תכנון תאורת חוץ

מאת: רעיה הנרי | צילום: יח"צ | חברות שונות 03/04/2013
"יצירת תאורת חוץ מגדירה למעשה חלל המצוי מחוץ לבית ומאפשרת יצירת חדר חיצוני עם אווירה ייחודית משלו" אומר האדריכל ומעצב התאורה מרק בוברוביץ "שלא כמו הפנים, בו אנו מאירים ורואים את החלל כולו, בחוץ אנחנו בוחרים נקודות הפוקוס בתוך החושך ועל ידי הדגשתן הן מקבלות משמעות דרמטית הבולטת בצבע ובטקסטורה בתוך החשיכה".
בשנים האחרונות הפך ה"חוץ" של הבית לא פחות חשוב מה"פנים", והגבולות העיצוביים ביניהם טושטשו לכדי יצירת המשכיות הרמונית. מעצבים וחברות משקיעים חשיבה יצירתית בכל הקשור לאלמנטים חיצוניים, מבחינת חומרים, צבעים ועיצובים, ובתוך כך ישנן קולקציות רבות של פריטי ריהוט או תאורה שעוצבו בהתאמה לפנים ולחוץ כאחד, על מנת שידברו בשפה עיצובית זהה. אחד הדגשים הבולטים ביותר הוא הדגש שניתן לעיצוב תאורה נכון ומעניין, הן בגן  והן של המבנה עצמו. במסגרת זו היצע גופי התאורה שקיים היום בשוק כולל מגוון רחב של גופים מתאימים למטרות שונות: להתמצאות ולסימון שבילי גישה, לצמחיית הגינה, לפינות ישיבה פתוחות, לפרגולות,  ולהארה כללית של המרחב כולו, כמו גם של הבית אותו הוא סובב. שכן אין לשכוח שטשטוש הגבולות בין החוץ והפנים בא לידי ביטוי בפתחים גדולים המחדירים את מראה החוץ פנימה ולהפך, והבית המואר הוא חלק בלתי נפרד מסצנת האור והאווירה.
תאורת חוץ היא חלק בלתי נפרד של גינון מתקדם ובעלת תפקיד חשוב ומרכזי: מעבר להיותה מוקד אור פונקציונאלי, היא מהווה אלמנט דקורטיבי באמצעותו ניתן ליצור אפקטים ומשחקי תאורה מרתקים שנוסכים אווירה ייחודית המשפיעה על עיצוב הגינה ועל ההרגשה הכללית של היושבים בה. עם זאת, חשוב לזכור כי האפקטים הקסומים שביד האור ליצור יתקבלו רק בתנאי שהתאורה מתוכננת נכון ועם חשיבה מקדימה מראש, קרי: עם תשתית חשמל מותאמת מתחת לפני השטח ושימוש באביזרים בטיחותיים כדי להימנע מהתחשמלות ומקצר במערכת. יש לזכור שתשתיות החשמל מונחות בשטח פתוח החשוף לנזקי הטבע ולבעלי חיים להבדיל מתשתית חשמל סגורה כמו בבית, כמו כן, חשוב להקפיד על תאורה במתח נמוך- 12 וולט - שמפחית סיכונים, ובכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם מומחה לתאורת חוץ וגינה.
תאורה נכונה ובטיחותית
כמו כל תכנון שהוא, כך גם תכנון נכון של תאורה חייב להיעשות בהתאם לתנאי המקום וצרכיו על מנת שניתן יהיה להוציא ממנו את המרב: שטח פתוח/סגור, גדול/קטן, הימצאות אילוצים במרחב וכד'. תאורה נכונה היא כזו שתשרת היטב את המשתמשים בגן, ותאפשר להם לסעוד, לשחק, לקרוא וגם ליהנות מזמן רומנטי ושקט. מעבר לבטיחות שהינה תנאי ראשון במעלה,  ישנם מספר גורמים שחשוב להביא בחשבון כאשר מתכננים את תאורת החוץ: עוצמת האור, צבעו, כיווני הארה, איטום נדרש לגופים השונים והחשוב מכולם הוא הימנעות  מסנוור, שכן האפקט המתקבל מאותה נורה בחוץ או בפנים הוא שונה לחלוטין.

כאשר מסביב שורר חושך מוחלט נוצר קונטרסט חזק שעלול לגרום לסנוור (בלילה אפילו נר קטן יכול לסנוור), ולפיכך עדיף להימנע מתאורה ישירה ובמקומה ליצור תאורה מפוזרת. לדוגמא, אם מאירים חצר מגודרת בחומה, חשוב לשמור מרחק של כמה מטרים ממנה ואז ניתן להאיר את הגינה מבלי לסנוור. ישנם שני מצבי הארה עיקריים: Down Light - מלמעלה למטה שהיא ה"רגילה" יותר, ו- Up Light - מלמטה למעלה, שהעין פחות מורגלת בה ולכן היא יוצרת אפקט דרמטי יותר. את כיוון ההארה ועוצמת האור  ניתן לבחור לפי התפיסה העיצובית והאווירה שרוצים לייצר.

כל אזור והאור שלו
הטכנולוגיה העכשווית מאפשרת לעשות שימוש בחומרים רבים לתאורת חוץ ומסיבה זו אנו רואים עיצובים מרהיבים וחומרים מגוונים שמאפשרים לעצב את הגינה, המרפסת או קירות הבית ככול העולה על רוחנו. סביבת החוץ מורכבת בד"כ מאזורים שונים - פינות ישיבה, שטחים מגוננים, מדשאה, בריכה וכיו"ב, כמו גם משבילי מעבר בין אזור אחד לשני. בתוך כך אחד הפרמטרים החשובים ביותר הוא התאמת התאורה לאופיו של האזור ולפעילות המתבצעת בו, הן מבחינת אופי ההארה והן מבחינת גוף התאורה עצמו, שתכונותיו צריכות להיות מותאמות למיקומו/תפקידו המיועד. כך, למשל, רמת האיטום הנדרשת מגוף תאורה המורכב על גבי קיר, נמוכה מזאת הנדרשת מגוף תאורה המורכב ברצפה או בתוך בריכת שחיה, ולקבלת תאורת "הצפה" (תאורה כללית), עדיף לבחור בגוף בעל מקור אור חזק ולמקם אותו גבוה ככל האפשר.
גופי תאורה המיועדים ל"סימון" ומותקנים בד"כ לאורך שבילים, מדרגות וכניסה, יכולים להיות גופים שקועים או חיצוניים,  ומכיוון שלא מדובר בתאורה חזקה במיוחד, עדיף לבחור בכאלה עם נורה חסכונית. כמו כן, באזורי מעבר דוגמת אלה חשוב למקד את האור כלפי מטה, ישירות על הדרך, כדי שהצועד לא יסתנוור.
לתאורה שנועדה להדגיש "אובייקטים", כמו עציצים, צמחייה, פסלים, אגרטלים וכד', מתאימים גופים בעלי תאורה ממוקדת, כגון דוקרני גינה, שהם, למעשה, סוג של ספוטים מתכוננים שניתן לכוון אותם כלפי אותם אובייקטים שרוצים להאיר. במידה  ורוצים ליצור בשטח נקודת מיקוד מיוחדת, כמו, למשל, הדגשת גזע עץ פיסולי - ייחודי, אפשר לשלב זרקור שיאירו כראוי, אך ככלל,  לא  מומלץ להיסחף ולהגזים עם מוקדי הארה דומיננטיים, כדי שלא יאבדו מייחודיותם.
לפינת ישיבה אינטימית נדרשת בד"כ אלומת אור קטנה בלבד, כדי לא להרוס את האווירה המיוחדת, ולכן כדאי לבחור  בתאורה רכה המשתלשלת מלמעלה, או להציב מוקד האור בצורת צינורות מחוררים (רולר) בין העצים הסמוכים, כך שהאור יסתנן דרכם.

לילה ירד על הגן
הגינה בלילה נראית שונה לחלוטין מאשר בשעות היום. האור והחושך יוצרים צללים ומיסטיות מסקרנות, והגן, כמו גם קירות הבית, מקבלים מימד חדש: הפרופורציות והצבעים משתנים, יש משחק של צללים, ותאורה מתאימה עשויה להוסיף לכך אפקטים רבים ולתת מופע מרשים.
לצורך זה חשוב למקם את גופי התאורה באופן שידגיש את נפח הצמחים ויצור משחקים של אור וצל, וכן לתת את הדעת לבחירת צבעים שלא יעוותו את גוניהם, כמו, למשל, העדפת אור כחול או ירוק והימנעות משימוש בגוונים אדומים.
"כדאי לתכנן את תאורת הגן כך שתדגיש את הדומם והצומח, תבליט פינות ותצייר צללים על קירות הבית שאליהם היא מכוונת", אומרת עדנה ברייר משתלות וונדי ,ומסבירה שכך ניצור משחק מעניין ומרשים של אור וצל. ניתן להבליט אלמנטים שונים בגינה כמו סלעים וקירות שבאור יום האפקט שלהם מזערי, אם בכלל, והמראה הלילי יוצר אוירה קסומה וחדשה ל"גינת היום".
ישנה אפשרות להכניס תאורה לתוך הצמחייה על מנת ליצור מראה ייחודי של הארת הצמח מתוכו, וכך תיווצר ניגודיות של צבעים בין הצמחים המוארים לצמחים החשוכים. להשגת האפקט יש לעשות שימוש בתאורה שמפזרת את האור על פני הצמח ולא ממקדת אותו.

הבריכה כגוף תאורה
הבריכה המשמשת ביום כראי הופכת בלילה לגוף תאורה ענק בעל חיים של עומק וזוהר.
"הבריכה, אם קיימת בגן, היא האירוע המרכזי של הקומפוזיציה הוויזואלית בו, ונקודת הפוקוס הדרמטית של הלילה". אומר האדריכל ומעצב התאורה מרק בוברוביץ, "מעצם טבעה מהווה הבריכה גוף השתקפות מרכזי ,והופכת לראי ענק  שפני שטחו נראים חלקים או עמוסים בדיוק כמו הסביבה המשתקפת בהם: הצמחייה, ריהוט הגן, השמשיות, כולם ישתקפו במים ויהוו ממד נוסף במשחק התאורה, שכן לעת לילה הופכות ההשתקפויות הצבעוניות של היום לאלמנטים מסתוריים של צל בתוך התאורה. עומק הבריכה וצבע הרקע שלה, כחול, תכלת אפור וכ' מעניקים אפקט שונה לאור הטבעי והמלאכותי, וכזהו גם המשחק בתאורה צבעונית השוטפת את המקום בצבעים שונים המחוללים אווירה מיוחדת".

כדאי לדעת
- תאורת גינה חייבת להיות בעלת איכות גבוהה ועשויה מחומרים עמידים מפני קורוזיה (חמצון, חלודה) ומותאמים לתנאי חוץ שונים כגון חום, קור ולחות. החומרים המומלצים הם אלומיניום פלסטיק, נירוסטה, פלדת אל חלד או עץ שעבר טיפול מיוחד. 
- לצמחייה נמוכה מומלץ להשתמש בספוטים במתח נמוך המאירים מהאדמה ונמצאים בסמוך לצמחיה, ובכך להבליט את צבעיה. כדי להוסיף אווירה מיוחדת ניתן להסתיר את גופי התאורה על ידי צמחייה נמוכה.  
- כדאי שכדור הגינה הסטנדרטי שהינו פופולרי כל כך, יהיה עשוי מחומר אקרילי עמיד ולא מפוליתילן שהוא חומר זול המצהיב בקלות לאחר זמן קצר.
- הרכבה של נורות פלורסנט חסכונית, שאורך החיים שלהם ארוך, תחסוך בחשמל וכמובן גם במספר הפעמים בהם תדרשו להחליף את הנורות של גופי התאורה. אולם לצמחייה ולפינות ייחודיות אחרות בגינה מומלץ להשתמש בנורות ליבון ( PAR38 ), שהינן  איכותיות וטובות גם למסירת צבע נכונה
- לתאורת דשא או שטח מרוצף (דק) יש להשתמש בעמודי תאורה בגובה של כמטר מכיוון שרצוי ששטח רחב ידיים יוצף במספיק אור.
 - להארת משטחים גדולים יש להשתמש בפנסי הצפה עם נורות הלוגן W 300-200 כדי להשיג כמות אור רצויה, אך  חשוב להקפיד ככל האפשר על כיוונם  כדי למנוע סנוור.
- לתאורת לילה של עצים גבוהים מומלץ לעשות שימוש בתאורת תחתית היוצרת צללים, עומק ונפח ומבליטה את הצמחייה הגבוהה בגינה .
- כדי להאיר את הפריטים הדקורטיביים המצויים במרחב, כגון פסלים, ניתן להחביא את התאורה בתוך הפריטים עצמם או מאחוריהם,  ובכך ליצור אפקט מיוחד ובולט לעין.
- על מנת להשיג מראה שונה בעל אפקטים צבעוניים ומיוחדים ניתן להשתמש בתאורת LED שמקנה לגינה מראה חדשני ועכשווי.
- תאורת הבריכה בדרך כלל מורכבת מתאורה הממוקמת בצידי קירות הבריכה ובקרקעיתה. תאורת המים יוצרת אפקט מדהים ומומלץ לעשות שילוב בגווני תאורה שונים, המעניקים לבריכה אור מנצנץ.

מתוך מגזין 101: "האור שבחוץ"

 

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי