שיפוץ דירות – תחום הגבס

מאת: | צילום: | 03/04/2013

עיצוב בגבס

 

למרות שהומצאו לפני כמאה שנים, לוחות גבס הפכו פופולריים רק במלחמת העולם השנייה, כשנדרשו פתרונות בנייה זולים ומהירים. כהם אף נעשו עוד יותר נצרכים אחרי המלחמה, הם הפכו באופן סופי לחלק מעולם הבנייה בשימוש של מעצבי פנים עכשוויים.

 

גבס הוא למעשה מינרל רך, חומר טבעי, המורכב מסידן וגופרית. כבר אלפי שנים שעושים שימוש בחומר, עוד מהעת החדשה, ואפשר למצוא אותו אפילו בפרמידות. במאה ה-17 באירופה המלך הצרפתי הורה לחפות בגבס את החלק הפנימי של בתי עץ וגם בעקבות השריפה בלונדון ב-1666, הופקו לקחים והם צוירו עח גבי שכבת טיח. כך גם נהגו בצויור המפורסם של מיכלאנג'לו בקפלה הסיסטנית. השימוש הפשוט בחומר שמאפשר לצקת אותו לתבניות, הפך את הגבס לחומר נפוץ לשימוש.

 

הכרות עם לוחות הגבס

 

הגבס מורכב באופן כזה שהוא כולל שכבת אמצע מגבס ומשני צדדיו שתי שכבות נייר. הם קלים להתקנה ולהסרה, מעצבי פנים מעצבים בהם מגוון צורני רחב, ועושים בהם שימוש נרחב להסתרה על ידי אלמנטים דקורטיביים, כמו עיטוף עמודים והסתרת קורות פלדה. נפוץ מאוד השילוב של פתחים וגופי תאורה שקועים, טלוויזיות דקות מסך ועוד.

התפתחות מעניינת שאליו פנו מעצבי פנים בתחום העיצוב בגבס, הוא חיפוי קירות. מעצבת הפנים הילית קרש אומרית שכיום, בתהליך של שיפוץ דירות, מקובל פעמים רבות להתקין קירות גבס, עם גימור אסטטי יותר.

 

תקרות

 

אחד מהשימושים העיקרים בעיצובי גבס הוא לעיצוב תקרות, על ידי יצירת תקרה מונמכת, או תקרה צפה מלוחות גבס. בתוך לוחות הגבס שקועים גופי תאורה בקו אפס עם התקרה, ליצירת חזות אסתטית. שלל וריאציות של מפגשים בין הנמכות תקרה בגבהים שונים, ובכלל זה משחקי צורות, צבע ואור. 

 

מבוסס על המאמר: עיצוב בגבס
קישור למאמר המקורי: http://www.baitvenoy.co.il/newsarticle/60,76,378.aspx 

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי