מטפסת לגובה בפריז

 

 

איך ניתן לתכנן דירת חדר בחלל צר מאוד, גבוה וארוך כאשר פתח אחד בגג הוא מקור האור היחיד שלה?

תכנון: Clemence Eliard and Marc Sirvin 

משרד האדריכלים: SML Agence, צרפת

מאת: אורנה גטניו- שנייד | צילום: Hervé Abbadie | - 18/02/2015
השאלה  המאתגרת הזו עמדה בפני האדריכלים קלמנס אליארד ומארק סירבין (Clemence Eliard and Marc Sirvin) ממשרד האדריכלים SML Agence בצרפת, והפתרון היצירתי שנקטו מוכיח שאין חלל שלא ניתן לנצלו ולהפוך אותו ליעיל ושימושי.

חזית מזמינה ומטופחת בכניסה לבניין.

תוכנית הדירה יוצאת הדופן הייתה תוצאה של חיבור מספר דירות שנרכשו במהלך השנים- דירות השוכנות אמנם באותו בניין, אך ממוקמות בקומות שונות. הבעלים, אשר התגורר במקום זמן מה, רצה לתכננן מחדש ולעצבו כך שיהפכו לחלל אחד שיכלול גם משרד ביתי.


בהחלטה עקרונית החליטו האדריכלים להתייחס לחלל כאל מגדל גבוה שבו לכל קומה יהיה ייעוד שונה: חדר אמבטיה בקומת הקרקע, מטבח ואזור המגורים בקומות הראשונה והשנייה, משרד ביתי ומלתחה בקומה השלישית, וחדר שינה כלופט אינטימי וקטנטן במפלס הרביעי והעליון.

מדרגות מעוצבות כמקבץ קוביות עץ מובילות לקומה השנייה.

הפונקציות השונות מקושרות ביניהן באמצעות גרמי מדרגות תלולים מאוד דמויי סולם, כאשר האור החודר מסקיילייט שבגג מספק תאורה טבעית לכל חלקי הדירה, ובכלל זה לקומת הקרקע הממוקמת בחלקה האחורי של חצר הבניין. 

חדר אמבטיה בקומת הקרקע.

הדירה, על כל ארבעת מפלסיה, משתרעת על שטח של 25 מ"ר בלבד, ובתוך כך נדרשה חשיבה מוקפדת על כל פרט ופרט על מנת לנצלו באופן יעיל- הן מבחינת שטח והן מבחינת מקורות האור. כך, לדוגמה, אחד הפתרונות היצירתיים היה שילוב רשת מתכת המשמשת כרצפת המשרד, כשהיא מאפשרת לאור המגיע מהסקיילייט לחדור  דרכה לכל החלל שמתחתיה. 

פינת מטבח מינימליסטית בקומה השנייה.

מה שהנחה את עבודת האדריכלים היה תכנון מינימליסטי ופשוט, וכדי להימנע מחללים חשוכים נבחרו חומרים אווריריים ובהירים. הדירה, על כלל משטחיה, נצבעה בלבן, למעט אלמנטים עשויים מתכת ואלמנטים עשויים עץ שנשארו בצבעם הטבעי, אשר אגב כך יוצרים קונטרסט מעניין. 

חדר מגורים כולל שולחן בר לישיבה.

גרמי המדרגות  עוצבו כך שלא יתפסו נפח רב בחלל ונותרו שימושיים על אף היותם תלולים מאוד, ואף הארונות ועבודות הנגרות האחרות משתלבים היטב בתוך המבנה מתוך חשיבה על ניצול מקסימאלי של כל סנטימטר. 

גרמי המדרגות הצרים עוצבו כך שלא יתפסו נפח בחלל ויהוו אלמנט עיצובי.
 
רשת מתכת משמשת כתקרת המטבח וכרצפת המשרד הביתי, ומאפשרת לאור יום טבעי לחדור מלמעלה

חדר השינה הממוקם ,כאמור, בראש המגדל כמקום מפלט אינטימי התופס את מרבית השטח, כאשר ממש מעל המיטה ממוקם פתח הסקיילייט אשר מטבע הדברים מהווה שעון מעורר המאותת על זריחת החמה ויום חדש שהחל.

חדר השינה בקומה העליונה. פתח סקיילייט משופע הממוקם מעל המיטה מספק אור לכל חללי הקומות שתחתיו.
 
 
 
 
 
 


יצירת קשר - מטפסת לגובה בפריז