מסודרים

 

 

מדריך קצר לרכישת ארונות וחדרי ארונות

מאת: | צילום: | 07/10/2014

חשבתם שארונות הם נושא משעמם, המתייחס לערימה של קופסאות אחסון פונקציונאליות? לא עוד. המהפך שעבר תחום זה הפך את הארונות וחדרי הארונות ליצירות עיצוביות מורכבות, אסתטיות ומפנקות. שלל חומרים חדשים, טכנולוגיות מתקדמות ופרזול איכותי מאתגרים עולם זה והופכים את הבחירה, העיצוב והמבנה למורכבים מתמיד.


תכנון פרטני של ארונות וחדרי ארונות של המותג ‘דובל’ה’. רשת ‘Ace’
 

כמו תמיד, המפתח לעיצוב ובחירה נכונים הוא תכנון מקדים. מאחר וראשית לכל דבר אחר הארון הוא אמצעי אחסון פונקציונאלי, זה צריך לענות על הצרכים, הדרישות, המטרות ואורחות החיים של המשתמשים בו. הגדרה מדויקת מקדימה תיצור תוצאה טובה לאורך זמן.


לסידור פנים הארון, מגירה נשלפת של המותג ‘Dickson’. ‘קנט לי’

תכנון מקדים

תכנון פנימי של ארון אינו יכול להיות סטנדרטי. ארון חדר ילדים אינו דומה לארון הממוקם בחדר השינה, ארון לנערה מתבגרת אינו דומה לארון של ילד צעיר וכן הלאה. התאמת המבנה הפנימי של הארון חייבת להתייחס למטרה שלה הוא נועד. בתכנון המקדים יש לערוך רשימה של הדברים המיועדים לאחסון בארון והדרך המועדפת לאחסון- תליה, מגירה, מגירה נשלפת וכד'. יש להביא בחשבון היכן מיועדים להיות מאוחסנים פריטים כגון מצעים, מגבות, מפות ואף תיקים ומזוודות ולהכין עבורם חלל ייעודי.

 

ארון עם דלתות רחף, הכולל גם טלוויזיה מובנית בתוך הדלת. ‘אידיאל’

חומריות


שפע של מונחים מלווים את הבחירה בחומריות האחרון. כדאי להבין על מה מדובר לפני שמגיעים לחברת הארונות. מספר מושגי יסוד החשובים לבחירת החומר:


עץ מלא- שימוש בפלטות העשויות מעץ טבעי מלא כלשהו (אלון, אורן, דובדבן, אגוז וכד'). אם מדובר על עץ איכותי התוצר יהיה יקר, לעיתים יקר מאוד. רוב דלתות הארונות ובוודאי פנים הארונות אינו מיוצר מעץ טבעי, אלא מסוגים שונים של "עץ תעשייתי"- עיבודים של עץ, שבבי עץ, נסורת וכד' ביחד עם חומרים פלסטיים שונים לכדי פלטות.

 

סנדוויץ'- לביד שפעמים רבות נקרא בשגגה "עץ סנדוויץ'". הלביד מורכב משכבות של עץ טבעי, שיכול להיות מסוגים שונים, המחוברים ביניהם בדבקים שונים. איכות הלביד היא נגזרת של איכות העץ ממנו הוא עשוי, כאשר לעיתים השכבות הפנימיות של הלביד הן מעץ פשוט יותר והשכבות החיצוניות מעץ איכותי יותר. הסנדוויץ' הנפוץ ביותר בארץ הוא הסנדוויץ' האדום, העשוי מעץ הגבון וגם הוא יכול להגיע במגוון איכויות.


סיבית/שבבית- פלטה העשויה משבבי עץ או מסיבי עץ המודבקים יחדיו עם דבקים/שרפים שונים הנכבשים יחדיו. גודל החלקיקים הוא שיגדיר אם מדובר על סיבית או על שבבית. גם בפלטות אלה קיימות איכויות משתנות. חשוב להדגיש שהסיבית מגיעה בדרך כלל עם ציפוי מלמין יצוק אשר מגדיל את עמידותה בסביבה לחה.

 

MDF) Medium Density Fireboard)- לוח שברמת העיקרון עשוי בדומה לסיבית אך דחוס יותר. ישנם לוחות MDF העלולים לנדף רעלים ולפיכך במיוחד בסוג לוח זה יש לבדוק הימצאות תו תקן.


מזונית- שבבי עץ דחוסים. פלטה לא חזקה אשר משמשת בעיקר לחלק האחורי בתעשיית הארונות.


ציפוי פורמייקה- שכבות נייר המוספגות בדבק העוברות כבישה לקבלת משטח אחיד. טכנולוגיות הדפוס הדיגיטלי מאפשרות כיום להדפיס כל דיגום רצוי על המשטח. את הפורמייקה ניתן להדביק על כל אחד מהלוחות שצויינו קודם לכן.


פורניר- חיפוי העשוי משכבות דקות של עץ טבעי ולפיכך ניתן לקבל סוג ציפוי זה בכל אחד מגווני העץ הקיימים (מייפל, אגוז, דובדבן וכד').


מלמין- ציפוי דקורטיבי המודבק בכבישה/לחץ/הדבקה על הלוח' בדרך כלל על סיבית או על MDF והופך להיות חלק אינטגרלי ממנו.


צבע- פלטות MDF או סנדוויץ' ניתן לצבוע בצבעי אפוקסי- מט או מבריק.


זכוכית- בשנים האחרונות רואים יותר ויותר ארונות שדלתותיהם עשויים מפלטות של זכוכית. זו יכולה להגיע בגוונים שונים, עם הדפסה דיגיטאלית ועוד.


פנים הארון- בדרך כלל עשוי מפלטות של סיבית (שבבי עץ דחוסים) מצופות מלמין.


דלתות הארון- יכולות להגיע במגוון אפשרות: סיבית מצופה מלמין, סנדוויץ, MDF, עץ מלא וזכוכית. למעט זכוכית, הדלתות יכולות להיות מצופות בציפויים שונים, שהנפוצים שבהם הם: מלמין, פורמייקה, פורניר וצבע. לכל אפשרות יש יתרונות וחסרונות וכמובן מחיר שונה.


גב הארונות- עשוי בדרך כלל ממזונית- חשוב לזכור שגב הארון (בין אם גב חיצוני, או גב פנימי) הוא אלמנט חשוב בהיותו זה שמחזק ומייצב את הארון כולו.

 


ארון מדגם 'קזבלנקה' מסדרת ארונות המשרבייה. משווה מראה ייחודי ואותנטי לחלל. רשת 'ריביירה'
 

פרזול


אחד האלמנטים שעברו מהפך בשנים האחרונות הוא תחום הפרזול. כמובן שצירים איכותיים ומסילות למגירות הם חשובים מאין כמוהם על מנת להאריך את חיי הארון. יחד עם זאת חשוב לזכור שלאלה התווסף גם מגוון רחב מאוד של אביזרים ההופכים את הארונות לנוחים וקלים לשימוש יותר מאי פעם:


דפים נשלפים, מגירות בתנועה חלקה ולא נטרקות, אמצעי תליה משוכללים הכוללים ידית הורדה של הבגדים התלויים לגישה נוחה, מתקנים ייעודיים לעניבות, מכנסיים וכד', סלסלות מתכת נשלפות, מגירות עם מחיצות ייעודיות לאחסון נוח ויעיל, מתקני אחסון לקרש גיהוץ ועוד.

 

במסגרת התכנון המוקדם חשוב להיות מודעים לפרזול העכשווי הקיים, על מנת לתכנן בצורה טובה יותר את החלוקה הפנימית בארון או בחדר הארונות.


שפע של פתרונות פרזול איכותיים מבית ‘Blum’ לארונות וחדרי ארונות. ‘בלורן’

 חדרי ארונות

בדרך כלל הבחירה בחדר ארונות היא פונקציה של מקום. במידה ואכן קיים מקום ייעודי לחדר ארונות, חשוב לתכנן אותו באופן המתאים ביותר לצרכים ולמבנה החלל. בסופו של דבר, היתרון הטמון בחדר ארונות, מעבר לגודלו, הוא האפשרות המודולרית לעצב אותו באופן פרטני לצרכי המשתמשים. שהרי חדר הארונות בנוי מקונסטרוקציה מודולרית משולבת של מדפים, מגירות, תאי אחסון ואמצעי תליה שונים, המחוברים ומשולבים באמצעי פרזול שונים, שתכנון נכון שלה הוא המפתח ליצירת חדר שימושי ונכון.

סוגי ארונות

לאחר שלב התכנון הפנימי ובחירת החומריות יש להחליט האם נבחר ארון הזזה או ארון פתיחה. הבחירה העקרונית בין ארונות הזזה לבין ארונות פתיחה תלויה בדרך כלל במרחב הקיים בחדר. הפתרון של דלתות הזזה, בין אם הזזה מלאה או הזזת "הרמוניקה", נכון בכל מקרה כאשר אין מקום בחדר לפתיחת דלת מלאה. יחד עם זאת לעיתים הבחירה בדלתות הזזה יכולה לנבוע דווקא מהאספקט העיצובי שמבקש דלתות גדולות מהרגיל (Screen Doors) שבהיותן גם כבדות מהרגיל עדיף להסיע אותן על מסילה מאשר לתלות אותן. חשוב גם לזכור שכיום ישנם ארונות הזזה אשר הפרזול והמבנה שלהן מאפשר סגירה בקו אפס, למראה נקי ואסתטי יותר.

 
ארון הזזה מדגם ‘אינדיגו’ מסדרת ‘הימליה’ המשולב עם זכוכית שחורה וזכוכית דקורטיבית. ארון המתאים לעיצוב חלל בסגנון אלגנטי. רשת ‘ריביירה’

טיפים:

יש להתחיל את תכנון חדר הארונות בשרטוט החלל (לרבות נישות, קירות בולטים, חלונות, שקעי חשמל וכד’) ולאחר מכן לעבור לרשימה של דרישות אחסון.

 

המראה הנקי גולש גם לכך שמקובל כיום להתקין ארונות, בין אם הזזה ובין אם פתיחה, בעלי דלתות גבוהות המגיעות עד לתקרה. מצב כזה מוסיף עוד שטח אחסון וגם מונע הצטברות אבק בחלקו העליון של הארון.

 

במידה ובחדר הארונות אמורות להתקיים פונקציות נוספות כגון גיהוץ, התלבשות וכד’, יש לדאוג מראש לאביזרים המשלימים המתאימים לפונקציות אלה: שקע חשמלי, מקום אחסון לקרש הגיהוץ, מראה גדולה וכד’.

 

במידה ובכל זאת בוחרים בארון פתיחה, חשוב לזכור שעדיפה חלוקת דלת הארון לשניים, על מנת ליצור הפרדה בין פתיחת החלק התחתון והחלק העליון של הארון.

  

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי