שלבים חשובים לפני ריצוף וחיפויים

ריצוף וחיפויים בבתים חדשים או בתים שעוברים שיפוץ הם אחד השלבים המרגשים ביותר והחשובים ביותר המעידים כי אנו מתקרבים לסוף התהליך. לפני שמתחילים בשלבים חשובים אלו, כדאי לשים דגש על מספר דברים שכדאי לבצע לפני הנחת הריצוף והחיפויים. דגשים אלו ימנעו מכם בהמשך להרים את הריצוף והחיפויים שלא לצורך

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: | 11/02/2022

בדיקת התשתית 
מתחת לריצוף עוברים חוטי חשמל וכבלים המחברים אותנו למערכות החשמל השונות שיהיו בבית. כמו כן, כל האינסטלציה והביוב נמצאים מתחת לריצוף. בעת שיפוץ או בנייה של בית או דירה חדשה, חשוב לבדוק היטב שכל החוטים נמצאים במקום ושהם תקינים. כמו כן, יש לבדוק את צינורות האינסטלציה ולראות שהם תקינים ואין חלילה נזילות שאחר כך עלולות ליצור בעיות בקירות, בריצוף ובחיפויים. את הבדיקות האלו כדאי לבצע על ידי החשמלאי ואיש האינסטלציה. כמו כן, אם התקנתם מערכות כמו חימום תת רצפתי או שואב אבק מרכזי, יש לבדוק שהמערכות נמצאות במקום באופן תקין. 
איטום מקצועי לפני ריצוף
לאחר שביצעתם בדיקות לכל המערכות שיהיו מתחת לריצוף, יש לבצע את עבודת האיטום. עבודת האיטום היא חשובה כי היא זו שתמנע מצבים של רטיבויות בקירות הבית ובמעטפת שלו. חשוב לשים לב שמתבצע איטום שונה לכלל הבית ולחדרים הרטובים. יש לדאוג שעבודת האיטום מתבצעת על ידי חומרי האיטום האיכותיים ביותר. לאיטום מקצועי של חדרים ובמיוחד חדרים רטובים יש תקנים של גובה האיטום, חשוב לשים לב שקבלן הבנייה או השיפוץ עובד לפי תקנים אלו. 
בחירת ריצוף וחיפויים איכותיים
בזמן שהקבלן עוסק באיטום החדרים והחדרים הרטובים, אתם יכולים לעסוק בחלק העיצובי וללכת לבחור את הריצוף והחיפויים. מי שאין לו ניסיון בתחום, יגלה שמדובר בעולם שלם מלא בידע חשוב שכדאי להכיר אותו ולקרוא עליו לפני שמבצעים את הבחירה. ריכזנו עבורכם מספר דגשים חשובים בבחירת ריצוף וחיפויים עבור הבית.
1.סוג הריצוף 
כיום נהוג להשתמש באריחי גרניט פורצלן בשל עמידותם החזקה לנוזלים, כתמים ושחיקה, זאת בניגוד לאריחי קרמיקה מאבן טבעית שעמידותם נמוכה יחסית. אריחי הגרניט פורצלן מתאימים לכלל הריצוף של הבית וגם עבור החיפויים של המקלחות. 
2.גודל הריצוף
כיום ניתן למצוא ריצוף במספר גדלים. בחירת הגודל הוא ללא ספק חלק בלתי נפרד מהעיצוב. בבתים המעוצבים בסגנון כפרי, נהוג לבחור באריחים קטנים בצורה מלבנית או מרובעת. בבתים בסגנון עיצוב מודרני נהוג לרכוש אריחים גדולים של 90*90 או 60*120. חשוב מאוד לעדכן את הקבלן על גודל האריחים הנבחרים ויש לבצע תכנון מדויק על ביצוע העבודה לפי הגדלים השונים. מומלץ מאוד לרכוש סדרת של מספר אריחים ולנסות לראות אותם בתוך הבית לפני ההנחה שלהם. 
3.צבע הריצוף
לריצוף גרניט פורצלן יש כיום מגוון רחב של צבעים וסגנונות. כדי לבחור בצורה נכונה את צבע הריצוף, כדאי לקחת בחשבון את גווני הבית ולבחור מבין הרקעים המוצעים בניהם לבן, אפור או גוון בז' המזכיר צבע חול. על הגוונים האלו יש אריחים עם יותר טקסטורה ויש כאלו עם פחות. ככל שיש יותר טקסטורה על האריח, כך יראו בו פחות לכלוך. 
4.מבריק, מט, משי מט או לפטו?
כאשר תגיעו לבחור ריצוף, יציעו לכם מבחר סוגים בניהם ריצוף מבריק, מט, משי מט ולאפטו. לכל אחד מהם יש יתרונות וחסרונות הקשורים בעיקר לנושא הניקיון. כל הסוגים יפים ומיוחדים. המבריק יקנה תחושה של גודל בבית, בשל ההשתקפות שלו. המט יקנה תחושה יותר מודרנית. משי מט ולפטו נמצאים בין המבריק למט ומאפשרים להנות מכל העולמות.  
5.בחירת דוגמאות דקורטיביות
דקורציה של אריחי גרניט פורצלן נהוג לבחור עבור מקלחות או אזור המטבח. מדובר על חלק עיצובי הקשור לטרנדים. יש כיום אינסוף סגנונות וההמלצה היא לבחור את מה שאתם אוהבים ולא ללכת על הטרנדים השונים שמתי שהוא עשויים להימאס עליכם.  
תמונה: freepik
תמונה: freepik
  
