אדריכלות בימי הביניים

קשה לדמיין את אדריכלות המערב ללא תרומתה האדירה של אדריכלות ימי הביניים. הערים המיוחדות, הכיכרות, הטירות המדהימות, הקתדרלות וסגנון הבנייה הייחודי. סגנון זה שאב במידה רבה את השראתו מצרכיהם הפרקטיים של תושבי הערים השונות, הנחשבים עד היום לאחד הפרקים המרכזיים בהיסטוריה של האדריכלות. במידה רבה, נותרה השפעתו של סגנון האדריכלות הייחודי הזה למקור השראה אדיר עבור: ציירים, אמנים, אנשי רוח ואדריכלים. אך למרות מספר ניסיונות לחקותו, אדריכלות ימי הביניים נותרה ייחודית כשהייתה. הנה צלילה אל פרק מרתק בהיסטוריה של העיצוב האדריכלי.

מאת: מערכת בית ונוי | תמונות: אתר pexels י | צילום: | 14/11/2019

 

  

כשהאימפריה הרומית נפלה 

עם נפילתה של האימפריה הרומית, בשנת 476 לספירה ועד לניצני תקופת הרנסנס בראשית המאה ה-14, התדרדרו הכלכלה והתרבות האירופית אל חשכת ימי הביניים. הבנייה הקלאסית נפסקה, המוטיבים האדריכליים המפוארים נזנחו, שיטות הבנייה הרומיות והיווניות חדלו מלהתקיים ועל הבסיס הזה, לאחר מאות שנים של בנייה מועטה יחסית, פרחה אדריכלות חדשה, מרעננת ובמובנים מסוימים מיוחדת יותר מקודמותיה – "אדריכלות ימי הביניים". מהם מאפייניה הבולטים? על איזה צורך ביקשה אדריכלות ימי הביניים לענות? ומהם המבנים המפורסמים שנבנו בסגנון זה? 

סגנונות אדריכליים בולטים

אדריכלות ימי הביניים מאופיינת בעיקר בבנייה של טירות נישאות, מבצרים עצומים וכנסיות וחומות אבן גדולות. אם בתקופות קדומות יותר התאפיינו המבנים בעיטורים גרנדיוזיים ובפיתוחים עדינים, הרי שבימי הביניים עיקר הדגש הושם על מענה מרכזי בולט: הצורך בהגנה וכן שימור מעמדה של הדת והכנסייה. במידה רבה, סגנון הבנייה בימי הביניים שאב השראה ונשען על האדריכלות הקלאסית שקדמה לו אך התפתח לכיוון שונים. באירופה התפתחו שלל סגנונות תחת סגנון הבנייה של ימי הביניים – אשר לו היו שלושה סגנונות עיקריים: 

 

אדריכלות ביזנטית

הסגנון הראשון הוא - האדריכלות הביזנטית. אדריכלות זן התפתחה על בסיס האדריכלות הרומית. את הסגנון הייחודי ניתן לראות בעיקר בעיר איסטנבול בירת האימפריה הביזנטית דאז, במבנה הכנסייה "אגיה סופיה", כמו גם בשלל מקומות נוספים בכל רחבי טורקיה. הסגנון האדריכלי הזה מאופיין בבנייה חדשה ומתקדמת יותר של כנסיות ומנזרים ברחבי האימפריה. הביזנטים הגו טכנולוגיה חדשנית שהרומים לא גילו לפניהם, הכוללת חלוקה מחודשת של חלל המבנה כך שמתקבלת "פנדטיבה" – משולש בעלי צלע מעוגלת. 

אדריכלות רומנסק

במקביל לאדריכלות הביזנטית, התפתחה במאות ה-11 וה-12 בצרפת ובמערב אירופה אדריכלות הרומנסק. סגנון זה שאב את השראתו מסגנון הבנייה הרומי, תוך מיעוט בקישוטים מבניים ובפיתוחים עיצוביים. מבנה יפהפה המאפיין את סגנון הרומנסק תוכלו לראות במסלול העלייה לרגל במבנה המדהים – "סנטיאגו דה קומפוסוטלה", הממוקם בצפון ספרד.

אדריכלות גותית

סוף ימי הביניים הביאו בכנפיהן בשורות תרבותיות רבות – אחת מהן היא סגנון האדריכלות הבולט השלישי: "הסגנון הגותי" סגנון זה החל בצרפת והתפשט גם לאנגליה ויתר ערי אירופה. האדריכלות הגותית הייתה סגנון הבנייה האדריכלי המוביל בימי הביניים באירופה ועד היום היא נחשבת למייצגת של הרוח התרבותית של התקופה – הכנסייה מעל הכל, הדת שולטת בכיפה וחייו הגשמיים של האדם הפשוט הם בחשיבות משנית. הנגזרת האדריכלית מכך הייתה בנייה של כנסיות לגובה, עיצוב מבנים מפוארים ועיצוב החללים הפנימיים של הכנסייה עם ויטראז'ים צבעוניים, דרכם נכנס אור מיסטי העוטף את המבנה ב"רוחניות" רכה. קתדרלת נוטרדאם בפריז היא אחד המבנים הגותיים המפורסמים בעולם, זאת לצד מבנים נוספים כמו: קתדרלת יורק באנגליה, קתדרלת סביליה בספרד וכן קתדרלת ריימס הצרפתית.

 

טירות, כיכרות, חומות ומה שביניהן 

חומות אדירות המקיפות את העיר כמו זו של פירנצה, כיכרות מרווחות הבנויות בצורה א-סימטרית כמו כיכר סן מרקו בוונציה, טירות עצומות שנבנו כביתם המבוצר והמוגן של האצילים המקומיים ואפילו המבנה הטבעתי המוכר לנו של אמסטרדם – כולם נהגו ונבנו במהלך ימי הביניים. במסגרת טיולים מאורגנים באירופה ניתן לראות רבים מהמבנים המוזכרים לעיל. סגנונות הבנייה המדהימים נותנים לנו הצצה לאדריכלות ימי הביניים המעניקה לנו היום, אלפי שנים אחרי, את היכולת להתבונן בתרבות עתיקה כמעט נשכחת. ביצורים עצומים שנוצרו בזמנים בהם זו הייתה הדרך היחידה להגן על תושבי העיר, קתדרלות גבוהות במיוחד שנועדו לשימור המוסד הכנסייתי, טירות בבנייה מאסיבית וכן כיכרות שהשתרעו על פני שטח מוגדר ומצומצם יחסית כדי למקסם את הבנייה סביבן.– התכנון העירוני הייחודי של ימי הביניים מכתיב במידה רבה עד היום, את העיצוב הנוכחי של הערים השונות באירופה והרווח כולו שלנו.
 
 

 


החומרים ומערכות שיצברו לכם ניקוד לבנייה ירוקה

שם המוצר
תאור המוצר
תו ירוק (ישראל/ חו''ל)
 
תכולת חומר ממוחזר במוצר
 
ייצור מקומי בישראל
 
תעודת LCA מחזור החיים של החומר
 
חומרים ממקור אחראי - תעודה של מדרג מעלה / או ISO 14001 / ISO 18001
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי
אריחים