שטיחים אתניים בעיצוב הבית

שילוב שטיחים אתניים, המיוצרים בעבודת יד, היא אחת הדרכים הטובות יותר להביע אמירה אישית בעיצוב הבית. הם צבעוניים, בעלי דיגומים ייחודיים, עשויים ביד אמן, בעלי ניחוח של עולמות רחוקים וניתן להתאים אותם לכל שפה עיצובית. 

מאת: מערכת אתר 'בית ונוי' | צילום: יח"צ | 03/04/2013


שטיחים ניתן לחלק על פי פרמטרים רבים: חדשים-עתיקים, סוג החומר, גודל, דיגום, מודרני-אתני ועוד. אחת מהקטגוריות הראשוניות היא חלוקה בין שטיחים המיוצרים בייצור המוני, תעשייתי ומכני לבין כאלה העשויים בעבודת יד ומגיעים בדרך כלל ממקומות אקזוטיים, בהם עדיין מתקיימת מלאכת היד המורכבת הזו: אזור הקווקז – אז'רבאיג'אן, בוכרה וכד'), תורכיה, הודו, אפגניסטן, פרס, סין. שטיחים מסוג זה יהיו לעולם 'תבנית נוף מולדתם' וטביעת האצבע הייחודית של כל אזור ואזור יבואו לידי ביטוי בכל שטיח. החומרים הם חומרים טבעיים, כמו צמר לסוגיו ומשי. הצביעה נעשית גם היא על ידי שימוש בחומרים טבעיים, מעולם הצומח והחי, האופייניים לכל אזור. 

המצויים בעולם השטיחים האתניים יודעים ששמות השטיחים מייצגים את המקום בו נארג השטיח, מקום בו במשך מאות שנים מייצרים את אותם דגמים אתניים-מסורתיים, עם אותה פלטת צבעים ומאותם חומרים. לכל אזור מאפיינים קבועים שניתן לזהות. השטיחים האתניים הכפריים יהיו, בדרך כלל, שונים מהשטיחים ה'עירוניים' במראה המחוספס והפחות מהוקצע שלהם. 

שטיח עבודת יד קווקזי. רשת 'כרמל שטיחים ופרקט'.
 
שטיח אפגני בעבודת יד. 'צמר שטיחים יפים'.
 
 

דוגמה לסוגי שטיחים אתניים על פי מקום:

 

שטיחים אוזבקיים – המיוצרים על ידי שבטי נוודים באוזבקיסטן, אפגניים – שבטי ההרסרי, לדוגמה, מייצרים באזור זה שטיחים עם טביעת אצבע ייחודית, שטיחים בלוצים – מגיעים מחבל חורסאן בצפון מזרח פרס ונארגים על ידי שבטים נודדים, המדן – עיר וסביבה כ- 200 כפרים קטנים בצפון פרס – אזור בו קיימת תעשיית שטיחים מסורתית עשירה, שטיחי טבריז - המקום שבו הוקם בית המלאכה המלכותי הראשון בתקופה הספבידית. עיצוב המדליון הנפוץ שבעיצובי השטיחים הפרסיים מקורו בטבריז ששטיחיה נודעים באריגתם הצפופה. שטיחים 'לורים' – מגיעים מהקונפדרציה השבטית הגדולה ביותר בפרס, הממוקמת בדרום פרס בחבל לורסטן. אנשי השבטים הללו נמצאים במקומם כ- 300 שנים והינם ממוצא פרסי טהור שטיחים רבים של שבטים שכנים הושפעו מהעיצוב הלורי.

 

 

שטיח אספהן בעבודת יד מפרס. רשת 'שטיחי אלי ששון'.
  

השטיחים האתניים מאופיינים בצפיפות האריגה, בגוונים ובדיגומים. הדיגומים יכולים לנוע בין צורות גיאומטריות רפטטיביות לבין שילוב של דמויות מעולם הצומח והחי. שטיחים שבטיים פרסיים, לדוגמה, מאופיינים בצבעים חזקים, בדרך כלל בורדו ופחות אדום ותכלת, והם משולבים במוטיבים של של בעלי חיים ופרחים. בשטיחים קווקזים, לדוגמה, אפשר למצוא שילוב של דיגומי מדליונים בשטיח עם דוגמאות גיאומטריות וקווים ישרים, מתומנים ועוד.

 

כך או אחרת, שילוב של שטיח אתני בעיצוב הבית הוא נגיעה נכונה המשלבת את מלאכת הכפיים המסורתית, את טביעת אצבע האמן, בתוך סביבה שבדרך כלל מבוססת על מוצרים שהם תוצרי פס ייצור המוני. לכן, שטיחים אתניים יכולים להצטרף לשפה עיצובית קלאסית, כמו גם לשפה עיצובית מודרנית, כשהם 'שוברים' את הקו האחיד, שכיום הוא פעמים רבות מונו כרומטי, עם כתם צבע ועניין. 

 

קולקציית 'Glaouis' של חברת 'Gan-Rugs' הספרדית, הכוללת שטיחים אתניים בעבודת יד ממרוקו. רשת 'הביטאט'.
 

שטיח עבודת יד ממפרץ בנגל בהודו, עשוי סיבי צמחים. 'שטיחי איתמר'.
  

שטיח 'קילים' סוזני, עשוי בעבודת מחט מיוחדת כרקמה עם חוטי משי על בד, בבוכרה. רשת 'שטיחי אלי ששון'.
  
הוראות טיפול ואחזקה לשטיח

 

-  

 

יש לסובב את השטיח אחת לחודשיים בכדי לשמור על דריכה אחידה על כל פני השטיח וחשיפה אחידה לאור. 

 

 


אחת לשלושה חודשים, יש לסובב את השטיח כך שהגב יפנה כלפי מעלה, ולהשאירו כך למשך שלושה ימים בכדי לנקות מאבק. 

 

-

 

מותר ורצוי לשאוב את השטיח בשואב אבק עד V 1500 ללא חובט. 

 

-

 

חשיפה לשמש עשויה לגרום לדהיית הצבעים.

 

 

פעמיים בשנה, בעונות מעבר, יש לרסס את גב השטיח בחומר נגד עש. 

 

-

 

אין לרחוץ את השטיח או להרטיבו במים מחשש לנדידת צבעים. 

 

-

 

במקרה של שפיכת נוזלים על השטיח, יש לספוג את הנוזלים ולייבש באופן מיידי מול מאוורר. 

 

-

 

מעבר לתחזוקה שוטפת, יש לנקות את השטיח רק בניקוי יבש. 

 

-

 

אין להשתמש בחומרים כימיים העלולים לצרוב את הסיבים.

 

-

 

קיימת אפשרות לנשירת פלומה הידועה בשטיחי צמר. 

 

 

 

תודות לרשת 'שטיחי אלי ששון' ולרשת 'צמר – שטיחים יפים' על המידע.

 

טיפים לשמירה וטיפול בשטיחים בעבודת יד, באדיבות חברת 'כרמל שטיחים ופרקט'.

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי