יָפָה בשחור - הצצה לדירת פנטהאוז יפיפייה, בלב השוקק של תל-אביב

אחרי עשורים במהלכם גרו בווילה רחבת ידיים, החליטו בני הזוג בשנות ה-50 לחייהם (להם שני ילדים בוגרים) לעזוב את סביבתם הטבעית ולעבור ללב העניינים. האדריכל ירון אלדד תכנן עבורם באחד האזורים השוקקים והמבוקשים בתל-אביב, דירה בסגנון אינדסטריאלי, בצבעוניות דרמטית ואלגנטית, שעונה במדויק על הטעם והצרכים. כך היא נראית מבפנים

מאת: | צילום: עודד סמדר | ירון אלדד 12/06/2024
האדריכל

דרמטית ואלגנטית. אדריכל ירון אלדד צלם עודד סמדר
דרמטית ואלגנטית. אדריכל ירון אלדד צלם עודד סמדר

ברוכים הבאים לדירת הפנטהאוז של בני זוג - היא נטורופטית והוא בענף הפרקט והעץ - להם שני ילדים בצבא ובאוניברסיטה שמגיעים גם הם מעת לעת. את הדירה תכנן ועיצב עבורם האדריכל ירון אלדד שידוע בקו מודרני - תעשייתי מוקפד ועוצמתי, שמצליח בה בעת להישמר חם, קוז'י וביתי.

מבט אל המרפסת. אדריכל ירון אלדד צלם עודד סמדר.
מבט אל המרפסת. אדריכל ירון אלדד צלם עודד סמדר.

הדירה ממוקמת בקומה העליונה של בניין לשימור, שנבנתה כתוספת למבנה המקורי. בני הזוג פנו אלי יחד עם בעלת הפנטהאוז השכן בקומה, וגם עבורה תכננתי את הדירה אך בקו שונה לגמרי מזאת - בצבעוניות בהירה, בתוספת נגיעות של צבע. מסביר האדריכל.

"את תהליך התכנון התחלנו בשלב מוקדם, קיבלנו לידנו את התכנית של אדריכל הבניין ופרט למתאר המעטפת, הממ"ד ומספר עמודים, יכולתי לתכנן את ה-LAYOUT הפנימי באופן המיטבי בהתאם לצרכים".

זווית נוספת של החלל המרכזי. אדריכל ירון אלדד צלם עודד סמדר
זווית נוספת של החלל המרכזי. אדריכל ירון אלדד צלם עודד סמדר

החלל הציבורי תוכנן כ- open spaceפתוח למרפסת וצופה למרחב האורבני. בין המטבח לסלון תוכננה קובייה שקופה מפרופיל בלגי-ברזל וזכוכית, בתוכה ממוקם המשרד הביתי של בעל הדירה, שנהנה כל העת מהווי המרפסת והנוף, ובד בבד מפרטיות. האגפים הפרטיים תוכננו בהיקף- מצד אחד מאסטר השינה המרווח של בני הזוג ומהעבר השני חדרי שינה עבור הבנים (אחד מהם הוא הממ"ד), שחולקים חדר רחצה משותף.

 

מבט אל המטבח וחדר העבודה הפרטי. אדריכל ירון אלדד צלם עודד סמדר
מבט אל המטבח וחדר העבודה הפרטי. אדריכל ירון אלדד צלם עודד סמדר

המוטיב התעשייתי בולט בכל פינה. לצד אלמנטים מברזל, נירוסטה ופח שחור (בו השתמש אלדד לחיפוי רבים מהקירות), בולטות גם תעלת המיזוג החשופה שרצה לאורך החלל הציבורי ותקרת הבטון שנותרה בתצורתה המקורית, בה שולבו גופי התאורה תוך כדי היציקה, מה שמבטל את הצורך הנמכה מכל סוג שהיא ומותיר את הדירה בשיא גובהה. האווירה שמתקבלת במרחב היא של לופט תעשייתי, שקולעת במדויק לווייבים של בני הזוג שמרבים לארח ונהנים מהאטרקציות הרבות שיש לעיר בלי הפסקה להציע. 

עם פתיחת דלת הכניסה עומדים הבאים בלב מבואה אינטימית ומשמאל נפרש החלל הציבורי. מי שמגדירה את המבואה היא קובייה, אותה חיפה האדריכל בפח שחור ובתוכה חבויים שירותי האורחים.

מבט אל חדר הרחצה. אדריכל ירון אלדד צלם עודד סמדר
מבט אל חדר הרחצה. אדריכל ירון אלדד צלם עודד סמדר

"שירותי האורחים היו המקום להשתגע מבחינת העיצוב", משחזר האדריכל. "את הרצפה ואת קיר הכיור חיפיתי באריחים מפח מרוג בגוון נחושתי של Diesel ,ממש כמו אלה שרואים באוטובוסים. על הקיר הניצב נתלה טפט ימי בצבעוניות עזה ומעל ארון הכיור, שעשוי עץ אלון, ניצבות שתי מראות בסילואטה אמורפית ביניהן ברז שחור שנובע מהתקרה".

בקובייה זו תכנן אלדד גם את ארון השירות שם ממוקמת מכונת הכביסה, וארון אחסון לכלי המטבח שממוקם בסמוך. המטבח, שיוצר על ידי המותג VIPP מבית הביטאט, עוצב על טהרת הסגנון האינדסטריאלי ומשלב בין אלמנטים ממתכת כהה למשטחי נירוסטה, מקרר של Smeg בגוון פיסטוק מוסיף נגיעת צבע מרעננת. האי פוצל לשניים- האחד משמש לבישול והשני לקפה ודרינקים. כך נוצרות סירקולציה מיטבית ותחושת גודל במרחב.

מבט אל המטבח וחדר העבודה הפרטי. אדריכל ירון אלדד צלם עודד סמדר
מבט אל המטבח וחדר העבודה הפרטי. אדריכל ירון אלדד צלם עודד סמדר

בסלון שולבו רהיטים של המעצב אריק בן שמחון ועל קיר הכוח נתלו (פרט למסך הטלוויזיה)  מדפים פתוחים לדקורציה. בין הסלון למרפסת חוצצת ויטרינה שמאפשרת קשר כמעט בלתי אמצעי בין פנים לחוץ. המרפסת המזמינה חופתה דק ובהיקפה נשתלה צמחיה עליה אחראי מתכנן הנוף איתי שלם. בני המשפחה והאורחים נהנים גם מפינת אוכל, מטבח חוץ ופינת לאונג' מפנקת. 

מבט אל חדר השינה. אדריכל ירון אלדד צלם עודד סמדר
מבט אל חדר השינה. אדריכל ירון אלדד צלם עודד סמדר

במרכז מאסטר השינה של בני הזוג מיטה גדולה מוקפת בארונות- אלה מסביב חופו פח בגוון שחור גרפיט וזה שמולה מולה משמש כארון בגדים שקוף עשוי אלומיניום וחזיתות זכוכית עם תאורה פנימית. גם חדר הרחצה של השניים עוצב בצבעוניות מונוכרומטית: את הקירות בחר האדריכל לחפות באריחי פורצלן מינרלי מדוקק בגוון שחור ואת המסה הכהה שבר בעזרת ארון כיור עם חזית מגרות צבועות בלבן מעליה משטח קוריאן ובו צמד כיורים- לו ולה.

החומרים ומערכות שיצברו לכם ניקוד לבנייה ירוקה

שם המוצר
תאור המוצר
תו ירוק (ישראל/ חו''ל)
 
תכולת חומר ממוחזר במוצר
 
ייצור מקומי בישראל
 
תעודת LCA מחזור החיים של החומר
 
חומרים ממקור אחראי - תעודה של מדרג מעלה / או ISO 14001 / ISO 18001
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי
אריחים Ecommerce Website Development