התקינה החדשה עושה סדר ומשנה את התפיסה

מאת: | צילום: | - 29/09/2013

 

להרשמה ››


כנס בנייה ירוקה 2013 שייערך ביוזמת והפקת בית & נוי ובשיתוף ‘שנקר’ - ביה”ס הגבוה להנדסה ועיצוב יתמקד באדריכלות ירוקה, תכנון ועיצוב סביבתי בר-קיימא וקיימות חברתית.

 


אדריכל יפתח הררי בעל המשרד יפתח הררי אדריכלים המוביל בארץ את תחום הייעוץ בבנייה הירוקה ופיתוח בר קיימא.

יפתח הררי אדריכל בוגר ה BAC בוסטון וה- SCI-Arc בלוס-אנג’לס, בעל משרד אדריכלים המוביל בארץ את תחום הייעוץ בבנייה ירוקה. עם ניסיון מעשי של 19 שנים בפרויקטים ציבוריים, מסחריים ופרטיים בארץ ובעולם.
יועץ  לגופים ציבוריים, פרטיים ולרשויות מוניציפאליות ביניהם: המשרד להגנת הסביבה, מחלקת מבני ציבור ואדריכל העיר של עיריית ת"א יועץ, החברה למשק וכלכלה, מכבי שירותי בריאות, רפאל, עיריית רעננה, שיכון ובינוי וסולל בונה, הכללית שירותי בריאות ועוד..
חבר וועדת מומחים במכון התקנים (תקן 5281 ו- 5280) ובקוד הבנייה הישראלי בנושא אנרגיה ובנייה ירוקה, ומרצה בבית הספר לאדריכלות של אוניברסיטת תל-אביב.

במסגרת היישום בפועל של פרויקט עם התקן הישראלי 5281 והתקן האמריקאי  LEED. משרדנו הוא הראשון בארץ אשר קיבל תקן ישראלי לבנייה ירוקה עבור מבנה חינוך והראשון בתקן בפורמט החדש. 

יפתח הררי יועץ לבנייה ירוקה בארץ ובעולם לפרויקטים בספקטרום רחב ממבנים בודדים ועד ערים ירוקות. מומחיות זו כוללת שילוב ייחודי של תוכנות הדמיה ממוחשבות מהמתקדמות בעולם לחישובי אנרגיה, קרינה סולארית, תאורה טבעית ו CFD.המשרד מוביל בארץ את תחום הבנייה הירוקה ופיתוח בר קיימא. למשרדנו הניסיון והידע המקצועי הייחודי בנושא תכנון ויעוץ לבנייה ירוקה ויעוץ תרמי. ידע זה משלב ידע תיאורטי אקדמי מעמיק עם ניסיון מקצועי מעשי יישומי בשטח של פרויקטים ירוקים בארץ ובעולם.


התקינה החדשה עושה סדר ומשנה את התפיסה

כיום מכון התקנים נותן אישורי תו ירוק, זו התחלה טובה אבל למעשה הנושא מורכב יותר ומחייב התייחסות רחבה ומקצועית, לקביעת פרמטרים של המשרד להגנת הסביבה למוצרים וחומרים ירוקים אומר יפתח הררי ומוסיף, זה מורכב ביותר לדעת אם חומר ירוק או לא יש לפחות 28 פרמטרים. כיום בעולם מנסים לצמצם אותם ל - 10 פרמטרים קריטיים מעבר לחומרי בניה וגמר. יש תחומים רבים תחת הקטגוריה 'ירוק' שעוד אין בהם משנה סדורה לגבי מה הופך אותם לירוקים באמת, כמו: מתכננים, אדריכלים, ייעוץ תאורה, אינסטלציה, מיזוג אוויר, התייחסות אקלימית ועוד. 
 
בארץ כיום מתייחסים בחלק מהפרויקטים לקצת חסכון בחשמל ובמים, ובמקרה הטוב ל'בניה בריאה'. התקינה החדשה ת"י 5281 , בנייה בת קיימא (בניה ירוקה) מנסה לעשות סדר, אבל צריך לעשות בעיקר שינוי תפיסה, שינוי זה יהפוך את הנושא לחלק אינטגראלי מהליך התכנון והביצוע של פרויקטים. 

אחת הדוגמאות לפרוייקטים - בית הספר "נופי ים" תל אביב הפרויקט הראשון הארץ שקיבל את תקן הבנייה הירוקה 5281 החדש ומבנה החינוך הראשון בארץ שמקבל תו תקן בניה ירוקה בכלל. ליווי ויעוץ הבניה הירוקה לפרויקט נעשה ע"י "יפתח הררי אדריכלים" והתכנון האדריכלי ע"י האדריכלית פרלה קאופמן.

בית הספר "נופי ים" תל אביב
 

 

צילום: באדיבות עיריית תל אביב-יפו

התמונה מתוך כתבה שפורסמה באתר Ynet

בנייה אנרגטית תאורה מלאכותית סופר חסכונית באנרגיה אשר תוכננה על ידי אופטימיזציה ממוחשבת

 
 המבנה כולל את כל האלמנטים המרכיבים את הבניה הירוקה:

בנייה אקלימית, תכנון פתחי המבנה כולל מדפי תאורה, בנייה אנרגטית תאורה מלאכותית סופר חסכונית באנרגיה אשר תוכננה על ידי אופטימיזציה ממוחשבת וכוללת מערכות שליטה אוטומטיות וחכמות אשר שולטות בתאורה המלאכותית ביחס לנוכחות התלמידים ורמת התאורה הטבעית בחללי הלימוד.מערכות מיזוג חסכוניות באנרגיה הכוללות מערכת אויר צח עצמאית לשיפור בריאותי של חללי הלימוד. חימום מים סולארי.
חסכון במים - יישום ייחודי של ברזים ומזרמי אסלה אלקטרוניים למקסום החיסכון במים וכאלמנט לימודי.חומרי בניה וגמר בריאים פיתוח - יישום צמחיה חסכונית במים ועצי צל. יישום אזורי הצללה וכיתות חוץ מוצללות .יישום חומרי פיתוח ממוחזרים, חניות אופניים ופינות מחזור.
מזעור השפעות תהליך הבנייה - ניהול תהליך ביצוע הפרויקט כלל נהלים מחמירים שמטרתם מזעור הנזק האקולוגי הנגרם בתהליך הבנייה.

כל הנושאים הנ"ל טופלו ברמה מקצועית וחדשנית, הכוללת הדמיות אנרגיה ממוחשבות, חישובים והדמיות ממוחשבות של אופטימיזציה ממוחשבת של תאורה ,CFD זרימת אויר מלאכותית ותאורה טבעית.
המבנה מהווה פריצת דרך משמעותית בתחום הבניה הירוקה בארץ וזאת תוך תוספת עלות נמוכה יחסית מול תועלת מוכחת .

הערך המוסף האמיתי בנושא הבנייה הירוקה הוא הכלכליות, לכן כשהתכנון נעשה באופן מקצועי ומדויק  - ניתן לחשב את החיסכון העתידי ואת החזר ההשקעה. זוהי נקודה קריטית במיוחד כשאנחנו מדברים על תוספת עלות בבנייה או בשיפוץ של פרויקט ירוק. היום, במקום שימוש בחוקי אצבע רעיוניים, ניתן לשלב הדמיות וסימולציות ממוחשבות אשר לעשות ניתוחים וחישוב האנרגטיים של מעטפת המבנה, כולל התייחסות לאזורי אקלים שונים, לתאורה טבעית, זרימת האוויר ובכך משדרגות את המקצוע.

ריאליגן - אשכול גנים 'ירוק' בחיפה

 

 

גן ילדים בריאלי בחיפה.  ‏צילום: באדיבות יפתח הררי אדריכלים

התכנון התבסס על התפישה של "הגן הזורם" כאשר חלל הגן הוא חלל אחד גדול עם נישות פעילות פתוחות סביב החלל המרכזי ויצירת זרימת פעילות של הילדים בכל חלל הגן.

במסגרת התכנון הותאם המבנה לטופוגרפיה הטבעית כדי לצמצם במינימום את עבודות התשתית ונעשה מיפוי מדייק של העצים שניתנים לשימור והעתקתם לאזור כולל ניתוח אקלימי מפורט של האתר והעמדת המבנה נקבעה על פי כיווני השמש והרוח באתר. המבנה תוכנן כך שימקסם את התאורה הטבעית וימקסם את הניצול הפסיבי של האנרגיה הסולארית בחורף. במבנה שולבו ארובות אוורור מאולצות למקסום האוורור הטבעי ונעשתה אופטימיזציה ממוחשבת לתאורה המלאכותית חומרי הגמר לפרויקט נבחרו בקפידה עם דגש על הנושא הבריאותי ומחזור החיים של החומרים.בפיתוח חצר הגן השתמשו במקסימום חומרים ממוחזרים כדוגמת: גומי ממוחזר ופלסטיק ממוחזר, אזור מחזור עם פחי מחזור להפרדת אשפה וקומפוסטרים ובחצר הגן תוכננו אזורי משחק מוצללים.


  

יצירת קשר - התקינה החדשה עושה סדר ומשנה את התפיסה