ביצוע הדברה מקצועית לפני הנחת הריצוף 
שיטות הבנייה השונות נוהגות להניח חול מתחת לריצוף. החול שמגיע לאתר הבנייה או השיפוץ עשוי להיות חול נגוע במזיקים שונים בניהם נמלים מסוגים שונים, פרעושים וטרמיטים. אלו מזיקים שאנו לא רוצים בקרבתנו ובמידה ולא הזמנו שירותי הדברה לפני הנחת הריצוף והחיפויים, הם עלולים לצאת כשנתגורר בבית. במצב כזה חברת הדברה תצטרך לבצע קידוחים או הרמה של הריצוף כדי להיפטר מהמזיקים השונים. ביצוע הדברה לפני הנחת הריצוף והחיפויים היא ללא ספק דבר מחייב וחכם שחשוב לבצע לפני. 
הדברת טרמיטים לפני הנחת הריצוף ולפני קבלת טופס 4
אחת הבעיות הגדולות בחול בנייה מתחת לריצוף היא הימצאות של טרמיטים. הטרמיטים הם מזיקים שניזונים מעץ וניגזרותיו והם עשויים להרוס רהיטים, משקופים ועוד המון דברים בבתים. בשל כך, יש לכם אינטרס ברור לבצע הדברה שלהם לפני התקנת הריצוף. בעניין זה חשוב גם לדעת כי יש עיריות ומועצות שדורשות אישור של מדביר שביצע הדברה נגד טרמיטים לפני קבלת טופס 4. אנו יודעים כי בעת שיפוץ, כל יום עבודה הוא חשוב, לכן מומלץ להזמין חברת הדברה שמאפשרת לכם לקבל שירות בכל שעות היממה ומעכשיו לעכשיו כמו שמציעים בשירות של חברת הדברה בטוחה. 
בחירת מדביר מוסמך לעבודת ההדברה
אם החלטתם לבצע הדברה לפני הנחת הריצוף, חשוב מאוד לשים לב שאתם מבצעים אותה בעזרת מדביר מוסמך. מדבירים מוסמכים הם כאלו שיש להם רישיון הדברה מטעם המשרד להגנת הסביבה. מדבירים אלו משתמשים בחומרי הדברה שאינם מסוכנים לאדם ולסביבה והם מותאמים להדברה לפי סוג המזיק. ערן קיוויתי מדביר מוסמך מטעם חברת הדברה בטוחה, ממליץ לבקש לראות את תעודת ההסמכה וגם לקבל הסבר על תהליך הביצוע והזמן הכי מתאים לפני הנחת הריצוף. 
לסיכום, לפני שלב התקנת הריצוף והחיפויים, אנו ממליצים לעבור על השלבים שהזכרנו ולדעת שהתקנת הריצוף תיעשה בצורה יסודית, מדויקת ולאחר שווידאתם כי כל השלבים האחרים בוצעו בקפידה. 

כותב המאמר הוא ערן קיוותי מדביר מוסמך מחברת הדברה בטוחה: https://adbarabetuha.co.il

 

 

החומרים ומערכות שיצברו לכם ניקוד לבנייה ירוקה

שם המוצר
תאור המוצר
תו ירוק (ישראל/ חו''ל)
 
תכולת חומר ממוחזר במוצר
 
ייצור מקומי בישראל
 
תעודת LCA מחזור החיים של החומר
 
חומרים ממקור אחראי - תעודה של מדרג מעלה / או ISO 14001 / ISO 18001
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי