מתחת לפני השטח

5 טיפים ליצירת מרתף מושלם

מאת: אורי סלע | צילום: | התמונות באדיבות טל ניהול ופיקוח בניה בע"מ 07/10/2015
חפירות מרתף

אין אחד שלא חווה את ריח הטחב במרתף הביתי. אין ספק שהרעיון של מטראז' נוסף מפתה זוגות רבים, להמשיך ולחפור עמוק מתחת לפני השטח. יש מי שמנצל את השטח התחתי לאולמות קולנוע פרטיים, חדר ביליארד, יחידת אורחים או אף יחידה עם כניסה חיצונית ההופכת יחידה לבן המתבגר או להשכרה. הריח החזק של הטחב, כתמי הרטיבות והיעדר איוורור, הם בגדר משביתי שמחות. גדול ומרווח ככל שיהיה, אף אחד לא חש בנוח במצב הזה. החדשות הטובות הן שזה ממש לא חייב להיות כך. כבר השקעתם במרתף? ראוי ורצוי שתעשו את זה לפי הספר, אל תוותרו על שום סעיף ואז התוצאה הסופית תגרום לכם להשען לאחור בשילוב ידיים ועם חיוך של ניצחון שימרח לכם על חצי פרצוף.

חשוב ביותר להעניק תשומת לב יתרה לנושא האיטום לאורך כל תהליך בנית המרתף

ישנם חמישה טיפים שיבטיחו לכם מרתף מדוגם-


ראשית, הכל, אבל הכל, יעמוד או יפול על איטום איכותי, אז לפני שאתם מתחילים לקרוא, תתחילו להתיידד עם המונח 'יועץ איטום'. 

1. יועץ איטום - ניב בצלאל, מתכנן ומפקח בניה מטעם טל פיקוח בניה בע"מ, מסביר שהאיטום הוא האלמנט החשוב ביותר, כשמדובר במרתף, וההמלצה הטובה ביותר שלו, היא לשכור את שירותיו של יועץ איטום. "האיטום הוא פונקציה קריטית, מסביר בצלאל ומוסיף "מה שקריטי בכל הדבר הוא לא רק בחירה של חומר זה או אחר, אלא גם שיטות הישום והדגש של התהליך כולו. אנשם יכולים להשקיע את מיטב כספם במרתף החלומות אבל יוותרו על יועץ איטום. אלתפחדו מיועצי איטום. תבררו על יועץ טוב ומקצועי ולכו איתו, אתם תגידו תודה בסוף."


2. שיטות האיטום המומלצות- שתי שיטות האיטום המקובלות והמומלצות הן אטום ביריעות ואיטום בהתזה. לכל שיטה יתרונות וחסרונות, אך שתיהן מסביר בצלאל טובות מאוד, בטוחות ועושות את העבודה. אם קבלן האיטום שלכם משתמש באיטום בהתזה, חשוב לוודא שהשכבה הסופית המתקבלת בתום התהליך היא 4 מ"מ.

שכבת האיטום כשמדובר בהתזה חייבת להיות 4 מ"מ

3. הגנה על האיטום- המרתף הוא למעשה יחידה חפורה מתחת לאדמה. מבחינת התהליך הכרונולוגי וההגיוני, חופרים עמוק מאוד ואחרי שמסיימים את עבודות הבניה והאיטום, מחזירים את האדמה. שלב החזרת האדמה הוא שלב שנראה פשוט על פניו, אך אם לא נערכים אליו כיאות, הוא יכול לחבל בתהליך האיטום כולו. מספיק שאבן מתדרדרת במהירות ופוגעת בשכבת האיטום ועבודת האיטום האיכותית והמושקעת שלכם תרד לטימיון (זאת הסיבה שאתם יושבים במרתף מסויים ורואים כתם הולך ומתפשט של רטיבות). הפתרון הוא הגנה על שכבת האיטום באמצעות קלקר דחוס. באופן הזה האבן תפגע בשכבת הקלקר ולא ביריעות או בחומרי האיטום עצמם. ואם אנחנו בענייני אדמה, מומלץ מאוד להחזיר אדמה שאינה חרסיתית. לא נכניס אתכם עכשיו להרכב החומרים ולמיקרו של הפרטים, רק ניידע שאדמה חרסיתית נוטה להתנפח והיא תיצור בהמשך לחצים מיותרים על המבנה.


4. הרחקת המים מהקירות- רטיבות היא עקב אכילס של כל מרתף. מים שמחלחלים לקירות, מהווים בעיה שקשה מאוד להתמודד איתה. גם אם פעלתם לפי כל החוקים בכל הקשור לאיטום, אל תשאירו פינות פתוחות. הצינור השרשורי הוא בגדר סגירת פינה חשובה ביותר. תפקידו להרחיק את המים ממגע ישיר עם קירות המרתף החיצוניים. הצינור השרשורי עוטף את המבנה ומהווה הגנה נוספת מפני רטיבות. את הצינור, המגיע מחורר, עוטפים בבד גיאוטכני המהווה מסננת נוספת, השומרת כל הצינור מפני סתימה. את הצינור מכסים בשכבת חצץ. החצץ מהווה עוד שכבה המגנה על הצינור. באופן הזה עצמים גדולים שעלולים לסתום את הצינור, לא יכולו לחדור אליו.

יש להגן על עבודת האיטום לפני שמחזירים את האדמה, למניעת פגיעה שתגרום לחדירת מים

5. ניקוז- ברוב המרתפים מתוכננת חצר אנגלית, פתוחה לשמיים. במקום הזה יש לוודא שממוקמת נקודת ניקוז איכותית, על בסיס גרוויטציה, שתמנע את הצפת החצר. הצפת החצר תציף מהר מאוד את המרתף כולו ומרתף מוצף זאת קטסטרופה בפני עצמה. אך לא די בכך. אין לסמוך רק על הגרוויטציה ומומלץ בחום להתאבזר במשאבת ניקוז, כגיבוי, למקרים של הצפה.
תבחרו יועץ איטום להצמד אליו ותתחילו לחפור.

שכבת קלקר דחוס המגנה על שכבת האיטום מפני פגיעה
רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי