הבטון שמצמצם סכנות בריאותיות

בחסות הוועידה לחדשנות באדריכלות ובעיצוב 10.12.2014 

הקירות הנבנים בשיטת התבניות ליציקת קירות, הם בעלי איכות בידוד גבוהה (תרמית ואקוסטית), ומצטיינים בבקרת איכות ורמת דיוק גבוהות כתוצאה מהכנת המעטפת באזור מבוקר במפעל

מתוך: מדור קל וחומר מגזין בית ונוי I  חידושים בעולם החומרים והטכנולוגיות 

מאת: לירון דן מעצבת מוצר ויועצת חומרים | צילום: באדיבות החברות | 10/08/2014

בטון אחר

בית שנבנה בשיטת בטון אחר

חברת בטון החלה לאחרונה לייבא תבניות ליציקת קירות של חברת RITEK האוסטרלית. תבניות XL ו XLT הינן תבניות קבועות וקלות להרמה, המיוצרות מראש ע”פ תכניות המבנה ומסופקות לאתר הבנייה. עם גמר יציקת הבטון אין צורך להסירן, מאחר והן מהוות בסיס אינטגרלי לגמר של הקיר.

 

שימוש בתבניות אלה מפחית משמעותית את עלויות החומר והשינוע לאתר ומאפשר שמירה על אתר בנייה נקי מפסולת ואבק, כך שהסכנות הבריאותיות בו מצומצמות באופן משמעותי. כמו כן, השיטה חוסכת בכוח אדם- 50% פחות טפסנים וללא כל צורך בטייחים.

תיאור כללי של חלקי המבנה בשיטת בטון אחר

הקירות הנבנים בשיטה הם בעלי איכות בידוד גבוהה (תרמית ואקוסטית), ומצטיינים בבקרת איכות ורמת דיוק גבוהות כתוצאה מהכנת המעטפת באזור מבוקר במפעל. 

חתך הקיר הוא למעשה התבנית: לוח פיבר צמנט משני צידי הקיר, חומר בידוד קרוב ללוח הפיבר צמנט החיצוני, במרכז התבנית חלל של 12 מ"מ להנחת מוטות ברזל לזיון בהתאם לצורך וחלל ליציקת בטון. בחלקה התחתון של התבנית יש משטח אלומיניום עם מסילות למיקום מדויק.

 

אז איך זה עובד? לאחר יציקת הרצפה, מניחים את מסילות האלומיניום ומתחילים להרכיב את חלקי הקיר השונים ע"פ תכנית שמסופקת מראש, ממש בדומה להרכבת ריהוט עשה זאת בעצמך. תוך כדי הקמת התבניות מוכנסים ברזלי הזיון בהתאם לדרישות הקונסטרוקטור, וכן משולבים אביזרים ייעודיים דוגמת אביזרי פינה, חיבורים ומפתחים מוכנים להרכבה.  תשתיות החשמל והאינסטלציה מושחלות בקלות לתבניות לפני היציקה ולאחר השחלתן ניתן לצקת את הבטון באופן המוכר והמקובל. בצדם הפנימי של הקירות נדרש גמר של שפכטל וצבע בדומה לקירות גבס, ובקירות החיצוניים ניתן ליישם שליכט צבעוני ישירות על גבי התבנית ללא צורך בטיח מיישר.


תהליך הבניה
 

 

התבניות שפותחו ע"י החברה האוסטרלית משמשות מזה כ-30 שנה בבניית מבנים מגוונים- פרטיים, ציבוריים ומסחריים. השיטה מאפשרת מגוון רחב של עיצובים, בעוביים שונים, ליישומים של קירות ותקרות. כיום, מייבאת החברה את חלקי המעטפת מאוסטרליה, אך היא עתידה לפתוח מפעל מקומי להכנת מבנים בשיטה זו, וכך יופחתו משמעותית גם טביעת הרגל הפחמנית ואנרגיית השינוע. 

 

 

לאתר חברת בטון אחר  www.betonaher.co.il

 

לירון דן מעצבת מוצר ויועצת חומרים   www.materyus.com

 

לעוד חידושים בעולם החומרים והטכנולוגיות כנסו לוועידה לחדשנות עיצוב ואדריכלות

הרשמה לניוזלטר


רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי