עיצוב סובב עולם - 124

עיצוב סובב עולם - תערוכות עיצוב ואדריכלות. גליון 124, מאי - יוני 2012        

מאת: אביטל מאור | צילום: | - 03/04/2013


פרנקפורט – גרמניה

Mies Arch European Union Prize 2011
9 במאי עד ה- 3 ביוני 2012
DAM-Deutsches Architekturmuseum  

פרס האיחוד האירופאי לאדריכלות עכשווית – פרס 'מיז ואן דר רוהה' מוענק אחת לשנתיים לאדריכלים פעילים באירופה. בשנת 2011 משרד האדריכלים דייוויד צ'יפרפילד בשיתוף עם ג'וליאן האראפ קיבלו את הפרס העיקרי על חידוש של ה- 'Neues Museum Berlin' (על מבנה זה הם כבר קיבלו את פרס ה- DAM לאדריכלות לשנת 2010) ורמון בוש עם בט קאפדפרו קיבלו את פרס האדריכל המבטיח על תכנון מעונות הקולג' בגירונה. 
לקבלת הפרס הוגשו 343 עבודות, מ- 33 מדינות באירופה, מתוכן צומצמו לרשימה קצרה 6 עבודות שהשתיים הזוכות נבחרו מהן. בתערוכה ניתן להתרשם מהעבודות הזוכות.
 

 

Neues Museum Berlin, David Chipperfield \\ © Stiftung Preußischer Kulturbesitz, Foto: Jörg von Bruchhausen
 
לונדון – בריטניה

Ballgowns
19 במאי 2012 עד ה- 6 בינואר 2012
V&A Museum

האביב הנוכחי עומד במוזיאון זה בסימן השיפוץ שעברו הגלריות בתחום עיצוב האופנה ולטובת חגיגה זו התערוכה עוסקת בשמלות נשף, שמלות 'שטיח אדום' ושמלות מעוררות התרגשות שהוצגו בתצוגות אופנה. בתערוכה משתתפים יותר משישים פריטים שעוצבו לאירועים חברתיים שונים דוגמת מסיבות פרטיות, נשפים מלכותיים, אירועים מדינתיים וערבי גאלה. השמלות, המייצגות יותר משישים שנות מסורת של עיצוב אופנה בריטי, עוצבו על ידי מיטב המעצבים ובתי האופנה הבריטיים, דוגמת: ויקטור סטייבל, זנדרה רוהדס, ג'ונתן סאונדרס וחוסיין חאלאיין. השמלות נלבשו על ידי שחקניות, סלבריטאיות ונשות בית המלוכה.  
 
Gown by Victor Edelstein, 1986. Worn and given by Lady Heseltine. Museum no. T.264-2001. Image © David Hughes 2011
 
בלגיה – גנט
Eternal Spring – Barbara Nanning
עד ה- 3 ביוני 2012
Design Museum Gent

לאחר שנים ארוכות של פעילות כאמנית ומעצבת בתחום הקרמיקה, ברברה ננינג, ההולנדית, גילתה, בשנת 1994, את הזכוכית כחומר. מאז התמחתה ביצירת עבודות זכוכית מרשימות ויוצאות דופן על ידי שימוש בטכניקת הניפוח והפיוזינג ויצרה גוף עבודות רחב וחדשני. בתערוכת סולו זו מוצגים כ- 200 מיצבים ועבודות הכוללים עיבודים מעולם הצומח. על ידי ניפוח זכוכית באמצעות הפה ועיבודים ידניים, יצרה ננינג פריטים בזכוכית לבנה אטומה בעלי מראה דמוי פורצלן. עולם הצומח מקבל חיים חדשים, מתגלה בעושר של פרטים ומתכתב עם החיוניות של פורצלן מייסן של המאה ה- 18 ועם עבודות הזכוכית המונומנטליות של המעצב האיטלקי Venini מהאי מוראנו. 
 
Design Museum Gent
 
ניו יורק – ארה"ב
Hanging Around: Necklaces from the MAD Collection
עד ה- 21 במאי 2012
MAD – Museum of Arts and Design

יותר מארבעים אלף שנים שהמין האנושי מתקשט במחרוזות, בכל התרבויות ובהקשרים שונים: סמליים, טקסיים, קישוטיים וכקמעות. בין אם צמודות צוואר או ארוכות, המחרוזות ממוקמות במיקום אסטרטגי מתחת לפנים, על מנת למשוך תשומת לב ולהדגיש את הפיתוי, העוצמה והסטטוס וכמובן להדגים את יכולות היוצר. בתערוכה זו מוצגות מחרוזות משנות השישים עד היום המדגימות יכולות אמנותיות ועיצוביות המבטאות גישות דקורטיביות, כמו גם קונספטואליות ופוליטיות. גם החומריות מגוונת וכוללת אבנים ומתכות יקרות אך גם חומרים לא קונבנציונאליים כמו מעי חזיר, הדק רובים, זרעי חרדל, תאורת LED, אלמוגים שחורים, כנפי פרפרים, מדריכי טלפון, מראות ועדשות. אלה וגם אלה ממחישים יכולות תכשיטנות ועיצוב גבוהות ומרשימות. 

 
Self Portrait Missy Stevens, 2001 Gift of Daphne and Peter Farago, 2003.
 
 
Blue/Black Necklace Jennifer Trask, 2003 Museum purchase with funds provided by LOOT! 2004 Purchase Committee, 2004
 
אמסטרדם - הולנד
Out of Town
5 באפריל עד ה- 2 בספטמבר 2012
Museum of Bags and Purses

במסגרת תערוכה זו מוצגים תיקים, נעליים וכובעים החל משנת 1900 ועד היום. התערוכה מתמקדת בתהליכים ובשינויים שעבר תחום עיצוב התיקים והנעליים במשך למעלה ממאה השנים האחרונות, תהליכים שהפכו שני אביזרים אלה לפריטי חובה במלתחה הנשית. מעצבים ובתי אופנה מרכזיים, דוגמת פול סמית', כריסטיאן לובוטין וסטלה מקרתני, מיוצגים בתערוכה. הצגת התיקים ביחד עם הנעליים והכובעים מאפשרת לראות כיצד השתנה עיצוב האופנה במהלך המאה ה- 20. לצורך תערוכה זו הושאלו פריטים ממוזיאון נורת'המפטון, שלו אוסף ההנעלה הגדול בעולם, וכן כובעים מהאוסף הפרטי של Tiny Meihuizen-Wijker  שלה אוסף הכובעים הגדול ביותר בהולנד.

 
Dior hat and bag (Museum of bags and purses collection)
 
ציריך - שוויץ
Freitag
9 באפריל עד ה- 29 ביולי 2012
Museum of Design Zurich – Museum für Gestaltung Zürich

בשנת 1993 החלו דניאל ומרקוס פרייטג לתפור לעצמם ולקומץ חברים תיקים עשויים מברזנטים ישנים של משאיות. תיקים אלה הפכו במהירה לפופולריים כל כך שהמיזם הצנוע הפך, לא רק למפעל משגשג, אלא גם לחלק בלתי נפרד מסצנת עיצוב הרחוב האורבאני. ב- 2011 העסיקה החברה 130 עובדים והשתמשה בכ- 400,000 טון של ברזנט ליצירת כ- 300,000 מוצרים שנמכרים ברחבי העולם. חברת 'פרייטג' נחשבת למודל של הצלחה ויצירתיות בתעשייה השוויצרית. באמצעות תערוכה זו מודגם כיצד עיצוב בכלל ועיצוב ירוק בפרט אינם מספיקים. הצצה אל מאחורי הקלעים של רעיון עיצובי ההופך לתעשייה מובילה לגורמים כמו: היסטוריה, מוצרים, ייצור, ארגון, שיווק ומכירות, שכולם חלק בלתי נפרד מיישום של עיצוב מוצלח לכלל מותג מצליח. 
 
Freitag Zurück aus der Näherei werden die Taschen kontrolliert, Zürich, 2011, Museum für Gestaltung Zürich, Foto: U. Romito, © ZHdK
 

 

מתוך כתבה "עיצוב סובב עולם". גליון 124, מאי - יוני 2012   
 

 

יצירת קשר - עיצוב סובב עולם - 124