מימד רגשי במרחב האישי

היא משלבת בין ערכים תרבותיים לרגש ולא בכדי רואים בה רבים כלי ליצירת עיצוב הפורץ את גבולות המוכר ומאפשר לשלב במרחב האישי תוכן עשיר ועתיר רבדים. המדריך המלא להכנסת האמנות הביתה.

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: |

בעשורים האחרונים חל שינוי תפיסתי חוצה יבשות. ברחבי העולם המערבי נחשב העיצוב לפרמטר מרכזי בחוויית הלייף סטייל ועבור רבים מסמל ראי לנפשם של בעלי הבית וכלי המשקף את טעמם, רצונותיהם ומאווייהם. לא בכדי רבים שואפים לשלב אמנות איכותית, שפרט לאפקט ויזואלי מספקת ממד פרסונלי והופכת את עיצוב החדר הנתון ל-ONE OF HIS KIND.

חלל יפרח בן צבי, על רקע אומנות אורלי אפשטיין

בשנים האחרונות מתפתחת כאן בארץ תופעה של ירידה דרסטית בגיל הקונים, פרט שמרחיב את הטווח ומביא יותר ויותר אספנים לגלריות השונות. בחלק גדול מהמקרים מדובר בילדים שמגיעים ממשפחות שהאמנות אינה זרה להן ושראו תערוכה או שתיים בחייהם. בעשירונים הבאים (כלומר גילאי ה-30 וה-40) הזינוק באחוז האספנים אפילו חד יותר שכן בעשורים האלה רבים מתחילים להתבסס, לרכוש בתים והאמנות הופכת לחלק אינטגרלי בעיצובים.

 

 

אמנות- פרוייקט של שרה ונירית פרנקל, צילום: גלעד רדט

 

"בחירת אמנות מקורית לחלל הבית והמשרד היא פרסונלית ומשתנה באופן טבעי מאדם לאדם", אומר יועד בר נוי, מנהל גלריות פחות מאלף המתמחות באוצרות יצירות אמנות ישראלית מקורית ואיכותית של אמנים מוכרים וידועים לצד צעירים ומבטיחים.  "בניגוד לפרטי עיצוב המיוצרים ב- mass production, מאחורי כל עבודה עומד יוצר שהשקיע ימים כלילות עד שהגיע לתוצר הסופי המבטא את נבכי נפשו, את השקפתו ואת המסרים שרצה להעביר. כל יצירה מביאה עימה מטען ויזואלי, אנרגטי ורגשי והחיבור של הקונה הוא לפני הכל אינטואיטיבי או שאינו מתרחש כלל".


מסתבר שאחרי ההתאהבות הראשונית והאינסטינקטיבית ביצירה רבים משתמשים בה (או בהן) ככלי מדהים ליצירת שיח ואינטימיות בבתים פרטיים ועל אחת כמה וכמה במשרדים: אספנים רבים שמגיעים מהמגזר העסקי מעידים כי לקוחות מקדישים שעה לפגישה ו-20 דקות מתוכה הם יכולים להיות מוקסמים מהאמנות. זהו מכשיר קומוניקטיבי יוצא דופן שמשנה את מארג היחסים בין מקבל השירות ונותן שירות, ומכניס אליו שיח שוויוני.

 

אומנות בבית, באדיבות אורטל מערכות חימום


לשיטתו של בר נוי קיימים מספר היבטים מנחים וסיבות שמביאים אדם זה או אחר לרכוש יצירה: "אנחנו פוגשים רבים שנוקטים בגישה שכלתנית יותר ופרט לאיכות העבודה האינדיבידואלית מנחים אותם בתהליכי הבחירה גם האמן עצמו, עברו וניסיונו, באילו תערוכות השתתף, מי רכש את עבודותיו עד כה ומה צופים המומחים בנוגע לעתידו. עבורם, הקשר בין אמנות מקורית לרווח כלכלי עתידי הוא הדוק. יצירות שעברו בירושה, או כאלה שנרכשו לפני שנים בעלות נמוכה יחסית, יכולות להתגלות בדיעבד כהשקעה לא רעה. רבים מבינים את הפוטנציאל הרב ורואים ברכישת יצירות אמנות אופציה מחושית להפקת תשואה לטווח הרחוק, ובחלק מהמקרים אנחנו פוגשים קונים שרוכשים את היצירות עבור הדורות הבאים תוך תקווה שבעוד שנים ערך התמונה יעלה".


אל מול אלה, בולטים האנשים שמחפשים יצירות שיצרו אצלם חיבור ראשוני ואינטואיטיבי. מרביתם מגיעים ללא ידע מוקדם או קווים מנחים ברורים, ומחפשים את אותו ניצוץ ראשוני שיגרום להם להתאהב ביצירה כך שפחות חשובה להם דמותו של האמן או התאמתה המושלמת לחלל הנתון.

 

באדיבות גלריה 'פחות מאלף', עיצוב: דורית וינברן, צילום: עוזי פורת


ככל שסצנת האמנות הישראלית הולכת ומתפתחת וקהל הבונים, המשפצים והמשדרגים פונה לכיוון של רכישה של פריטים ארטיסטים מקוריים כדי לבדל את הבית מזה של אחרים, פוקדים האדריכלים, המעצבים ומלבישי בתים את גלריות האמנות השונות, בכדי ללמוד את ההיצע הקיים ומכוונים באופן מושכל את לקוחותיהם על מנת לייצר עבורם חווית מגורים שונה ויצירתית. בר נוי מספר:  "לאחרונה אנו נחשפים ליותר ויותר אנשי מקצוע שחושבים מחוץ לקופסה ורותמים את עיצוב הבית בהתייחס לאמנות ולא להפך כמקובל.  האמנות מהווה עבורם כלי יצירתי להבעת והעמקת הקונספט וליצירת סיפור מסגרת לבית. מגדילים לעשות אלה שרוכשים יחד עם הלקוחות את העבודות בתחילת התהליך ובונים את העיצוב על שלביו השונים בהתייחס אליהן".


בר נוי מספק עבור אלה המגיעים ללא ידע קודם ברכישת פרטי אמנות ארגז כלים שיסיע להצלחת התהליך: "עוד לפני שבוחרים עבודה על פי מה "שמתאים", חשוב לחדד את הטעם ולהבין מהם הכיוונים שבאמת מפעילים את הרגש", הוא אומר. "האם המשיכה היא לעבודות פיגורטיביות, סוריאליסטיות או שמא דווקא לאמנות אבסטרקטית וכיוב'. ככל שבוחנים יותר עבודות, נוצר חוט מקשר שמוביל לאבחנה ומצביע על הכיוון שנכון לאדם".


השלב הבא הוא התאמת היצירה לחלל נתון או כזה הנמצא בשלבי התהוות. בר נוי מציין כי, "חשוב לפנות לגלריה בה אנשי הצוות לא רק חיים ונושמים אמנות אלא גם בעלי כלים והבנה בעיצוב פנים כך שיוכלו להתאים את העבודה לקונספט החדר, צבעוניותו וכמובן ממדיו. מומלץ להגיע מבעוד מועד עם תמונות הממחישות את הבית ואם יש תכנית מידות, מה טוב. יחד, מתכנסים לתהליך עבודה מרתק בו בחינת המשתנים השונים והבנתם מאפשרת להגיע לתוצאות המיטביות.


הגידול במספרם של אלה המבקשים לשלב אמנות הביאה לפיתוח שירות "אוצרות עד הבית" המיועד למגזר הפרטי והעסקי. "השירות מוצע לאלה המבקשים לשלב אמנות בחלקים נרחבים של החלל ועל מנת ליצור תמהיל נכון ומדויק של עבודות, קיימת חשיבות בהבנת הפרויקט על בוריו". אומר בר נוי. "לפני הכל מבוצע בירור צרכים מקיף ובחינת מדוקדקת של כלל המשתנים. אחרי בחינה של העבודות בגלריה עצמה, מוצעות ללקוח אלטרנטיבות שונות והדמיות מוחשיות, בשלב הבא צוות הגלריה מגיע לאתר עם מספר היצירות שנמצאו כמתאימות, ומבצעים התאמה מושלמת של היצירה לחדר הנתון".  

אליתה ליוינג - אומנות ועיצוב

"בגלריה עצמה וגם כשאנחנו מגיעים לבתים או משרדים, מרתק לראות כיצד בתהליך הבחירה מעורבים אספקטים רגשיים", אומר בר-נוי.  "גם אלה הפועלים ממקום פרקטי אינם מנותקים לחלוטין מהרגש, זהו כוחה של אמנות- היא מרגשת וסוחפת . בניגוד לשלבים קודמים בתהליך הבניה, כשמדובר באמנות, בדרך כלל שני בני הזוג מעורבים. מעניין לראות את הדינמיקה ביניהם ומרגש לשמוע עד כמה אמנות מצליחה לגעת בהם ומעוררת אצלם זיכרונות וסנטימנטים: כך למשל סבתא שצילום פורטרט של האמנית חנה סהר הזכיר לה את נכדה שחי בחו"ל, זוג שעבודותיו של האמן אסף שני, המציגות באופן ריאליסטי ומוחשי את נופי המושבים הפסטורליים בישראל הזכירו להם את התקופה בה הכירו והתאהבו וכמובן יש עוד דוגמאות רבות".  


מאותה סיבה בדיוק, הפורטרטים זוכים לעדנה מחודשת- באינטרפרטציה עכשווית ובמגוון רחב של טכניקות. "אלה המחפשים יצירות פיגורטיביות של היקרים להם, המונצחים כיחידים או כקבוצה, במגוון רחב של סגנונות יכולים להשיג את מבוקש. ריכזנו שישה אמנים המתמחים ביצירת פורטרטים בשיטות אמנות שונות. כך לדוגמה מוצעים פורטרטים עשויים חוטי תיל, כאלה העשויים פלטות עץ חתוכות ומשויפות, יצירות גדולות בסגנון אימפרסיוניסטי- מודרני ונוספים", אומר בר נוי.


המודליסטים אינם צריכים להיווכח פיזית בתהליך העבודה ומספיקות מספר תמונות בהן צולמו בזוויות שונות על מנת להתחיל במלאכה.  בר נוי מוסיף ואומר כי, "הפקת הפורטרטים מאפשרת לקחת חלק פעיל בתהליך העבודה- מהתאמה מדויקת של העבודה בהתאם לממדי החלל, הרעיון הקונספטואלי והוספת ניואנסים והם עוד כלי מצוין לשלב  ממד רגשי במרחב האישי.

 

 

מעצב הפנים ניצן הורוביץ, צילום: עודד סמדר

יצירת קשר - מימד רגשי במרחב האישי