טיח, שליכט ומה שביניהם

איך בוחרים טיח? כמה סוגי טיח יש? איך לבחור את השליכט הנכון? מהם שלבי הבניה?

מאת: קרן גרינוולד | צילום: | 16/11/2017
מהו טיח?

הטיח המודרני מורכב מחומר מליטה (צמנט וסיד או גבס) ומאגרגט דק אשר לרוב יהיה חול.

הטיח מיועד לתקרות ולקירות פנימיים וחיצוניים של מבנים, והוא מיושם על גבי התשתית (בטון, בלוק בטון, בלוק איטונג, בלוקי גבס) כחלק ממערכת. תפקידו ליישר את פני הקיר, לשמש תשתית לצבע או לכל חומר גמר או חיפוי אחר (אריחי קרמיקה, פסיפס וכדומה) ולהגן מפני חדירת מים דרך הקירות.


במהלך השנים, פיתחו חברות הצבע סוגים שונים של טיח חיצוני אשר מספקים מענה לצרכים שונים, הן מבחינת עמידות והתאמה לתנאי שטח ואקלים, והן מבחינת סגנונות העיצוב השונים. כיום אפשר לרכוש מגוון של סוגי טיח המיוצרים על ידי החברות המובילות ולהתאים את סוג הטיח לצרכים של כל מבנה.

טמבור: ערבה - טיח מינרלי צמנטי במראה בטון. עיצוב פנים דנה שקד. צילום: תומר רובנ

סוגי טיח 

נהוג להבחין בין טיח פנים, טיח חיצוני לסביבה רגילה, טיח לסביבה ימית [עד 1000 מטר מקו המים] המצריך עמידות מיוחדת וטיח תשתית לאריחים. כמו כן, קיימת הבחנה בין סוגי טיח המיועדים לשימושים מיוחדים, כגון טיח תרמי לבידוד, טיח אקוסטי לבידוד אקוסטי וטיח גבס המיועד לשימוש פנימי בלבד, אולם סוגי הטיח העיקריים, הם:

טיח פנים המשמש למעטפת הפנימית של הבניין – טיח זה הוא תשתית לצבע ומקנה לקירות בחדרים מראה חלק ואחיד. 

טיח חוץ (לרבות שליכט אקרילי, טיח צבעוני, שליכט צבעוני) – מיועד לחלק החיצוני של המבנה ומטרתו להגן על המבנה מפני פגעי מזג האוויר (עמידות למים ולשמש). אפשר להקנות לו תכונות של בידוד תרמי ואקוסטי.

סוגים של מערכות טיח. הטיח פועל כמערכת המורכבת בדרך כלל משלוש שכבות, ובמקרים מיוחדים משתי שכבות בלבד.

שכבת הרבצה תחתונה בעובי 6-4 מ"מ 

שכבה מיישרת בעובי 30-8 מ"מ [מעל 50-30 מ"מ עובי נדרשת רשת חיזוק עשויה פלדה מגולוונת שמחוזקת ב-9 ברגים למ"ר]

שכבת גמר בעובי 2-1 מ"מ 

טמבור: ערבה - טיח מינרלי-צמנטי במראה בטון.

בישראל יש תקן ישראלי לטיח ת"י 1920 חלק 1 המפרט את סוגי הטיח, ותקן 1920 חלק 2 המפרט כיצד יש ליישם את הטיח באתר.


הכנת הטיח ויישומו

את תערובת הטיח אפשר להכין באתר הבנייה עצמו או להזמין לאתר טיח המגיע מוכן לשימוש ("טיח מובא מעוכב"). אפשרות נוספת היא הזמנת תערובת יבשה שמכינים במפעל ומביאים לאתר הבנייה, ושם מוסיפים לה מים כדי שתהיה מוכנה לשימוש.

את הטיח אפשר ליישם ידנית בעזרת סרגלים וכף טייחים, או מכאנית באמצעות מכונת התזה לטיח המונעת בחשמל או בדיזל.


מערכת רב גמיש

מערכת צבע חיצונית המצטיינת בגמישות ובכושר התארכות גבוה – מתאימה לגישור על סדקים עד 2 מ"מ בהתאם לת"י המחמיר לציפוי חוץ 1731 דרגת גישור 2 מ"מ.המערכת מורכבת משני חומרי מילוי לטיפול בסדקים לפני יישום שכבת הגמר הדקורטיבית: מרק גמיש ומילוי גמיש, וביסוד בעל חדירות מצוינת לתשתיות בעייתיות – רב גמיש יסוד קושר.
 

המערכת פועלת כממברנה הפוכה; היא אינה מאפשרת חדירת מי גשמים מבחוץ לתוך הבית, אך מאפשרת שחרור אדי מים מתוך החלל הביתי. כך נמנעת הצטברות אדי מים בתוך הבית, והבית יבש ובריא יותר. המערכת מונעת חדירת גזים רעילים התוקפים את מוטות הזיון של הבטון וגורמים לקורוזיה המחלישה את חוזק המבנה. המערכת מכילה חומרים נגד עובש ופטריות, השומרים על בניין נקי לאורך זמן. בזכות השימוש בטכנולוגיה מיוחדת, למרות היותה מערכת גמישה, המערכת אינה דביקה ואינה תופסת לכלוך, דבר התורם גם הוא לשמירת המבנה נקי לאורך זמן.


למערכת רב גמיש מבחר רחב של מרקמים. חלקם ניתנים ליישום ברולר לקבלת טקסטורה עדינה במיוחד, והיתר ניתנים ליישום בהתזה בלבד. כדי ליהנות מכל היתרונות של מערכת רב גמיש יש להקפיד על הוראות היישום והעוביים המומלצים על גבי אריזות המוצרים ובעלונים הטכניים. את כל המרקמים אפשר לקבל בכל גווני מניפת טמבור. שימוש בפיגמנטים עמידים בתנאי האקלים הישראלי מבטיח שהגוון לא ידהה לאורך זמן. 

טמבור: שליכט מינרלי רוקה במראה מעונן


שליכט אקרילי גמיש

מערכת בעלת מראה כפרי אותנטי בטקסטורה מחורצת ומגורגרת. מתאימה לשימוש חיצוני ופנימי לקבלת מראה דקורטיבי מיוחד עם יכולת גישור על סדקים עד 1 מ"מ לפי ת"י 1731.

המוצר מבוסס על פולימרים מיוחדים המקנים גמישות ויכולת לגישור על סדקים ללא גרימת דביקות העלולה להקשות על עיבוד החומר בעת יישום. המוצר מותאם לעמידות לאורך זמן במזג האוויר הישראלי. אפשר ליישם שליכט אקרילי גמיש במגוון טכניקות, תוך שימוש במלג' נירוסטה ליישום החומר ומלג' פלסטיק לעיבוד הטקסטורה. המוצר מופיע במבחר רחב של מרקמים, ממרקם חלק ועד מרקם מעונן-גס.

טמבור: שליכט אקרילי TM70 בטקסטורה גסה


שליכט מינרלי

טיח מינרלי מבוסס על חומרים טבעיים כגון סיד מעושן וחולות, המאפשר לקירות לנשום ולהקטין את כליאת האדים בתוך הבית. טיח מינרלי מתאים לשימוש חיצוני ופנימי, ומומלץ במיוחד ליישום במבנים לשימור – כדי לשמר את המראה ההיסטורי והאותנטי. 


דגשים

לפני יישום שכבת ההרבצה [השכבה הראשונה] חובה לנקות את הקיר היטב במים בלחץ גבוה 

כדי להסיר לכלוך, אבק, שמן, וכל חומר אחר שעשוי לפגוע בכושר ההידבקות של הטיח לתשתית.

בעת יישום מערכת הטיח חובה להמתין לפחות 24 שעות בין שכבה לשכבה. 

חובה לדאוג לאשפרת הטיח [להרטיב במים] למחרת היישום ובמשך שלושה ימים לפחות.

יש להקפיד וליישם אפי-מים בכרכובים ובספי החלונות.

יש לאטום את הקורה התחתונה שבאה במגע עם הקרקע בחומר איטום על בסיס צמנט.

כדי להבטיח תוצאה איכותית, מומלץ לרכוש מערכות טיח המיוצרות במפעל ידוע ובעל תו תקן.


בתקן 1920 חלק 2 מפורטות הוראות בקרת האיכות של יישום טיח באתר, ויש להקפיד ולבצע את העבודה בהתאם להוראות.


קירות עם אופי - רעיונות עיצוביים לשימוש בטיח בבית

אם פעם היו קווים מנחים וברורים בשאלה אלו חומרים, טקסטורות וצבעים מתאימים לכל אזור בתוך הבית ומחוצה לו, הרי שכיום נפרצו כל המוסכמות ולא מוגזם לומר שבתחום עיצוב הבית כמעט הכול אפשרי. 

התפיסה שרווחה בעבר והכתיבה את חוקי העיצוב, הייתה שמרנית ופרגמטית; כתוצאה מכך, החלוקה בין חומרי גמר המיועדים לחלק הפנימי של החלל ואלו המיועדים לחלק החיצוני של המבנה – התבססה על הייעוד המקורי של החומר והפונקציונליות שלו. במהלך השנים, וביתר שאת בשנים האחרונות, אפשר לראות כי תפיסה זו השתנתה לחלוטין. אדריכלים ומעצבי פנים השילו מעליהם את "השלשלאות" שהכתיבו עיצוב שבלוני, לא מתוחכם ופעמים רבות גם נטול יומרה, לטובת עיצוב חדשני, יצירתי ומפתיע.

טמבור: שליכט אקרילי TM70 במראה כפרי ובטקסטורה גסה

כחלק מטשטוש הגבולות התפתחה מגמה עיצובית השואפת לטשטש את האבחנות בין הפנים לבין החוץ, וכיום אפשר לראות יותר ויותר אדריכלים ומעצבים אשר מכניסים את חומרי הגמר החיצוניים אל תוך חלל הבית, לרבות יישום טיח חיצוני על סוגיו השונים על-גבי קירות פנימיים. צביעת קירות בשליכט מיוחד תעניק לחלל חיים חדשים ומראה מרענן, גם בלי להחליף את פריטי הריהוט והאביזרים השונים שכבר נמצאים בו. המגוון הרחב של המרקמים הקיימים – פצוע, מגורגר, מעונן ועוד – לצד מספרם הרב של הגוונים, מאפשר התאמה לסגנונות עיצוביים שונים. 

טמבור: שליכט טרנו במראה פצוע. צילום: אסף פינצ'וק

השימוש בשליכט יכול להתאים לכל חלל בבית, בהתאם לטעמו של בעל הבית והסגנון שהוא מבקש. כך למשל אפשר ליישם חיפוי שליכט לקיר דומיננטי בחדר השינה (כפרי, אורבני או כל סגנון אחר). הרעיון הוא ליצור מראה יוצא דופן ומקורי בעלות זולה יחסית. 

פעמים רבות נראה שימוש בשליכט כחיפוי לקירות מרכזיים בחללים הציבוריים, דוגמת קיר מרכזי בסלון או חיפוי "נישות" שמעוניינים להבליט ולהדגיש. כמו כן אפשר ליישם את השליכט על גבי קיר מרכזי או כמה קירות במבואת הכניסה. מגמה נוספת כיום היא מעבר מחיפוי אריחים בחדרי האמבטיה לחומרים דקורטיביים דוגמת טיח "סטוקו" או סוגי טיח אחרים כדי ליצור מראה של מעין קיר שיש ענק, או שימוש בחומרים כמו שליכט אקרילי, חיפוי בטון או צבע שמן. 

טמבור: ערבה - טיח מינרלי צמנטי במראה בטון, ומעליו שכבת מגן אקווה טופ למניעת כתמים ולניקוי קל באזורי עבודה. צילום: אסף פינצ'וק

מגמה נוספת שרואים בהקשר זה, היא צביעה או יישום של שליכט על גבי עמודים בתוך המבנה, כדי להפוך את החיסרון (קרי, האילוץ הקיים בחלל) ליתרון, ולהוסיף ממד שונה וייחודי לעיצוב הכללי.  בגלל העוצמה הרבה שיעניק השליכט לאווירה בחדר, מומלץ להשתמש בו במידה, על קיר אחד שיהיה "קיר הכוח", כדי לא להשרות אווירה דומיננטית יתר על המידה. עוד מומלץ לבחור את גוון האפקט כך שיהיה מותאם לקירות האחרים באותו החדר או דומה להם. עם זאת, אין כללים בהקשר זה, ויש מי שיעדיפו ליישם את השליכט על גבי כל קירות הפנים, כדי ליצור מראה ייחודי ואחיד. 

צילום באדיבות טמבור. אדום אדריכלים. צלם: אלי גרוס

להשלמת המראה הדומיננטי והייחודי של החלל אפשר לתלות על גבי הקיר שבו יושם השליכט פריטי אמנות, מידוף, מראות או כל פריט דקורטיבי אחר, ובכך להפוך את הקיר למעין "קיר כוח" עוצמתי. בסופו של דבר, שימוש בשליכט המיועד לחוץ לקירות פנימיים בבית, יכול לשדרג כל חלל וליצור שינוי דרמטי – מחלל סטנדרטי לחלל בעל מראה מעוצב, ייחודי ובעל אופי, וכל זאת באמצעים פשוטים. 

הילית עיצוב פנים בשיתוף סאאב אדריכלים. צילום: עודד סמדר

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי