חלל שפר הופעתך

אני לא מצליחה לייצר חיבה למושג 'הלבשת הבית' ובכל זאת מדובר בתהליך חשוב. מה עושים?

מאת: אורי סלע | צילום: | 30/03/2015
מתקפת ינשופים מעוצבת, על טהרת הירקרק, מתוך קולקציית הטפטים שאיירה קטלינה אסטרדה עבור Coordonne

לפני הכל יש לי ווידוי קטן- אני ממש לא אוהבת את הביטוי 'הלבשת הבית'. ניסיתי לחשוב מדוע ואני לא בטוחה שהצלחתי לזקק את התשובה, אך נדמה שלא מעט מחוסר האמפטיה שאני מגלה למונח הזה, טמונה בעובדה שכל אחד שרכש כרית מנומרת ממהדורה מוגבלת, של מעצב יפני שעומד לפרוש לגמלאות, מחשיב את עצמו כמלביש בתים מדופלם. 

כניסה מנומרת לסלון, מתוך קולקציית הטפטים שאיירה קטלינה אסטרדה עבור Coordonne

באופן אישי נתקלתי במעט מאוד בעלי מקצוע שראויים לתואר הזה. להלביש בית, לא מתחיל ונגמר בסיבוב של קניית בדים בנחלת בנימין. קיימת משמעות רבה לקביעת הסגנון, לבחירות של פלטת הגוונים, למשפחות החומרים שמבקשים לשלב ולאופן בו הן מתקשרות אחת עם השניה, לטעמו האישי של בעל הבית וליכולת שלו לנסות ולהתנסות במתיחת גבולות. בעל מקצוע מנוסה יידע להעניק ביטחון לבעל הבית ולשלב בין ההתאמה לטעמו האישי ובין היכולת לגרות אותו לפרוץ גבול אחד או שניים. רק כך תצליח עבודת ההלבשה להגיע לתוצאות שהלקוח ירגיש איתן טוב. 
 
הטפטים של המאיירת הקולומביאנית, קטלינה אסטרדה, הם טפטים בהם הזיקה לטבע, עומדת במרכז. אסטרדה היא אחת המאיירות החשובות בעולם, באמתחתה פרויקטים שערכה לחברות ענק דוגמת נייקי, BMW וקוקה קולה, ו- Coordonne שיצרה קולקציית טפטים של המאיירת, כחלק מתמהיל המוצרים שלה. על אף שהאיורים של אסטרדה ססגוניים מאוד, הטפטים יכולים להתאים גם לפינות סולידיות, כמו משרד או פינת עבודה בבית. 


גינה אביבית היא שמעניקה את האופי לפינת האוכל הכפרית, מתוך קולקצית הטפטים שאיירה קטלינה אסטרדה עבור Coordonne

בראיון שערכתי בעבר עם המעצב והאדריכל ניצן הורביץ, הוא הדגיש את העובדה שבפרויקטים שלו אין דבר אחד שעומד סתם בחלל, או אם נגדיר זאת בסגנון חופשי יותר, אין אצלו שמוענצים ופיצ'יפקעס שיוצרים בלגן ומחבלים בסגנון שמבקשים ליצור בחלל. התחברתי לדברים כי אני חושבת שהם מאוד נכונים. 


ציור נאיבי, של האמנית דליה סלע, על דיקט ממוחזר שהיה חלק מארגזי משלוח - מעצים את התמימות הכפרית בפינת המטבח צילום- גלעד וולפין

חלקה העליון של ארונית שמהווה ספריית ילדים, יכול להיות בסיס מקסים לשילוב פרטי אמנות, בעלי זיקה ילדית ובלבד שתשאר תמיד מסודרת ותאפשר ליצירות האמנות שעליה לעשות את העבודה. חוץ מזה, ששילוב אמנות בחדרו של ילד, מעניק ערכים חשובים בחינוך לצריכת תרבות ואמנות, הסגנון יהיה פחות מצועצע, אך עדיין ישמור על המראה הילדותי. בכלל גם בנושא פרטי הריהוט, לחדרי ילדים, תנו ללקוח הזדמנות לחשוב מחוץ לקופסא. שידת וינטאג' מקסימה, יכולה להיות ספריה מיוחדת, שתהיה חלופה מלאת סגנון ואופי לשידות המוכרות מרשתות השיווק הגדולות. 

יצירות מיניאטוריות על דיקט ממוחזר, של האמנית דליה סלע,- בהשראת ציורי ילדים - הופכים את הספריה בחדר הילדים מלאת שיק צילום- גלעד וולפין
 
 
דליה סלע היא אמנית היוצרת בטכניקה משולבת של רישום, חריטה, הדבקה וציור בצבעי שמן ופנדה, בעיקר על גבי חומרים ממוחזרים הכוללים חלקי דיקט של ארגזי אריזה ואלמנטים אדריכליים שיצאו משימוש כגון דלתות ישנות ומסגרות של חלונות. המוטיב הנאיבי והילדותי, מאפיין מספר קולקציות של האמנית ומהווה קו מרכזי ביצירה שלה. לצד שילובן בחדרי ילדים, משתלבות היצירות בחללים כגון מטבחים, פינות אוכל, חדרי מגורים וכמובן במשרדים ובפרויקטים ציבוריים. חברות הצבע הגדולות, אחראיות על החדרת והעמקת התפיסות העיצוביות של קירות הבית. 

קיר בטקסטורת קרוקו מתוך קולקציית הצבעים של טמבור וקסטיאל צילום שי אפגין
 
המהפך, המאפיין את השנים האחרונות, שהציב את הצבע כאלמנט אופנתי, לא פחות מאשר פונקציונאלי, הולך ומשתרש. רק לאחרונה יצרו חברות טמבור וקסטיאל, שיתוף פעולה, במהלכו ייצרו בטמבור קולקציה מיוחדת, המותאמת לקולקציות הפריטים מבית העיצוב קסטיאל. חללי התצוגה בבית העיצוב, עוצבו ונצבעו, ומציעים טוטאל לוק, המשלב בין הקירות לפרטי הריהוט. ניתן למצוא בקולקציה צבעוניות, אורבנית, בעיקר, עם טקסטורות שמעשירות את המראה דוגמת טקסטורת הקרוקו. 
 
פונקציה חדשה שהופכת נדרשת יותר ויותר, היא ייעוץ גוונים ותכנון הצבע בבית. חברות הצבע הגדולות מעמידות מערכי ייעוץ ללקוח הפרטי וייעוצים מקצועיים לאדריכלים ומעצבי פנים, אך במקביל אליהן, קיימים היום יועצי צבע בלתי תלויים, המשלבים בייעוץ שמעניקים את התאמת הגוונים וטכניקת הצביעה, כך שייצרו את האווירה המתאימה. 
לפעמים מספיק לצבוע קיר אחד בטכניקה מיוחדת מאוד, כדי ליצוק אווירה מושלמת לתוך החלל ובפעמים אחרות, דווקא צבע שנראה ללקוח נועז מאוד, מתקבל על הדעת ומאפשר להתאהב בו, כשהוא משולב באופן הנכון בחלל. הגר יואלי היא מתכננת ויועצת צבע, המעניקה ייעוצי התאמה וליווי פרויקט שלם, משלב התכנון המוקדם ועד השלב הסופי הכולל את הצביעה בפועל. לצד קולקציות הצבע, גם חברות הטפטים לא שוקטות על השמרים ומציעות מנעד מעורר השראה של חידושים. 

קיר שנצבע בטכניקת משיכות בתכנון יועצת הצבע הגר יואלי


כתם צבע מעוצב המשלב בין מראה הפסים לגוון הומוגני, יוצר פינה חמימה - בתכנון יועצת הצבע הגר יואלי


מתוך קולקצייתThe horizon emphasizes the infinite שמציעה שילוב של חוטי שניל, פישתן וחיפויים בעלי הדפס חוטי זהורית המעניקים מגע ומראה משיי לקיר - גולדטיין טפטים
 
שלוש קולקציות חדשות מוצעות בימים אלו בגודלשטיין, אחת מחברות הטפטים הוותיקות בשוק המקומי-  'The horizon emphasizes the infinite' היא סדרה שמציעה שילוב של חוטי שניל, פישתן ונוספים וחיפויים בעלי הדפס חוטי זהורית המעניקים מגע ומראה משיי לקיר, קולקציית ה- 'קאמי איטו',  טכניקה יפנית עתיקת יומין של שזירת רצועות נייר, מבוססת על סיבוב וליפוף רצועות וחוטי נייר דקים וקצרים, לכדי אריג צבעוני ושטוח, שפרט לערכה האסתטי, היא גם אקולוגית לחלוטין. 

קאמי איטו טכניקה יפנית עתיקת יומין של שזירת רצועות נייר, מבוססת על סיבוב וליפוף רצועות וחוטי נייר דקים וקצרים, לכדי אריג צבעוני ושטוח גולדשטיין טפטים
 
קאמי איטו החיפויים הירוקים והאקולוגיים, שבסדרה, הם בעלי תו תקן אקולוגי ואף זכו בפרס 'הטיפה הכחולה' בתערוכת 'הרוח' שהתקיימה בבריסל גולדשטיין טפטים
 
החיפויים הירוקים והאקולוגיים, שבסדרה, עשויים מחוטי נייר ועץ טבעיים, הניתנים למחזור בקלות, והם בעלי תו תקן אקולוגי ואף זכו בפרס 'הטיפה הכחולה' בתערוכת 'הרוח' שהתקיימה בבריסל, בה הוצגו מוצרים של חברות וגופים ירוקים בעלי תו תקן אקולוגי. וקולקציה ראשונה מסוגה של חיפויי קיר משולבים עם פרחי מים, שנוצרה מפרח הנופר, צמח רב שנתי נפוץ הגדל בדרך כלל במקווי מים, מציגה תפיסה עיצובית ואקולוגית חדשה.

קולקציה ראשונה מסוגה של חיפויי קיר משולבים עם פרחי מים, שנוצרה מפרח הנופר - גולדשטיין טפטים
 

פינה ירוקה עשירה באלמנטים השומרים על הרמוניה, מראה רך ושקט עיצובי. פינה מושלמת לארוחת בוקר. להשיג בגולדשטיין טפטים
 
הטפטים וצבעי הקיר, מתחרים האחד בשני, ולעיתים משלבים כוחות ומי שתמיד יקבל מקום של כבוד בהלבשת הבית יהיה הטקסטיל, בפרשנות הרחבה ביותר שיכול לייצר. יש נטיה לתפוס את הטקסטיל ככריות נוי וגדילים לוילון, אך בפועל הוא יכול לעטוף כמעט כל פינה בחלל. ברנבי, מציעים השתלטות אופנתית של בדים ואריגים מבדי וילונות, דרך כריות, בדי ריפוד לספות, מפות ומפיות, אהילים והמון נוספים. אני מודה שהאופן בו מציגים ברנבי את הקולקציות, עושה חשק לעלות על מונית ולהגיע למקום להתחיל לעצב את החלום הפרטי. 
 

PAR ADISO מבית רנבי - מעניק קלילות מעוצבת- לחלל ומתאים למי שמעוניין להרגיש אביב כל השנה

נסו לדמיין את חלל המגורים הזה ללא פרטי הטקסטיל - רנבי
 
שילוב של טפט ושטיח יוצר כתמי צבע נרחבים המעניקים את הטון לחלל כולו- רנבי


 
 
 
 


רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי