אמנות הרישוי

בשיחות עם אדריכלים ומעצבי פנים, אפשר לראות כיצד העיניים שלהם בורקות כשמשוחחים איתם על טקסטורות ובחירות סגנוניות, ולהבחין כיצד הפנים של רובם נופלות, כשמגיעים לשוחח על בירוקרטיה. אבל זה ממש לא המקרה של אלדר מוזס

מאת: מיכל אברמוביץ | צילום: ליר בן ארי | 05/02/2021

צילום: ליר בן ארי
צילום: ליר בן ארי
     

כשנכנסתי למשרדי מוזס, בעוד שהמתנתי לקפה ההפוך שהכינו לי, שמעתי את העובדים מדברים על טפסים ותקנות עירוניות בלהט, והסתקרנתי להבין מה עומד מאחורי התשוקה הזו. האיש שמאחורי הכל הוא אלדר מוזס, הוא מי שהקים את המשרד, והנחיל בו את התשוקה לטפסים ותהליכי רישוי, אך לפני שהוא הקים משרד מצליח, הוא עצמו עבד במשרדי אדריכלים. 

צילום: ליר בן ארי
צילום: ליר בן ארי
     

בתור בוגר שנקר טרי ומלא בדרייב, הוא התעניין לא רק בתרשימים ובתכניות, אלא גם בתהליכים שמאחורי הקלעים – כיצד ייתכן שבשני מגרשים זהים, אפשר לבנות  מבנים שונים לגמרי? מה באמת אפשרי? הוא חיפש אחר התשובות במשרדים בהם עבד, ולא מצא אותן, וכך יצא עם האופנוע שלו למסע סובב רשויות; "נסעתי מרשות לרשות, וביררתי איך אפשר להשתלב בעבודה בתחום הרישוי"; 3 רשויות פנו אליו תוך יומיים בלבד, ומתוכן בחר את בת ים, שם עבד במשך שנתיים ופיתח את שיטות הרישוי ברשות. 


חזון ממוקד רישוי
בשנת 2017 אלדר יצא לעצמאות והקים את מוזס רישוי ותכנון, מתוך חזון ממוקד, כך שמהיום הראשון מדובר בחברה המטפלת בהליכי רישוי ותכנון בלבד.
"המיקוד מאפשר לנו להשיג את התוצאות הטובות ביותר", מספר אלדר, שעבורו המעבר היה טבעי – "העבודה במשרדי אדריכלים, בתחילת הקריירה, אפשרה לי להכיר מקרוב מצבים שבהם אדריכלים מתעכבים בגלל תהליכי רישוי שנגררים וידעתי שאני רוצה להקל עליהם". כיום משרדו מעניק שירות לעשרות משרדי אדריכלים, ביניהם משרדים מהבולטים בארץ. 

צילום: ליר בן ארי
צילום: ליר בן ארי
     

הניינטיז חוזרות? האתגרים בעולם הרישוי 
אלדר מספר בהתלהבות על שלל פרויקטים בהם המשרד טיפל בתהליכי רישוי למבנים מתקופת המנדט, עם רישומים משנות ה-30, ואני מתעכבת איתו במיוחד דווקא על פרויקט "חדש" קצת יותר.  האתגר: להנפיק היתר בניה חדש, עבור שלד בניין שנבנה למעשה בשנות ה-90.
למשרד פנתה אדריכלית שליוותה את המשפחה, לפני תהליך רישוי מאתגר. מדובר בוילה בגודל 1,000 מ"ר בסביון, על חלקה של 14 דונם. המגרש עבר 2 הליכי רישוי לפני כן, שלא צלחו, בזכות שיטות העבודה היעילות של המשרד, ההליך הסתיים תוך שנה והפרויקט הושלם במהירות.

צילום: ליר בן ארי
צילום: ליר בן ארי
     

כיום המשרד עובד במרכז – מגדרה עד חוף הכרמל,  והיעד עד סוף שנת 2021, לדברי אלדר הוא לפתוח סניפים בכל הארץ – "אנחנו ערוכים לעבוד עם מספר גדול של פרויקטים, ולהעניק שירות מעולה, מהצפון הרחוק ועד הדרום". 

ליצירת קשר - מוזס רישוי ותכנון - אלדר מוזס:
טלפון: 073-3742700

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי