המדריך לאיטום הבית בחורף

כשלים באיטום הבית קורים כל הזמן, לא משנה אם הבית שלכם ישן או חדש. איטום לקוי יכול לגרום נזק, לעיתים אפילו בלתי הפיך, הן לבית והן לרכוש הפרטי שלכם, כך שעדיף תמיד להיות מוכנים ולדאוג לתחזוקה מתאימה. זכרו שאיטום הבית הוא חלק בלתי נפרד מתחזוקה זו.

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: | - 28/11/2018

מתי?

זוהי למעשה השאלה הבסיסית ביותר שעליה נשען כל הטיפול המונע.

הכנת הבית לחורף צריכה להתבצע בסוף הקיץ או בתחילת הסתיו, לפני בוא הגשמים, הרטיבות והלחות. נכון שחורף הישראלי נחשב לקל יחסית, אך עדיין מדובר בתקופה שנלווים אליה לעיתים ימים קרים ורטובים שעלולים להזיק לבית שלכם.

אמנם אם יש בעיות באיטום הן אינן מתחילות בעונת החורף, רק מתגלות בו, אך כיוון שבעיצומו של החורף לא פשוט לאטום את הבית, יש להיערך לכך מבעוד מועד ולהשקיע בכך מחשבה. חשוב להבין כי פעולות איטום גגות צריכות להיעשות על תשתיות יבשות והן כרוכות בשימוש בחומרים שחלקם צריכים להתייבש ולהיספג לאורך זמן ולכן רצוי לעשות את ההכנה כאשר עדיין יבש וחם בחוץ.

 


אז איפה מתחילים?

לשאלה זו יש שתי אסכולות. אחת הטוענת שצריך להתחיל מלמעלה, מהגג, ומשם לרדת למטה אל הקירות והיסודות. מאידך ישנה אסכולה הסבורה כי דווקא היסודות הן הבסיס להכל ומהם עולים לקירות ולגג. לא כל כך משנה לאיזו אסכולה אתם משתייכים, החשוב הוא שבכל מקרה, תהליך הבדיקה צריך להיות שלם ולכלול את כל האלמנטים הקיימים בבית.

 

איטום חלונות

נקודות התורפה הנפוצות ביותר של איטום הבית הן בדרך כלל החלונות והדלתות, במיוחד נקודת החיבור בין משקוף החלון או הדלת לקיר החיצוני. לא מדובר רק ברטיבות, אלא בפגיעה בבידוד התרמי של הבית, בחדירת אוויר קר ובאי נעימות באופן כללי.

בכדי לבדוק האם החלון אכן אטום, ניתן לסגור אותו ולהתיז עליו מים עם צינור (אם אתם מתגוררים בבית פרטי כמובן. מומלץ לא לעשות את זה בבית משותף...). במקרה והחלון לא אטום, תראו בעצמכם כיצד המים מחלחלים החוצה ונקודות הסגירה רטובות.

הטיפול בחלונות מתחיל בהסרת חומר האיטום הישן, לאחר מכן בניקוי המשטח ולבסוף בהדבקת חומר האיטום החדש. וודאו כי פתחי הניקוז של החלונות אינם חסומים ושלא מתאפשרת דרכם זרימה של גשם. תתפלאו, אבל יש חלונות שאין בהם פתחי ניקוז כלל, במקרה כזה מומלץ לנקב פתחים במשקוף האלומיניום.

כמו כן, רצוי לבדוק מהו המצב המברשות והגומיות, ובמקרה הצורך להחליפן. מדובר בפעולה פשוטה יחסית, שניתן לבצע באופן עצמאי. חשוב לשים לב שהגומיות מכסות את כל שטח הפרופילים של המשקוף והחלון ושיש בין שניהם מגע.

 


איטום קירות

סדקים ונזילות בקירות הם בעיות שכיחות נוספות. מעבר לכך שחודר דרכם קור, ישנם גם נזקים כגון כתמי רטיבות, עובש וקילופי טיח. יש להיעזר בבעל מקצוע שיאתר את מקום הרטיבות, ושיפתח ויגדיל את כל הסדקים, ינקה אותם מכל אבק ולכלוך, יאטום אותם עם חומר מילוי אלסטי ייעודי וישפר את האטימה עם חומר דוחה מים.

את כתמי הרטיבות והלחות אפשר לנקות על ידי שפשוף בעזרת מטלית לחה הטבולה בחומר מחטא כמו אקונומיקה, ואז לצבוע את הקירות. כמובן שבחדר הרחצה ובשירותים מומלץ מאוד לצבוע את הקירות והתקרה בחומרים מיוחדים לחדרים רטובים.

בבתים משותפים, בהם אין גישה לסדקים בקומות הגבוהות, אין מנוס, ועליכם לזמן חברות מתמחות שיסתמו אותם מבחוץ.

 

איטום גגות

גם הגג, החשוף לפגעי מזג האוויר, מהווה מקור לבעיות, הן בבתים פרטיים והן בבתים משותפים, שם הסובלים העיקריים הם הדיירים המתגוררים בקומה העליונה של הבית. מומלץ לעלות לגג לפחות פעם בשנה ולראות האם נקוו עליו שלוליות או האם המרזבים סתומים מעלים או מענפים.

אם מתגלה כי הגג אכן אינו אטום, חשוב לקרוא לאיש מקצוע. איטום גגות חייב להתבצע באופן מקצועי ובשימוש בחומרי איטום ייעודיים איכותיים ביותר, שייבחרו בדרך כלל בהתאם לסוג האיטום שכבר קיים על הגג – ביטומיני או אקרילי. בעל המקצוע יידע גם לבצע טיפול בחדירת מים דרך הגג, על היריעות האוטמות עצמן, מבלי לפגום בהן.

 


איטום היסודות

בבתים פרטיים או משותפים, בהם יש חללים תת קרקעיים, כגון מרתף או חניה תת קרקעית, קיימת לעיתים בעיית איטום ביסודות שגורמת לחדירת מים דרך המרתף.

תהליך איטום חללים תת קרקעיים הוא מורכב ומומלץ לתחזק אותו באופן שנתי. המורכבות מתבטאת בסוג האיטום. בעבר נחלק האיטום לחיובי ולשלילי. האיטום החיובי מונע חדירת מים רק מהכיוון שבו הוא נמרח (אם מהצד הפנימי, המים לא יצאו החוצה, אם מהצד החיצוני, הם לא יחדרו פנימה); ואיטום שלילי, המיושם רק בקירות הפנימיים של המבנה, כך שהמים אמנם לא יכולים להיכנס פנימה אל החלל, אך הם נכלאים בקירות ומכיוון שמטבעם הם כל הזמן מחפשים דרך לצאת, הם ייצרו לבסוף סדק, וקטן ככל שיהיה, דרכו יחדרו פנימה וייגרמו נזקים.

אולם כיום יש חומרים מתקדמים יותר שיכולים להחזיק הן איטום חיובי והן איטום שלילי ומומלץ מאוד לעשות בהם שימוש כשמתגלה חדירה או נזילת מים בחלל התת קרקעי של הבית או הבניין שלכם.

 

ולא לשכוח תחזוקה שוטפת

על מנת שהכנת הבית שלכם לחורף תהיה פשוטה יותר, כדאי לבצע מספר פעולות תחזוקה שוטפות במהלך כל השנה:

1.     תחזוקה של המרזבים שתפקידה למנוע התפתחות של הצפת הגג וכתוצאה מכך חלחול מים ורטיבות בגג ובקירות הפנימיים. כל מה שעליכם לעשות על מנת לבדוק את תקינות המרזבים, הוא להזרים מים באמצעות צינור ולוודא שהם אינם סתומים מענפים, עלים או כל דבר אחר.

2.     בדיקה תקופתית של הצטברות לכלוך, חומרי בניין או חפצים זרים אחרים שעלולים לגרום לנזקים לתשתיות המבנה ולחסום מעבר חופשי של מים אל פתחי הניקוז ובכך לגרום לחדירת מים דרך חומרי האיטום של הגג.

3.     פעם בשנה, בעונת הקיץ או תחילת הסתיו מומלץ להציף את גג הבית או הבניין בכדי לבדוק נזילת מים.

 

שיהיה לכולנו חורף חמים ונעים.

 

באדיבות אתר טוב תודה

המציגים בין השאר קבלני איטום מומלצים שדורגו על סמך חוות דעת של לקוחות

יצירת קשר - המדריך לאיטום הבית בחורף