הכותרות החשובות מתוך הוועידה לחדשנות בעיצוב ובאדריכלות

 

הרבה נושאים מרתקים נידונו בוועידה הבינלאומית לחדשנות בתכנון ובאדריכלות, שהתקיימה ביום רביעי ה-10.12.2014. המרצים מהארץ ומחו"ל סיפקו זוויות ראייה מעניינות בנוגע לקשר הבלתי נמנע בין החדשנות והטכנולוגיה לבין עתיד האדריכלות בארץ ובעולם.

מאת: שירה רייז משולם | צילום: | 21/12/2014

#fids434- 1#  

קיצור תולדות הזמן

הטכנולוגיה ממשיכה להתקדם, ולא מחכה לאף אחד. אולם דומה שתמיד עובר זמן רב למדי בין גילוי והמצאת החידוש הטכנולוגי לבין הגעתו אל הצרכן הרגיל. זה בדיוק הזמן שד"ר סשה פטרס (Dr. Sascha Peters), ממרצי הועידה, מנסה לקצר בחברתו Haute Innovation, הממוקמת בברלין.


 

ד"ר פטרס פועל ללא הרף למען הענקת מענה ללחץ שהשינויים הטכנולוגים התכופים מפעילים על התחרות בשווקי הייצור, כמו גם להאצת יצירת חידושים שונים, והבאתם אל קהל היעד הרצוי במהירות האפשרית.

 

אחד החידושים הנמצאים בפיתוח החברה הינו וויקיסל (Wikicell), אריזות אכילות וטעימות עבור מזון ומשקאות. האריזות עשויות סיבים אורגניים, חומרים מקשרים וחומרי טעם וריח, והן יאפשרו לצרוך שלל משקאות ומזונות, כמו: מיצים, גלידות, יוגורט וכו', עם האריזה.

חידוש אחר שניתן למצוא אצל Haute Innovation הוא ליקריט (LiCrete), חומר בנייה חדש העשוי מ-85% בטון ו-15% חומר שקוף למחצה, היוצרים תעבורה טובה יותר של אור ואוויר.

המחויבות של האדם לטבע

בהרצאתו, האדריכל מסהירו הרדה (Architect Masahiro Harada) הדגיש את מחויבותו ליצור אדריכלות שאינה זרה לטבע עליו היא מתיישבת, שכוללת יצירת מבנים המשתלבים ומורכבים אל-תוך הנוף בו הם נבנים, ושאינם מגדירים את תנאי השטח, אלא שתנאי השטח מגדירים אותם. כך למשל, במסגרת הסטודיו, מסהירו ורעייתו מאו היו אחראים על "גיאו-מטריה" (GIO-METRIA) פרויקט בניית בית הממוקם ממש על מדרונה של גבעה, בנקודת המפגש בין מישורי אודווארה (Odawara) והרי ההקונה (Hakone).

 

בהיותו מבכירי האדריכלים ביפן, אד' מסהירו הרדה, בנסיבות הטראגיות שההיסטוריה מלמדת, היה מבין האחראים לשיקום יפן לאחר האסון הגרעיני שפקד אותה במרץ 2011. הוא טרח על התכנונים לגמול את יפן מהאנרגיה הגרעינית בה השתמשה עד כה, ולהעבירה למבנים ירוקים, החוסכים ומשמרים אנרגיה.חיקוי לחיים

בוועידה לחדשנות הגב' יעל הלפמן כהן, המייסדת שותפה ומנכ"לית בארגון הביומימיקרי הישראלי, נתנה סקירה על תחום הביומימיקרי, שהוא תחום חדשני העוסק במציאת פתרונות לבעיות אישיות וטכנולוגיות הקיימות בעולם על ידי חיקוי הטבע.הביומימיקרי זוהה כאחד מבסיסי הידע שיכולים לתת מענה לצורך ההולך וגובר בטכנולוגיות מקיימות. מערכות ביולוגיות פועלות תחת מגבלות החיים, בלי לייצר אשפה או נזק בלתי-הפיך למערכת האקולוגית. על אחת כמה וכמה, הן מעשירות את סביבתן תוך כדי פעילות. המבנים והצורות בטבע מספקים טווח נרחב של תכונות תוך שימוש מינימלי במשאבי חומר ואנרגיה. תהליכי הייצור בטבע מתקיימים בסביבת החיים, ועל כך אינם מבוססים על חימום לטמפרטורות גבוהות, לחצים כבדים או שימוש בחומרים רעילים.

 

ביומימיקרי הוא מנוע חדשנות, והחדשנות היא חוצת תעשיות. כל תחום שנבחר, נמצא בו חדשנות ביומימטית (הנדסה, קלינטק, רפואה, מחשבים, טקסטיל, רובוטיקה וכו'). לכן התחום עשוי לגעת ולעניין קהל גדול. יש משהו פשוט ואמתי בהסתכלות על הטבע ממבט אחר. כולנו שוהים בטבע ונחשפים אליו, אבל הפעם מדובר בנקודת מבט אחרת לגמרי.


מדובר בטכנולוגיות שיכולות לשנות את עתידנו, כמו למשל הדפסה תלת ממדית המבוססת על מעט חומרים שאינם רעילים, כמו בטבע, או פוטוסינתזה מלאכותית שתאפשר לנו לנצל את אור השמש בצורה יעילה הרבה יותר, או חלופות ברזל בדמות חיקוי של קורי עכביש, חומר חזק בהרבה המיוצר בתהליך חסכוני באנרגיה.

ארכיטקטורה שמשפיעה במודע על חיי היום-יום

האדריכל האנס ורמולן (Hans Vermeulen), חלק עם משתתפי הכנס את ערכי חברת DUS הממוקמת באמסטרדם, שורמולן הוא מהמייסדים והבעלים שלה (יחד עם האדריכלים מרטין דה ויט [Martine de Wit], והדוויג היינסמן [Hedwig Heinsman]). חברת DUS - שמייצגת את תפיסת עולמו הארכיטקטונית של ורמולן - היא חברת לארכיטקטורה ציבורית, שנועדה להשפיע במודע על חיי היום-יום של החברה.DUS מעצבת הכול – מספלי קפה ועד לשכונות וערים שלמות – וכל עבודה שלה זוכה למגע יד אישי וייחודי. בין הפרויקטים יוצאי הדופן של החברה נמצא בית תעלה המיוצר כולו בטכנולוגיית החדישה של הדפסה תלת ממדית. כך מודפס על ידי חברתו של ורמולן בית שלם בעזרת מדפסת תלת ממדית, ומסמן את הטכנולוגיה העתידית והחברתית, בה ניתן יהיה לייצר בהדפסה מבנים ארכיטקטוניים בעיצוב מושלם ובעלות מופחתת.

התאמת הטכנולוגיה המשתנה למרחב האורבני

לתפיסה של האדריכל גרי פרידמן (Architect Gary Freedman), שאותה הוא חלק בהרצאתו, הרעיונות המקוריים והטכנולוגיה המשתנה תכופות משתלבים לתוך עיצוב פרקטי, אך חדשני, המתאים את עצמו למרחב האורבני של היום.האדריכל הישראלי-בריטי הצעיר החל את צעדיו בתואר ראשון באדריכלות בטכניון בחיפה. לאחר מכן, הוא הספיק לסיים בהצטיינות לימודי אדריכלות באוניברסיטה הטכנולוגית של דלפט (Delft University of Technology), הולנד, ותואר מוסמך בעיצוב מתקדם ומחשוב בבית הספר לאיגוד האדריכלים בלונדון (Architectural Association School of Architecture).


עם השכלה עולמית שכזו, פרידמן התמנה להיות אדריכל בכיר במשרד הלונדוניUNStudio של בן ואן ברקל (Ben Van Berkel), מגדולי האדריכלים בעולם. בתפקיד זה הוא היה מוסמך על פרויקטים גדולי ממדים בסין, סינגפור, ארה"ב, הולנד, צרפת, גרמניה ועוד שלל מקומות ברחבי העולם.כיום, כאדריכל רשום הן באנגליה והן בהולנד, הוא עובד בלונדון, ומתפקד כמייסד והבעלים של SHA-GA, יחד עם שני ברט. לסטודיו פרויקטים חובקי-עולם כמו טרמינל הנוסעים קימן (Kinmen) בטאיוואן, בניין התערוכות Woven Concrete בלונדון, PowerFlood, בניין ליצירת והזרמת חשמל בהולנד, ואפילו הבניין של מוזאון הטבע פה בירושלים.

לאמוד במדויק את האינטראקציה של המבנה עם הסביבה

בהרצאתו, סיפר האדריכל יפתח הררי, כיצד טכנולוגיות ממוחשבות מתקדמות מאפשרות היום לתכנן חכם ונכון יותר באמצעות שימוש בסימולציות אקלימיות ותרמיות. סימולציות אלו מאפשרות קבלתי נתונים פוטו-ריאליסטיים מדויקים על המבנה כבר בשלב התכנון המוקדם, וגם בדיקת ביצועים בשלב התכנון הסופי. כיום ניתן לאמוד במדויק את האינטראקציה של המבנה עם הקרינה הסולארית והרוח - נתונים המעניקים אינדיקציה ויכולת לתכנון אופטימאלי. גם בנושא התכנון האנרגטי של המבנה מאפשרות הסימולציות אופטימיזציה מקסימאלית בשלב התכנון כולו, והן מאוגדות כ"משפחה" המכונהBIM - Building Information Model.דור חדש של הדמיות ממוחשבות מאפשר קבלת נתוני אקלים ואנרגיה של המבנה המתוכנן בו בזמן, גם כאשר מתבצעים שינויים (פרופורציות, העמדה ומיקום פתחי המבנה). בתוך כך מדובר בכלים שהם בבחינת פריצת דרך ומהפכה תכנונית ועיצובית בפני עצמה, כחלק ממהפכת הבנייה הירוקה ובמטרה להגיע לתכנון אופטימאלי על ידי שימוש בטכנולוגית ה: BEM-Whole Building Energy simulation Model .


מחכים לכם בכנס הבינלאומי ה-4 לתכנון ועיצוב בתי מלון 20.5.15


שכותרתו: מקונספט למימוש - מלונאות בעידן משתנה

 

 
רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי