שומרים על הצביון הכפרי של קרית טבעון

מאת: | צילום: | - 29/09/2013

 

להרשמה ››


 

כנס בנייה ירוקה 2013 שייערך ביוזמת והפקת בית ונויו ובשיתוף 'שנקר' - ביה"ס הגבוה להנדסה ועיצוב יתמקד באדריכלות ירוקה, תכנון ועיצוב סביבתי בר-קיימא וקיימות חברתית.

 
ד"ר אדריכל נעם אוסטרליץ חבר סגל, חוקר ומרצה בתחומי אדריכלות אקולוגית ותכנון בר קימא בבי"ס לארכיטקטורה ובבי"ס פורטר ללימודי סביבה שבאוניברסיטת ת"א. במקביל לפעילותו האקדמית הינו גם בעל המשרד  A.U.S. שפעילותו כוללת תכנון אדריכלי, יעוץ לפרויקטים והכנת תוכניות אסטרטגיות לחברות מסחריות ורשויות המעוניינים לשלב עקרונות האדריכלות הירוקה ואדריכלות עירונית בת קיימא.  

המודל של העיר התעשיתית מסוף המאה ה- 19 השולט כיום נראה כמודל כלכלי מצליח, אך נתונים מהשנים האחרונות מעידים כי התחבורה בערים הפכה בלתי נסבלת ושטחים רבים בעיר גורמים לבזבוז משאבים, אינם ידידותיים להולכי רגל  ואף יוצרים שטחים נרחבים הגורמים לנזקים אקולוגיים חמורים. נראה שהעיר כפי שהכרנו אותה מתקשה להמשיך להתקיים בצורתה זו ועל כן נדרשים מודלים אחרים לפיתוחה. 

ישום גישה אקולוגית וחזרה לקנה המידה האנושי בתכנון שכונות ירוקות בישראל מאפשר שיפורים רבים גם בתוך המודלים הקיימים כיום. גישה המכונה 'העיר  היצרנית', שעיקרה הוא הפיכת העיר מצרכנית המשמידה כמויות עתק של  משאבים יקרי ערך למרחב אקו-חברתי  המיצר תפוקות אקולוגיות ומשפר את איכות החים של תושביו.רעיון העיר היצרנית/המתחדשת – the regenerative city מפגיש בין שני איומי הפיתוח המודרניסטי, העומס הסביבתי וההדרה והניכור החברתיים, ומציע שהעיר תהפוך ממערכת לינארית למערכת מחזורית, שנשענת על התחדשות הנכסים והמשאבים העירוניים – מעבר מעיר הדלק Petropolis לעיר המיטיבה . Ecopolis אתגר זה ידרוש מוסכמות תכנון וייצור חדשות ושיתופי פעולה רחבים בין השחקנים המגוונים בזירה המקומית: עסקים, תושבים, מתכננים, תעשיינים, ממשלה ושלטון מקומי.

על מנת ליישם את גישת העיר היצרנית בישראל – ערכנו מיפוי ראשוני של כלי מדיניות ותכנון המאפשרים ואפילו מתמרצים גישה זו, לצד כלי מדיניות ותכנון אחרים המציבים חסמים ליישום, כמו למשל סוגיית הטיפול במים אפורים ברמה המקומית. העיר יכולה לחזור להיות מערכת אקולוגית פעילה, שתפחית את אי החום העירוני, תמזער את זיהום האויר ואיכות המשאבים הטבעיים. למשל על ידי גידול במשתמשים בתחבורה ציבורית, אופניים והליכה והסבת חניונים לשטחים פתוחים או שטחים למגורים והתחדשות עירונית. עיר יצרנית מחייבת שיתופי פעולה וחלוקת אחריות, יש כאן הזדמנות לבנות שותפות חדשה בין התושבים לעירייה ולהפוך את הערים שלנו מישובים משמימים חסרי זהות למקומות חיים שמחוברים לקהילה ולסביבה.

שומרים על הצביון הכפרי של קרית טבעון

מחלקת מנהל הנדסה במועצה המקומית קרית טבעון עובדת זה מספר שנים עם אדריכל נעם אוסטרליץ על הכנת תכנית בנין עיר ותהווה את הבסיס התכנוני לשמירה וחיזוק צביונה של קרית טבעון.
 
 
בונים תכנית אשר מטרתה לספק הנחיות פיתוח ובניה מתוך הכרה בערכם של הצביון האדריכלי הייחודי והמרקם הנופי של קרית טבעון שהינם נכס היסטורי תרבותי ושחשיבותם חורגת מהגבולות המקומיים. התכנית קובעת כללים שיסייעו לשמירה על ערכים האדריכלים המעצבים את "נחלת הכלל" ואשר בונים חוט שדרה נופי חזותי של היישוב. התכנית מאזנת בין זכויות הפרט לעצב את סביבת מגוריו עם זכויות הכלל במרחב הציבור לדוגמה: עיצוב קירות בגבול המגרשים בחזית הרחוב, אפיון כניסות מהרחוב, יצירת הדרגתיות בחיבור בין ציבורי לפרטי, חזות ותכנון מחסנים ועוד. 


 

יצירת קשר - שומרים על הצביון הכפרי של קרית טבעון