שקוף שזה זכוכית

במעטפת הבית, בחלל הפנים, שקופה, אטומה או מודפסת: אין ספק, הזכוכית כבשה לה מעמד נכבד בעולם התכנון העכשווי כחומר שמתאים לקשת רחבה של שימושים ויישומים

מאת: אורי סלע | צילום: | 21/02/2016
זיגוג בציפוי מגן בפני שמש וקרינה להפחתת חום וסנוור בחלל משרדים | קבוצת מגן שמש.

הזכוכית, חומר עתיק יומין שהופעתו בזירת החומרים מיוחסת לתקופה שלפני הספירה, עברה מאז גלגולים רבים, ובמהלך השנים  הצליחה לרכוש מעמד מכובד בשדה התכנון והבנייה ולהשתלב בעוד ועוד שימושים שעד לפני זמן לא רב כלל לא נחשבו אפשריים (ברז מזכוכית??) . מחקר ופיתוח שמבצעות היצרניות המובילות בארץ ובעולם, איכויות החומר, בשילוב טכנולוגיה מתקדמת, מצליחים להעניק לזכוכית ערכי חוזק ועמידות לצד תכונות אקוסטיות, מבודדות וחוסכות אנרגיה, כאשר השקיפות שהיא מעניקה מייצרת אווריריות ומנגישה את מה שפעם התחבא מאחורי הקיר. השימוש בזכוכית קיים באלמנטים אדריכליים המשתלבים בחלקו החיצוני של המבנה, כמו גם בתוך חלל הבית פנימה, כאשר אלמנטים מסוימים נעים על קו התפר בין השניים, דוגמת פתחים הנחשבים חלק ממעטפת חיצונית אך נוכחותם בחלל הפנים והשפעתם עליו משמעותיות ביותר.

סוגי זכוכית, בידוד תרמי ואקוסטי

הזכוכית נחלקת למספר סוגים, כאשר הרווחת במרבית השימושים האדריכליים היא זכוכית הטריפלקס שהפכה סטנדרט גם במקומות שאינה מוגדרת ככזאת. הטריפלקס מורכבת משתי שכבות זכוכית מחוסמת עם שכבת PVB שמשתלבת ביניהן, ונחשבת על פי התקן הישראלי כזכוכית בטיחות שאינה מתנפצת לרסיסים, חוסמת קרינת UV ובעלת תכונות אקוסטיות. מכאן ואילך קיימים אינסוף משתנים שיכולים להוות שיקול בהתאמת הזכוכית לשימוש הספציפי שנדרש (בידוד, הצללה, אקוסטיקה, חסכון באנרגיה ובטיחות). הזכוכית מטבעה היא בעלת גוון ירקרק, ועל מנת לשוות לה מראה שקוף מוציאים ממנה בתהליך מיוחד את המינרלים ואת העופרת. הזכוכית השקופה ביותר נקראית EXTRA CLEAR, ובטווח שבין הירוק לשקוף הטהור קיימות זכוכיות נוספות בגוונים של כחול וחום. גם עובי לוחות הזכוכית והמרווח ביניהם, כשמדובר בזכוכית בידודית, הם פרמטרים חשובים המשפיעים על יצירת תנאי האקלים בחללים הפנימיים.

מגדלי ב.ס.ר 3 מקסימום שקיפות | זכוכית אשכנזי.

בידוד

הגורמים העיקריים המשפיעים על איכות הבידוד בזכוכית- המרווח שבין שני לוחות הזכוכית. החומר הכלוא בין שני הלוחות. ציפוי הזכוכית. כדי להגיע לבידוד תרמי איכותי, על המרווח בין שני לוחות הזכוכית לעמוד על 16 מ"מ, והחומר החומר הכלוא ביניהם יכול להיות אוויר או גז. 

אקוסטיקה

הנושא האקוסטי דורש התאמה ספציפית לצרכים הנקודתיים. בבית בו יש צורך בבידוד תרמי ואקוסטי יציע המפרט שילוב בין זכוכית בידודית המורכבת מזכוכיות בעוביים שונים לזכוכית טריפלקס, לקבלת מענה איכותי לרעש. מטבע הדברים מפרט הזכוכית בדירה בקומה 15 יהיה שונה בהרבה מקרים מדירה בקומה השנייה באותו הבניין, ולכן יש להגדיר את נתוני הפרויקט באופן המדויק ביותר כדי לייצר מענה מקצועי וממוקד. 
לאחרונה הסתיים פרויקט שנערך בצה"ל עבור בסיסים היושבים בקרבת גדר הגבול. החלפת הזכוכיות לזכוכיות בעלות בידוד אקוסטי גבוה, הצליחו להפחית את עוצמת הרעש ב- 42 דציבלים. באופן דומה טופלו גם הזכוכיות בטרמינל החדש בנתב"ג. 

התקנת ציפוי מגן שמש להתיעלות אנרגטית | קבוצת מגן שמש.

חסכון אנרגטי

זכוכית זכוכית המפחיתה משמעותית את הוצאות האנרגיה היא זכוכית בעלת בידוד תרמי משולבת עם  ציפוי/אלמנט מסנן קרינה הקיימים במספר סוגים. אלה מבטיחים רמת אקלים אופטימאלית בתוך חלל הפנים, ואגב כך מצמצמים את צריכת החשמל לקירור/חימום עד לכדי חיסכון של עשרות אחוזים מתצרוכת החשמל השנתית. סינון אנרגטי מרבי מתקבל על ידי הוספת גוון או צבע לזכוכית, המסייע להתמודד עם קרינה ישירה של שמש. ככלל, אין פתרון אצבע. למשל, מי שנושא הקרינה מאוד חשוב עבורו ואין לו דרישה לשקיפות גבוהה, יוכל ליהנות מזכוכית עם פרמטרים משופרים ייעודיים לצרכיו (ככל שגוון הזכוכית כהה יותר כך עבודת סינון הקרינה אפקטיבית יותר). במקרים בהם הדרישה היא לשקיפות גבוהה ולסינון קרינה ישירה כאחד קיימים פתרונות בדמות זכוכית שפותחה באופן ייעודי לכך, אך חייבים להבין שאלו הם שני מקרים שונים לחלוטין וכך גם הפתרון המוצע בכל אחד מהם. 

מערכות של זכוכית כפולה ללא פרופילים, דגם ‪panorama‬, של חברת ‪maars‬ ההולנדית. פרויקט מיקרוסופט הרצליה קומה 4. צילום: אילן נחום. | אינובייט.
 
 
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי