עיצוב סובב עולם - גליון 123

עיצוב סובב עולם - תערוכות עיצוב ואדריכלות. גליון 123, מרץ - אפריל 2012     

מאת: מערכת 'בית ונוי' | צילום: | - 03/04/2013
פרנקפורט – גרמניה

Schneider+Schumacher

עד ה- 29 באפריל 2012

Deutsches Architekturmuseum DAM  

 

בתערוכה זו הסטודיו לאדריכלות Schneider+Schumacher (שניידר+שומעכר) מציג במוזיאון האדריכלות החשוב בפרנקפורט את עבודותיו לרגל ציון סיום העבודות במוזיאון Städel (בהולנד) והפיכתו של ה- Silver Tower לבניין המנהלה של רשות הרכבת הגרמנית. מבחר העבודות של הסטודיו מוצג באמצעות הקרנות רחבות ממדים במיצב שתוכנן במיוחד עבור המוזיאון. צילומים חדשים של הצלם Kirsten Bucher, המציג צילומי חוץ ופנים אותנטיים של המבנים, משולבים עם תמונות ארכיון ומערכת צלילים יוצרים גם הם מיצב אווירתי משולב המביע את כוריאוגרפיית המבנים ואת כוונת האדריכלים. תערוכה זו היא סנונית ראשונה של סדרת תערוכות המתמקדות על בתי סטודיו לאדריכלות הצפויה להיות מוצגת במהלך שנת 2012 במוזיאון זה.

 

 

לונדון- בריטניה

Christian Louboutin

28 במרץ עד ה- 1 ביולי 2012

Design Museum London  

 

מוזיאון העיצוב מציג בפעם הראשונה בבריטניה תערוכה רטרוספקטיבית של עבודות מעצב הנעליים האייקוני הצרפתי כריסטיאן לובוטין. התערוכה מהווה מחווה למעצב ועיצוביו אשר מתחו את גבולות האופנה הגבוהה בתחום עיצוב הנעליים. בתערוכה מוצגים פריטים שעוצבו לאורך קריירה של עשרים שנה, תוך חשיפת הממדים האמנותיים ותיאטרליים של עיצובים אלה. מנעלי 'סטילטו' בעלי עקבים בלתי אפשריים, דרך מגפי תחרה, נעלי סניקר בעלי עקבים ונעליים מתוכשטות – כל דגם הפך לאייקון עיצובי. במסגרת התערוכה נחשף גם תהליך העיצוב החל מהשרטוט הראשוני, דרך יצירת הפרוטוטייפ ועד לתחילת הייצור. התערוכה חושפת גם את עיצוב החנויות החדשני והייחודי של מעצב זה.  

 

 

Christian Louboutin Photographer: Phillippe Garcia from Christian Louboutin Book published by Rizzoli Design Museum, Shad Thames, London SE1 2YD, 10.00-17.45 daily T: 0870 833 9955, www.designmuseum.org
 

ניו יורק – ארה"ב

Glasstress New York: New Art from the Venice Biennales

עד ה- 10 ביוני 2012

MAD – Museum of Arts and Design

 

 תערוכת 'Glasstress' מציגה פריטים נבחרים מהביאנלה בוונציה, בה ניתן היה להתרשם מהאוסף הבינלאומי יוצא הדופן של עיצוב ופיסול בזכוכית שנוצר במורנו בסטודיו של היזם והמנטור Adriano Berengo. ברנגו, המייסד של מיזם 'Venice Projects' מעסיק אמנים, אדריכלים ומעצבים ממגוון רחב של מדינות כמו ארה"ב, סין, איטליה, גרמניה, הולנד וספרד על מנת ליצור בזכוכית ולקדם את תחום הזכוכית בהקשר העיצובי והאמנותי. עבודות אלה הוצגו בביאנלה בוונציה בשנת 2009 ובשנת 2011. התוצרים הם פריטים דרמטיים, לעיתים פרובוקטיביים, שנעים על הציר שבין פיסול חופשי למיצבים המשולבים עם צלילים ולמוצרים ברמת פרוטוטייפ שנועדו לפס ייצור. עבור חלק מהיוצרים זו הייתה ההזדמנות הראשונה ליצור בזכוכית ולשתף פעולה עם סטודיו ייחודי זה.  

 

 

aoCarro rez, 2011, Murano glass chandelier, stuffed crows Javier P Francesco Allegretto, Courtesy of Venice Projects, Venice
 

לונדון – בריטניה

British Design - 1948-2012: Innovation in the Modern Age
31 במרץ עד ה- 31 באוגוסט 2012

V&A Museum  

 

תערוכה מקיפה ומרכזית זו במוזיאון ויקטוריה ואלברט מציגה את העיצוב הבריטי בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה. בתערוכה מוצגים יותר מ- 300 פריטים מתחומי העיצוב התעשייתי, אופנה, טקסטיל, ריהוט, קרמיקה וזכוכית, גרפיקה, צילום, אדריכלות, אמנות ופיסול. באמצעות פריטים אלה מספרת התערוכה את סיפור העיצוב הבריטי והאייקונים שהוא יצר, דוגמת: כיסא ה-'Polyprop', ציורים של דיוויד הוקני והנרי מור, שמלת ערב של אלכסנדר מק'קווין', מכונית יגואר מדגם E, מודל אדריכלי של זהא חאדיד ועוד. התערוכה מחולקת לשלושה חלקים תמטיים: הרצון במודרניזם מול שימור המסורת לאחר מלחמת העולם השנייה, החתרנות של שנות ה- 60 עד שנות ה- 90 וחדשנות ויצירתיות. בנוסף יוחדו שלושה אזורים  נוספים להצגת המפעל, המעבדה והסטודיו האדריכלי.  

 

 

‘God Save the Queen’ poster promoting the Sex Pistols 1977 Jamie Reid
 

ציריך - שוויץ

100years of Swiss Graphic Design

עד ה- 9 בפברואר 2012

Museum of Design Zurich

 

שוויץ מתייחסת ברצינות רבה לתחום העיצוב בכלל ולתחום התקשורת החזותית בפרט. העיצוב הגרפי השוויצרי הוא בבחינת 'מוצר מוביל' בתחום העיצוב הלאומי ובהקשר זה ניתן לזהות גישה כללית וטביעת אצבע ייחודית שוויצרית. גישה 'שוויצרית' כללית זו ניתן לפרק למודעות לאיכות ורמת העיצוב הגרפי, למיומנות עבודת היד ולדיוק בהעברת המסר/אמירה. תערוכה זו משקפת הן מגמות והשפעות בינלאומיות והן איכויות מקומיות, כאשר אירוניה והומור עוברים כחוט השני בעבודות המוצגות. התערוכה חושפת את הגיוון של המגמות העכשוויות בעיצוב הגרפי, כמו גם את ההתייחסות למסורת היוצרת את הקישור בין תקופות ומגמות עיצוביות שונות. בתערוכה מוצגים כרזות, פרסומות, טיפולוגיות, עיצובי אתרים ופריטים מעוצבים הקשורים לעולם העיצוב הגרפי.  

 

 

‘Torsion’ chair 1971 Brian Long
 

קופנהגן – דנמרק

PHANTOM LIMBS - BENANDSEBASTIAN

עד ה- 15 באפריל 2012

Design Museum Danmark

 

כאבי פנטום היא תופעה במסגרתה אנשים אשר איברים שלהם נקטעו ממשיכים לחוש כאב באיברים אלה. תופעה מרתקת זו חושפת את המורכבות של פעילות המוח (פעילות פנימית) לעומת ההיעדרות הקיימת במציאות (מציאות חיצונית). המעצב והאמן Benandsebastian הקים במסגרת תערוכה זו מבנים אדריכליים מורכבים שהנוכחות שלהם מבטאת היעדרות קונספטואלית ופיסית. בעבודה אחת, לדוגמה, קידוח של חורים בגרם מדרגות גורם לחזות המבנה לנוע בין הריסות רומנטיות לבין אזור בניה אורבאני. תופעת כאבי הפנטום מתכתבת גם עם תמות של זיכרון, השלכה, כמיהה והשלמת החסר – כל אלה באים גם כן לידי ביטוי בעבודות המוצגות. תיבות תצוגה חסרות זכוכית משלימות את הבעת ההיעדר וההישארות עם שאלות בלתי פתורות. 


 

Anonym Pocket Radio, Design, 2001, © Schweizer Milchproduzenten
 

 

מתוך כתבה "עיצוב סובב עולם". גליון 123, מרץ - אפריל 2012

 

יצירת קשר - עיצוב סובב עולם - גליון 123