרים ממקור אחראי - תעודה של מדרג מעלה / או ISO 14001 / ISO 18001
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי
אריחים Ecommerce Website Development