משנים פנים לפנים

החיים בבית הם דינמיים והצרכים שלנו משתנים עם השנים אז רגע לפני שאתם מזדרזים לחפש דירה חדשה, יתכן מאוד שהפתרון נמצא דווקא בבית המוכר ואהוב-  מבלי לשנות סביבה ובחלק מהמקרים בעלות נמוכה ביחס לרכישת נכס חדש.  

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: | 26/10/2017

סביר להניח שהרבה השתנה בשנים מאז רכשתם את הדירה. חשבתם שיהיו 2 ילדים, ובסוף נולדו 2 זוגות תאומים, חשבתם שלא תעבדו מהבית ובסוף אתם עמוק עמוק במשרד הביתי. תכניות לחוד ומציאות לחוד.  

 לדברי שירה מוסקל מהמשרד 'הלל אדריכלות ועיצוב פנים', בחלק גדול מהמקרים הפתרון להתאמת הנכס לצרכים החדשים נמצא מתחת לאף, בבית הנוכחי. "לפני שמתחילים לחפש, יש לקחת בחשבון מספר היבטים. הראשון הוא כמובן שינוי הסביבה המוכרת והטבעית בה מרוכזים שלל השירותים הקהילתיים, החברים של הילדים וכיוב', היא אומרת ומוסיפה כי, " היבט חשוב נוסף הוא המיסוי הגבוה ברכישת נכס חדש ובמכירת הישן – מה שיהפוך את כל המעבר הזה למאוד יקר. ההמלצה היא לבחון היטב ולתכנן חלופות בנכס הקיים ורק במידה וקווי המתאר אינם מאפשרים זאת, לשקול מעבר".

תכנון ועיצוב- הלל אדריכלות ועיצוב פנים, צילום לירן שמש

 לדבריה, "הרבה פעמים אנשים מחוברים לסביבה, לבתי ספר, לשכנים וכו, קשה להם לעזוב את האזור הקיים. הרי הבית הוא לא רק חלל , אלא כל הקשרים שנבנו לאורך השנים סביבו. אפשר לשנות את הבית הקיים. חשוב לקחת בחשבון כי באיזור המרכז למשל תוספת חדר תעלה את מחיר הבית בכחצי מליון שקלים וזה עוד לפני שביצענו התאמות של עיצוב וגמרים. אלה יכולים להעלות את התשלום על הבית החדש בעוד כ-100 אלף ₪ או יותר. בחישוב קר, שיפוץ של בית קיים יעלה במרבית המקרים פחות ממעבר לבית חדש".  

עיצוב פינת אוכל, באדיבות אליתה ליוינג, צילום מוריס בז

 המעצב ניצן הורוביץ מוסיף כי, "שיפוץ ושינוי פנים הבית לא בהכרח ייצר חללים קטנים יותר. מדובר בחלוקה חדשה לגמרי של המרחב הנתון ששם דגש על ניצול מושכל של חללים "מתים" כדוגמת מסדרון ופינות שבפועל אינן מנוצלות. יש לקחת בחשבון, כי למשפחה שמתכננת תהליך של השבחת הנכס הקיים צברה ידע רב לאורך השנים ובני הבית יודעים מהם הצרכים, כמה שטחי אחסון צריך והיכן ועוד. זאת ועוד, כמובן שכמו בכל תהליך שיפוץ מקיף, ערך הבית עולה וזוהי נקודה נוספת שכדאי לקחת בחשבון".

  

מעצב ניצן הורוביץ- קרדיט עודד סמדר

 מוסקל מסייגת ומוסיפה כי בחלק מהמקרים כן ידרשו צמצום והקטנה של חללים על מנת לתת מענה לצרכי בני המשפחה: "במקרים כאלה בעיקר מתמקדים בחללי הרחצה שם, בעזרת תכנון נכון, אפשר ליצור חדר פונקציונלי שמתפרש על פחות מטראז'. לדוגמה: ביטול אמבטיה לטובת מקלחון, הכנסת פינת כביסה לתוך חדר רחצה וכו". היא אומרת.

 רגע לפני שנכנסים לשלב ההכרעה בחנו את הדברים הבאים:

 צרו טבלה המרכזת את הפלוסים והמינוסים של הישארות בנכס, לדוגמה: בעד- מיקום מעולה ומוכר, כיווני אוויר, אור טבעי, יחידת הורים מרווחת וכיוב', ונגד- מטבח קטן, שטחי אחסון מעטים וכמובן מספר חדרי השינה ביחס לדיירי הבית.  לדברי מוסקל, "במקרים בהם נעשים יותר מידי וויתורים, ונראה שלטווח הארוך איכות החיים תפגע, מומלץ כן להיפרד מהדירה ולעבור הלאה. בנוסף, צריך לזכור כי ההוצאות על החלפת ריצוף, חדרי רחצה ומטבח לא יחזירו את עצמן".

 בדקו האם בנכס הנוכחי קיימים בפועל חללים לא מנוצלים שניתן לנכס אותם לפונקציות אחרות. בבתים פרטיים, בדקו האם ניתן לשנות את מיקום הכניסה, מה שבמקרים רבים יכול לשנות משמעותית את המבנה הפנימי, האם ניתן לשנות את הפתחים ביחס לתכנון החללים החדש וכיוב'. במידה והתשובות שליליות, סביר להניח שהחלל הנתון מוגבל ואינו מאפשר גמישות תכנונית, אלא אם תסכימו לוותר על פונקציות קיימות.

 

    

לשדרג את התקרה, באדיבות קמחי תאורה, צילום לואי אלמונד

 

 זכרו- שיפוץ מאסיבי של בית או דירה כולל החלפת תשתיות קיימות והוספת חדשות. התוצאה אומנם היא בית חדש העונה על הצרכים החדשים אך בד בבד מדובר בהוצאה נכבדת. נדרשת בדיקה יסודית של איש מקצוע כדי להבין האם ההוצאה משתלמת וכלכלית. במקביל, לברר עלויות של נכסים באזור בעלי נתונים דומים לאלה שאתם צריכים.

 קחו בחשבון כי מבחינת ערך נדל"ני יש הבדל בין בית משופץ כחדש לבין כזה שדורש שיפוץ. הפער יכול להסתכם במאות אלפי שקלים. לפני שנכנסים לתהליך, פרט לבחינה של עלויות השיפוץ,  חשוב להבין את היקף השיפוץ ואת היקף ההשבחה שהוא מקנה לנכס בפועל.

ההערכה היא כי עלות שיפוץ מקיף של הסבת דירת 4 חדרים לדירת 5 חדרים, תסתכם בלא פחות מחצי מיליון ₪. בחנו האם התהליך משתלם כלכלית ביחס לחלופות שקיימות בשוק. זכרו להוסיף גם את עלות השכירות ואת אי הנוחות שתגרם בתקופת השיפוץ. בחלק מהמקרים תאלצו לצאת לתקופה של חודשים ארוכים אל מחוצה לו. זאת ועוד, סביר להניח שאם וכאשר היא תצא בעתיד למכירה בשוק, לא תקבלו החזרה מלא של עלויות השיפוץ. חלק ניכר מושקע בנגרות ופרטי ריהוט ותאורה מותאמים לנוחות בני הבית. הבחינה הכלכלית צריכה להתייחס לחלק הארי של העלויות ולבחון את ההחזר שלהן במידת הצורך

    

תחשבו גם על המרפסת, מעצב ניצן הורוביץ, צלם רמי זרנגר

בחלק מהמקרים, הצורך לשפץ נוסע בכלל מהרצון לחדש ולרענן ולאו דווקא בגלל מחסור של חללים. במקרים כאלה, ניתן לשפץ את הדירה שיפוץ קוסמטי בעלויות נמוכות יחסית לשיפוץ מקיף, זאת  על מנת ליצור את האווירה הרצויה, אך עדיין מדובר בסדר גודל של כ-100 אלף ש"ח ומעלה וההליך לאו דווקא מביא להשבחה משמעותית. בד בבד, אם תחליטו בעתיד למכור את הנכס, שדרוגו כן עשוי לעזור במהירות סגירת העסקה.

 

    

תכנון ועיצוב- הלל אדריכלות ועיצוב פנים, צילום לירן שמש

    

קבוצת כהנא, אדריכל גדי פרידמן, צילום אסף פינצ'וק


 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי