מעטפת המבנה – פנים וחוץ

מעטפות המבנה החיצונית והפנימית הן ליבת המבנה. מעטפת שמתוכננת ומבוצעת כראוי היא מעטפת שתאפשר חיסכון באנרגיה, תייצר תנאי אקלים נוחים לשהות, ותמנע עיסוק מיותר בכשלים שעלולים לצוץ במהלך הזמן. לצד פרמטרים רבים שיכולים לשפר את איכות המעטפת, קיימים אלמנטים מסוימים שמומלץ לשלב במפרט הדרישות בעת תכנון המעטפת.

מאת: אורי סלע | צילום: | - 25/01/2018

טיפול במעטפת התרמית

הבידוד התרמי הוא אחד האלמנטים המשפיעים על מערך האקלים שנוצר בתוך החלל ולכן ההתייחסות אליו בעת ביצוע הפרויקט היא בעלת חשיבות עליונה. בידוד תרמי איכותי מונע את תופעת העיבוי (קונדנסצייה) המייצרת אדי מים הפוגשים את הקיר בטמפרטורה נמוכה ובשל כך הופכים לנוזל, ומייצר מרקם אקלים נוח לשהות. המהנדסת הדס וסרמן, סמנכ"ל השיווק של חברת פוליביד, מדגישה כי המסה התרמית (כל מסה שיכולה לקלוט ולאגור חום) היא פרמטר חשוב נוסף שמשפיע על הנוחות התרמית. וסרמן מסבירה שככל שהמסה בצדו הפנימי של קיר החוץ גבוהה יותר, כך ניהול הטמפרטורה בתוך המבנה מדויק וחסכוני יותר. כמובן, בתנאי שמצדו החיצוני של הקיר קיימת מעטפת תרמית. את התמהיל הזה אפשר לקבל גם במקרים שבהם קיים חיפוי אבן בשיטה היבשה או בשיטה הרטובה, ובקרוב גם בשיטת ברנוביץ'. דיוק במפרט הבידוד התרמי במעטפת המבנה הוא קריטי.

 

מעטפת המבנה – פנים וחוץ
שיש פרביטל. שימוש בגרניט שחורה בעיבוד ראף. פרויקט בתכנון פיצו קדם אדריכלים. צילום: עמית גירון

וסרמן מסבירה שאפשר ליישם את הפתרון התרמי למעטפת המבנה גם כשבוחרים לבצעו בשיטת ברנוביץ', בין האבן לבין יציקת הבטון. במקרה הזה אי אפשר להתחשב בחוזק החומר המבודד, לכן בעת חישוב העוגנים, יש להביא בחשבון את מאמצי הגזירה והפיתול הנדרשים בשל מרחק נקודת התלייה מקיר הרקע. עד לצאתו של תקן בנושא, מיישמים את הבידוד מצדו הפנימי של קיר החוץ.

מעטפת המבנה – פנים וחוץ
שיש פרביטל. חיפוי מעטפת בגרניט שחורה בעיבוד פני שטח ייחודי. פרויקט בתכנון פיצו קדם אדריכלים. צילום: עמית גירון

חומרים מעכבי בערה

רכיבים במעטפת הבניין ובמעטפת הפנימית, משני צדי הקיר, חייבים לעמוד בתקני אש. וסרמן מסבירה שכאשר סיווג החומר המבודד הוא E – מצדו החיצוני של קיר החוץ יש צורך בכיסוי של שכבה מעכבת אש בהתאם לגובה המבנה. במבנה נמוך – השכבה צריכה לעכב אש במשך 15 דקות, במבנה בינוני וגבוה – 30 דקות, ומבנה רב קומות – 60 דקות; מצדו הפנימי של קיר החוץ נדרש כיסוי עמיד אש במשך 15 דקות.

חשיבותו של איטום המעטפת

יוסף אייזנשטדט הוא קבלן ומומחה לעבודות איטום ובנייה בטכנולוגיות עלית ומי שמשמש כתובת למתן חוות דעת במשפטים רבים העוסקים בנושאים של כשלי איטום בבנייה. אייזנשטאדט מסביר שאחת הבעיות של בית דו-משפחתי היא רטיבות שמופיעה בקיר המשותף. במקרה הזה קשה לחייב את הדייר בעלות התיקון, כי לעתים המקור לבעיה הוא בכלל אצל הדייר השני. אייזנשטדט משתמש מראש בטכנולוגיה שמפרידה את הבתים מבפנים, כך שגם קירות משותפים אינם קשורים זה לזה ומתפקדים כשני קירות נפרדים. כשלים שכיחים נוספים עלולים להיווצר בחיבורי הקיר והרצפה במרתפים. השימוש בעצרי מים ובחומרים מתנפחים, מסביר אייזנשטדט, חייב להיות מושכל ולהתאים לאופי המבנה ולתשתית. אייזנשטדט הוא מומלץ חברת סיקה, השוודית, יצרנית חומרי האיטום המתקדמת בעולם. יבואניות חומרי האיטום הגדולות בישראל מכירות אותו ובעיקר את המומחיות שלו במניעת כשלים בבנייה בכלל ובמעטפת הבניין בפרט.

  

מעטפת המבנה – פנים וחוץ
גולמט. מתחם אפרידר לעסקים וקניות באזור. חיפוי אלומיניום ואלבונד בגווני אפור. צילום: עמית גושר

מפתחים והתקנת חלונות

בתים בכלל ובמיוחד בבנייה המודרנית, מאופיינים במפתחים רחבי ידיים. העובדה הזאת מחייבת מפרט אקוסטי ותרמי איכותי, אך לא פחות חשוב לזכור שהתקנה לקויה של פרופילים תחבל באיכות האקוסטית בחלל. קליל היא דוגמה לחברה שמשקיעה משאבים רבים בהדרכת אנשי האלומיניום שמשתמשים בחומרים שלה. ההדרכה הזאת ממזערת במידה ניכרת את הכשלים הנוצרים בהתקנות.

חיפוי יבש באמצעות לוחות

חיפוי יבש שנעשה בתלייה הוא חיפוי שמקצר את זמן היישום עצמו, אך יתרה מכך, במהלך השנים, הוא מאפשר להחליף לוח בודד בשעת הצורך, במקום להחליף את החיפוי כולו. כשמדובר במעטפת חיצונית המיושמת בתלייה, מדגיש האדריכל ומפקח הבנייה ניב בצלאל, חשוב לעבוד לפי התקן ולבצע את התלייה היבשה בהתאם להנחיות המחייבות שילוב של רשת מגולוונת שמקבעים לקיר ועליה תולים את האריחים או את לוחות החומר. בצלאל מוסיף כי גם התלייה היבשה אינה חפה לחלוטין מחומרי הדבקה, וכי יש לשלב חומר הדבקה לחיזוק ולהעלאת רמת הבטיחות.

    

מעטפת המבנה – פנים וחוץ
גולמט. מתחם אפרידר לעסקים וקניות באזור. חיפוי אלומיניום ואלבונד בגווני אפור.צילום: עמית גושר


מעטפת אקוסטית לחללי הפנים

למעטפת הפנים השפעה לא מבוטלת על האקוסטיקה בחללי המגורים. זה נכון שכדי ליצור מרקם אקוסטי איכותי יש לטפל במפרט המאפיין את שכבות הקיר הפנימיות, אך גם לפני השטח של הקירות הפנימיים יכולת להשפיע. קיימים בשוק טפטים שעשויים מחומרים המתפקדים כבולמי הד, אריחי בד, סוגי טיח שונים הידועים כסופגי רעש, מחיצות גבס אקוסטיות ותקרות גבס מחוררות בולמות רעשים.

שימוש בחומר בידוד בין לוחות גבס, בעת בניית מחיצות הפנים, ימנע מעברי קול או יפחית אותם. לבחירה בחומר המסוים ולאופן היישום משמעות רבה. צמר סלעים לדוגמה, הוא מחומרי הבידוד הנפוצים ביותר, אך צריך לדעת כיצד להשתמש בו. צמר הסלעים הוא חומר בעל מסה כבדה, ואם לא מתקינים אותו כראוי, הוא קורס במהלך השנים והכושר האקוסטי נפגע. את הכשל הזה אפשר למנוע ביישום החומר במאוזן ולא במאונך, או לוותר על צמר הסלעים ולהשתמש בצמר זכוכית, שהוא קל בהרבה ובעל יכולות אקוסטיות גבוהות.

מעטפת המבנה – פנים וחוץ
חיפויים דקורטיביים המעניקים רמה אקוסטית גבוהה לחלל. טפט מסדרת SKIN. להשיג ברשת 'כרמל פלור דיזיין' צילום: יח"צ כרמל

פתרון תרמי במקרה של חיפוי אבן בשיטה היבשה

הבידוד ממוקם בין קיר הרקע לבין האבן התלויה. ברוב המקרים, מסבירה וסרמן, אין סגירה של המישקים (החיבורים) בין אבני החיפוי ולכן חשוב מאוד לאטום את הקיר ואת נקודות העיגון אל הקיר. במבנים גבוהים ורבי קומות, יש להביא בחשבון פרמטרים בנוסף להתנגדות התרמית, כמו סיווג האש של החומר המבודד (צריך להיות גבוה מ-4.3.V), עמידות באש של החומר המבודד ועמידותו בפני מעבר רטיבות.

  

מעטפת המבנה – פנים וחוץ
חיפויים דקורטיביים המעניקים רמה אקוסטית גבוהה לחלל. טפט מסדרת SKIN. להשיג ברשת 'כרמל פלור דיזיין' צילום: יח"צ כרמל

פתרון תרמי במקרה של חיפוי אבן בשיטה הרטובה

גם בפתרון זה הבידוד ממוקם בין קיר הרקע לבין האבן, אך כאן יש לא רק סגירה של המישקים בין אבני החיפוי, אלא כיסוי מלא של טיט הדבקה על כל פני השטח בעובי מינימלי של 3 ס"מ. וסרמן מסבירה שבפתרון זה נדרש איטום מוחלט, אך אין כל דרישה מיוחדת מצד תקני האש. חיפוי רטוב אפשר ליישם בכל הגבהים של הבניינים ועל כל הרקעים: בטון עם בידוד ובלוקים מבודדים למיניהם.

מעטפת המבנה – פנים וחוץ
פוליביד, ביצוע פוליאש מעטפת חיצונית, בית החולים אסותא.

 

מעטפת המבנה – פנים וחוץ
אדריכל פיבקו. צילום: מלנית גלDektonקוסנטינו. חיפויי חוץ תליה יבשה

יצירת קשר - מעטפת המבנה – פנים וחוץ