דלתות פנים - כל מה שרציתם לדעת

 

דלת דלת תרדוף כל מה שרציתם לדעת על דלתות פנים ולא העזתם לשאול

מאת: | צילום: | 11/12/2013

 


דלתות פנים היו עד לפני מספר שנים פריט סטנדרטי בעיקרו, הן מבחינה חזותית והן מבחינה חומרית. הדגש הרב המושם בשנים האחרונות על תחום עיצוב הפנים לא פסח גם על עולם דלתות הפנים – אלה הפכו להיות נאות ומעוצבות יותר, מותאמות לעיצוב חלל הפנים, משופרות מבחינה טכנולוגית ומגיעות במגוון אפשרויות של חומריות. 

 חשוב לזכור שבדירת חמישה חדרים, לדוגמה, יכולות להיות כ- 6-7 דלתות פנים ובדרך כלל מדובר אף על יותר. דלתות הן פריט לא זול ומחליפים אותן לעיתים רחוקות. המשמעות של עובדות אלה היא שתהליך בחירת דלתות פנים, מעבר לעניין של טעם אישי, מחייב התייחסות רצינית בעת בנייה או שיפוץ. דלת איכותית לא רק תבטיח עמידות לאורך שנים אלה גם תיצור בידוד (תרמי ואקוסטי) טוב יותר, עמידות לרטיבות ולאש ואסתטיקה חזותית.


חזות


עשרות מטרים רבועים של דלתות נכללים בקירות חלל הפנים ולאלה משמעות חזותית ניכרת. כלל אצבע ראשון מחייב התאמה של סגנון הדלת לסגנון העיצוב הכללי. כיום השפע הקיים בתחום זה מאפשר לעשות זאת בקלות יחסית. דלתות הפנים מגיעות במגוון סגנונות, מדלתות בסגנון מודרני ועכשווי, עבור בדלתות בסגנון 'רטרו' ודלתות בסגנון כפרי ועד לדלתות בעלות עיצוב פופארט צעיר. 

 


את דלתות הפנים ניתן לבחור בפלטת צבעים רגועה ושקטה – שמנת, בז', עץ, אך הן מגיעות כיום גם בשלל גוונים דרמטיים המהווים כתמי צבע על גבי הקירות. רגוע או צבעוני – מדובר על טעם אישי. ההיצע קיים והבחירה היא אישית. בנוסף לגוון קיימות דלתות דקורטיבית הכוללות חריטות, שילוב פסי מתכת, שילוב פתחי זכוכית ועוד, ההופכים את הדלת לאלמנט חזותי דרמטי הרבה יותר.כך או אחרת, הבחירה בגוון הדלת צריכה להתקשר לגוון ולסוג החיפוי של קירות הפנים. הדלת יכולה להשתלב מבחינה חזותית בגווני הקיר ולהיטמע בו, או לחילופין דווקא לבלוט ממנו. בכל מקרה, חשוב ליצור חיבור חזותי ולהתאים את גווני הדלתות לגוונים של הקירות (בין אם מדובר על צבע ובין אם מדובר על טפט, או כל חיפוי קיר אחר). ציפויים


דלתות פנים מגיעות במספר אפשרויות של ציפויים המשפיעים על איכות הדלת ובהכרח גם על מחירה. חשוב להבדיל בין הציפויים השונים והיתרונות/חסרונות שלהם על מנת להיות מסוגלים לערוך בחירה מושכלת בין האפשרויות השונות. ביטויים וכינויים מגוונים מקובלים בעולם דלתות הפנים, כאלה שלא תמיד נהירים ללקוחות. להלן אפשרויות הציפוי והמילויים העיקריות.

 ציפוי 'למינציה'


כאשר מדובר על ציפוי למינציה לדלתות פנים מדובר על ציפוי של שכבות נייר דמוי טפט אשר הופך לחלק מגוף הדלת בהדבקה בתנור. ציפוי מסוג זה נחשב לציפוי פשוט וזול באופן יחסי.

 ציפוי 'למינטו' 


ציפוי 'למינטו' הוא ציפוי ממשפחת הפורמייקה שיתרונו יחסית לפורמייקה רגילה הוא בגמישותו המאפשרת עיטוף איכותי ואסתטי לדלת ולמשקוף. ציפוי זה מגיע במבחר רחב של גוונים/דגמים ומאופיין באיכות הגבוהה הרבה יותר מציפוי למינציה. דלת בציפוי 'למינטו' יקרה יותר מדלת בציפוי 'למינציה'. 


ציפוי פורמייקה 


פורמייקה עשויה מנייר קראפט מוספג במלמין נוזלי וכבוש בטמפרטורה גבוהה. יתרונה כציפוי הוא בעמידות גבוהה יחסית לרטיבות וקלות התחזוקה. קיים כיום מבחר דוגמאות פורמייקה רחב וישנן חברות שאף מציעות אפשרות להדפיס דוגמה אישית נבחרת על גבי פורמייקה. דלתות פורמייקה מיועדות בדרך כלל למרחבים ציבוריים ופחות מקובל לשלב אותם במרחבים פרטיים כחיפוי לדלת פנים.

 ציפוי פורניר


פורניר הוא משטח דק מאוד העשוי מעץ טבעי. ניתן לקבל ציפוי פורניר במגוון רחב של סוגי עץ שונים (דובדבן, אלון, מייפל וכד') במחיר זול יותר מאשר דלת עשויה מעץ גושני. יחד עם זאת חשוב לזכור שציפוי זה רגיש ללחות ולמים.  

 


צבע


דלתות פנים ניתן לקבל בגימור צבע (המכונה 'שלייפלק', 'אפוקס' או 'צבע בתנור'. גימור זה מייקר מאוד את מחיר הדלת ובדרך כלל גם מאריך את זמן ההמתנה בעת ההזמנה. יתרונו ביכולת לבחור גוון מדויק וברמת האסתטיות הגבוהה של הגימור שיכול להיות מט או מבריק.


חומריות ומילויים


חומריות דלת הפנים גוזרת את איכותה, חזותה, משקלה, חוזקה, רמת הבידוד שהיא מעניקה וכן את עמידותה לאורך זמן. חלק גדול מהדלתות העכשוויות עשויות מסגרות עץ וביניהן מילוי כזה או אחר. לכל אחד מחומרי הדלת והמילוי חשיבות מבחינת עמידות ומחיר. להלן סוגים עיקריים של ציפויים ומילויים.עץ גושני


מדובר על דלתות העשויות מלוחות של עץ טבעי ומלא מסוגים שונים. בדרך כלל דלתות מעץ גושני משמשות כדלתות חוץ ולא כדלתות פנים. ולא בכדי. דלתות מעץ מלא הן יקרות באורח ניכר מכל דלת מחומר אחר. יחד עם זאת ישנם הבוחרים להתקין דלתות עץ מלא גם בחלל הפנים שכן אלה מייצרות הן אמירה עיצובית והן אסתטיקה מובחנת ודומיננטית בחלל.כאשר בוחרים דלתות פנים מעץ מלא (לסוגיו השונים) חשוב מאוד לוודא שלוחות העץ עברו טיפול הן כנגד רטיבות והן כנגד מזיקים.MDF


לוחות (MDF  (Medium Density Fiberboard מיוצרים מתערובת של שבבי עץ דקים שנכבשים, בשילוב דבקים, בטמפרטורה ולחץ גבוהים ליצירת הלוח המוגמר. יתרון חומר זה במחירו הנוח יחסית וכן באפשרות ליצור בו חריצים דקורטיביים. יחד עם זאת חשוב להדגיש את רגישותו של חומר זה לרטיבות – דבר שיש להתייחס אליו כאשר מדובר על דלת פנים המחברת לחללים רטובים דוגמת חדרי רחצה.זכוכית 


אחת הבעיות העיקריות בהתייחסות לדלתות פנים היא בהקשר של עמידות כנגד רטיבות, דבר שבא לידי ביטוי באזורי הבית הרטובים, אך גם במקומות נוספים בהם  במהלך שטיפת הרצפה יש סיכוי להרטבת הקצה התחתון של הדלת. אחד הפתרונות לכך הוא התקנה של דלת עשויה מלוח זכוכית. נהוג להתקין דלתות מסוג זה בעיקר בחדרי רחצה של סוויטות הורים ו/או ילדים, שכן אלה אינן חשופות לחלל הציבורי של הבית. הזכוכית בה נעשה שימוש יכולה להיות מגוונת בדרכים שונות – עם דיגומי צריבה, צבועה ואף עם הדפסת לייזר.

 מילוי 'כוורת' 


דלת המורכבת ממסגרת (שיכולה להגיע בסוגי ציפוי שונים) וממולאת במילוי קרטון דחוס וקשיח בצורת משושים. התוצר הוא דלת קלה שלא מכבידה על הצירים. יחד עם זאת מדובר על דלת פשוטה וזולה יחסית, שאיננה מספקת בידוד אקוסטי טוב ורגישה לנוזלים.מילוי 'פלקסבורד' 


דלת המורכבת ממסגרת (שיכולה להגיע בסוגי ציפוי שונים) וממולאת בלוח העשוי משבבי עץ וסיבי פשתן. דלת עם מילוי פלקסבורד היא כבדה באופן משמעותי מדלת במילוי 'כוורת', עמידה יותר לאורך זמן ומספקת בידוד אקוסטי ותרמי טוב יותר. לפיכך גם מחירה יהיה בדרך כלל גבוה יותר.משקופיםרוב הדלתות מגיעות עם משקוף המהווה את מסגרת הפתח ומייצר את נקודת החיבור והאחיזה של הדלת. קיימים מספר סוגים עיקריים של משקופים:משקוף ישר 


משקוף שטוח, המכונה לעיתים גם 'משקוף ברצלונה', המתחבר היטב מבחינה חזותית לסגנון מודרני וישר קווים. 


משקוף עגול - משקוף מעוגל המתחבר מבחינה חזותית לדלתותפניםבסגנוןהכפרי  ו/או רטרו.

 משקוף מדורג – משקוף הכולל הלבשותמדורגות המאפשרות להתמודד עם עבודת טיוח בעייתית. דלת בקו אפס – לעיתים מכונה גם 'דלת כיס' – דלת ללא משקוף נראה לעין, הנכנסת לתוך 'כיס' בקיר (בדרך כלל אלמנט גבס) ובעת סגירתה משתלבת בקו אפס עם החלק החיצוני של הקיר. מבחינה חזותית מדובר על מראה נקי וייחודי, אך מחיר הקונסטרוקציה הוא בדרך כלל גבוה. דלת מסוג זה גם מחייבת עבודת הכנה מתאימה.

 
idea הידעתם? התקנת 'משקוף עיוור' במהלך הבנייה, לפני שלב הטיח חשובה מאוד. באמצעות המשקוף העיוור תוחמים את הפתח למידות המדויקות הנדרשות.

 


idea טיפ: החלק התחתון של הדלת ושל המשקוף הוא המועד ביותר לפורענות מבחינת רטיבות. חברות שונות מציעות כיום אפשרות של דלת עם חלק תחתון מוגן יותר בהקשר זה. רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי