חומרים מנוגדים

ניגודיות בין מעטפת לפנים ובין ניקיון מודרניסטי לחמימות ארצית יותר, הם הקווים המובילים בתכנון בית פרטי בהרצליה פיתוח, בו מתגוררים בני זוג מבוגרים שילדיהם כבר עזבו את הבית.

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: עמית גירון | אדריכל דולפי לוי, מעצבת הפנים עדי חמיצר 22/03/2018

הבית נמצא על שטח של 390 מ"ר, ממוקם על מגרש פינתי של חצי דונם ותוכנן בהתאמה לסגנון חייהם. כך לדוגמה כוללת קומת הקרקע המרווחת את כל הפונקציות הציבוריות ומתאימה לאירוח המשפחה המורחבת. קומה זו מוקפת גינה גדולה עם בריכת שחייה פרטית.

הכניסה לבית נעשית דרך החצר וחלל אירוח הכולל את הבריכה. בקומת הקרקע נמצאת מבואת כניסה, המתהדרת בפסל, פרי עיצובה של בעלת הבית, הממוקם בתוך קיר עם חיפוי עץ שעוצב במיוחד עבורו. הסלון ופינת האוכל הנגלים בכניסה מוקפים ויטרינות "הנשפכות" לחצר ובעצם מטשטשות את הפנים מהחוץ. אלה יוצרות בית במראה פתוח לרווחה, אוורירי ומואר. כך גם הסקיילייט בתקרה, אלמנט דומיננטי נוסף,  שמכניס את האור פנימה.

שפת החומר

היחס בין החוץ לפנים בולט גם בחלל המטבח: מצד אחד הוא מוצנע מהחלל הציבורי, אבל גם הוא "נשפך" לחצר. בתכנונו ביקשו המתכננים דולפי לוי ועדי חמיצר, ממשרד "לוי חמיצר", שהמטבח יהיה פתוח לסלון אבל בו-זמנית יהיה פחות ציבורי. בצדו השני של המטבח ממוקמת פינת משפחה אינטימית, קטנה ונעימה, המשרתת את בני הזוג. פינה בה עוצבה גם עמדת עבודה.

 

    

 

בחצר יש מלבד בריכת שחייה גדולה, עמדת בישול חוץ, שהקשר בינה לבין המטבח הביתי הדוק. בכלל, לתכנון החלל החיצוני ניתנה אותה מידת  חשיבות של הפנים, תוך ניתוח והבנת ההתנהלות של בני הזוג.


בתכנון הקומה העליונה ניתן דגש לפרטיות הדיירים, וככזו היא כוללת יחידת הורים מרווחת עם שני חדרי רחצה וחדרי ארונות - עבור כל אחד מבני הזוג. המדרגות המובילות לקומה עשויות ברזל בקונסטרוקציה המפלחת את המדרגות מתחתיהן. גם גרם מדרגות עשוי ברזל לבן עם מדרכי עץ, המקשרים בין הקומות ומביעים את שתי שפות החומר של הבית. צבע המדרגות לבן, כדי שמשקלן יזרום עם הפנים. המעקה העשוי ברזל בצד אחד הופך בסוף למעקה זכוכית, כדי להפריד בין המדרגות למעקה של הקומה.

 

    

   בחדר השינה של בני הזוג חוזר האפקט הדרמטי של האדריכלות, הפעם בתקרה גבוהה ומשופעת. לעומתה, החמימות הארצית מתעצמת עם שימוש רב יותר בעץ אגוז כהה בארונות, בחדרי הרחצה ובגב המיטה. החומרים הבאים לידי ביטוי בכל חלקי הבית, יוצרים שפה אחידה, אך הדרגתית ומגוונת.

 

 

    

 

 מודרני ונקי, עכשווי וחמים

חלל נוסף הוא קומת המרתף, בו מוקם חדר משפחה גדול עם פינת עבודה מוקפת ספרייה גדולה ולצדם סוויטת אירוח. הגישה האדריכלית שהוטמעה בבית היא עכשווית, מבחינת הצורה, החומרים והצבעים, ומתבססת על חיבור בין נפחים לבנים, אטומים ונקיים, לנפחים שחורים, אווריריים ושקופים, עשויים אלומיניום. הניגוד בין שני הצבעים, החומרים והאלמנטים הצורניים, יוצר חזיתות דרמטיות עם משחקי אור והשתקפות, ותחושה שהמבנה כאילו מרחף מעל הקרקע, תחושה המתחזקת בזכות הקומה השקופה.

בניגוד לחזית המודרנית והנקייה, הפנים משקף שפה אדריכלית חמימה וארצית. הבסיס עדיין לבן ונקי אך עליו נוצקו אלמנטים שמחממים את החלל. הראשון הוא פרקט אלון טבעי, המעניק רקע לכל מה שיבוא עליו.

 

    

 

התחושה מבחוץ בזכות החיפויים של הקומה העליונה והגג, עושה רושם שהחלק העליון של הבית מרחף מעל קומת הקרקע. משחק החומרים בין הצבע הלבן (הטיח בקומה העליונה) לבין השחור (חומר האלומיניום בקומת הגג) יוצר אינטראקציה ומדגיש את  השוני בין הקומות. האלומיניום בגג ובחלק מקומת המגורים, מקנה ניקיון אדריכלי ועיצובי.

גם המינונים בין נקי ומינימליסטי לבין חמים, טבעי וכבד יותר משתנים בהדרגה בין חלל לחלל, בהתאם לאופי שהמתכננים ביקשו להעניק.

 

כך המטבח עדיין משקף את החומריות התעשייתית המלוטשת, עם ארונות נירוסטה גבוהים, יחידת ארונות שחורים ואי מרכזי עם משטח קוריאן מדוקק. המטבח בעל חזית נירוסטה המתפרסת על כל הקיר, שמאחוריה מסתתרים כל מוצרי חשמל. חזית הכיור בצבע גרפיט עם משטח אבן קיסר בטוני וביניהם אי גדול עליו ממוקמים הכיריים.

 

 

    

    

לעומתו בסלון, על רקע הוויטרינות הגדולות, נבחרו רהיטים שמשלבים מגוון חומרים טבעיים, עצים כהים ובהירים ועורות בגוני חום עדינים, כשאת האווירה החמימה משלימות בחירות אישיות של יצירות אמנות קלאסיות.

    

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי