דירה בניחוח ים, חול ותפוזים

באמצעות שילוב בין נוף הים הנשקף מהחלונות רחבי הידיים לסביבה האורבנית העוטפת את מגדל המגורים, יצרה המעצבת לילה צ'ולפא אי של פסטורליה בלב תל אביב

מאת: תמי וינצברג | צילום: אורי סיוון | עיצוב ותכנון: לילה צ'ולפא | 07/01/2021

צילום: אורי סיוון | עיצוב ותכנון: לילה צ'ולפא
  

על הנייר: תכנון ועיצוב מחדש של השטח הציבורי בדירה רחבת ידיים, המשתרעת בקומה ה-24 של מגדל יוקרתי בצפון תל אביב. הדיירים הם זוג גמלאים בעלי חיבה עמוקה לאמנות, מוזיקה קלאסית ובישול גורמה, המרבים לארח בדירתם ולערוך בה אירועים מרובי משתתפים. 

צילום: אורי סיוון | עיצוב ותכנון: לילה צ'ולפא
 

מדברים מהשטח: "אני מאמינה בשילוב בין אמנות לאומנות ובין אסתטיקה לפרקטיקה", אומרת לילה צ'ולפא, מעצבת ומתכננת, בעלת DeLilla Studio, ומי שאחראית על המהפך מעורר ההשראה המוצג כאן. "גם כשניגשתי לפרויקט הזה הבנתי שיידרשו בו שילובים בין ישן לחדש ואיזונים מדויקים, שיוציאו את המיטב מתוך החלל המרווח וינצלו את הנוף המדהים הנשקף מהחלונות, שעד כה היה נסתר".

צילום: אורי סיוון | עיצוב ותכנון: לילה צ'ולפא

ואכן, בעלי הבית, שהתגוררו בדירה כחמש שנים, ביקשו לא רק לעצב מחדש ולרענן את מראה החלל הציבורי, אלא לערוך בו את השינויים הנדרשים, כדי שיתאים לאורח חייהם. "מה שבלט לעין הוא הצורך בחלל אינטימי, שבו יוכלו בעלי הבית לאכול יחד ארוחות בוקר, לצפות בטלוויזיה ולבלות זמן איכות זוגי, לצד אפשרות לארח חברים ובני משפחה לקונצרטים ולארוחות גורמה משותפות", מסבירה לילה. "אלה שתי צורות בילוי שונות, וכמתכננת, השילוב ביניהן הציב בפניי אתגר".

דבר המעצבת: "ראשית תכננתי מחדש את השטח כדי ליצור ארבעה מוקדים - מטבח, פינת טלוויזיה, פינת אוכל וסלון. בהמשך איחדתי את החלל באמצעות מאפיינים זהים - כל הקירות נצבעו באותו גוון והתקרה כולה שובצה בגופי תאורה. במקביל הענקתי לכל איזור דגשים עיצוביים שונים, כדי לייחד אותו ולהגדיר מתחמים נפרדים".

צילום: אורי סיוון | עיצוב ותכנון: לילה צ'ולפא

הדירה ממוקמת, כאמור, בקומה 24, ומה שבולט בה במיוחד הוא נוף הים הנשקף מחלונותיה. לילה הפכה את הנוף הזה למקור ההשראה שלה, והגוונים השולטים בחלל הם חול ותכלת בהיר. החומרים הטבעיים המשולבים בעיצוב - שיש גרניט המדמה חול וים וזכוכית המשקפת את הנוף - ממשיכים את הרצף ואת האווירה הנלווית אליו. 

לפני ואחרי. צילום: אורי סיוון | עיצוב ותכנון: לילה צ'ולפא

לילה החליפה את המטבח הישן והכהה, שהתפרש משני צדי החלל, במטבח בהיר ומואר, שבו ניצב אי מרכזי אחד. מיקומו החדש של האי מאפשר זרימה טובה של התנועה והתפשטות של האור בחלל ומבטיח קלילות, פונקציונליות ונוחות מירבית. חזיתות העץ המסיביות הוחלפו בחזיתות זכוכית קלילות, היוצרות משחקים של שקיפויות והשתקפויות, ומאחוריהן מסתתרים לא רק כלי הבישול וההגשה, אלא גם קולט אדים ואפילו מערכת מיזוג האוויר.

המטבח המשודרג כולל אבזור חדשני ושטחי אחסון גדולים, כראוי למי שמרבים לארח, ובין השאר הותקן ברז מעל לכיריים, כך שאפשר למלא את הסירים הגדולים מבלי להזיז אותם ממקומם. מדובר בהחלטה יוצאת דופן שהתגלתה כשימושית מאוד, ומעידה גם על היצירתיות והחשיבה הבלתי שגרתית של המעצבת.

צילום: אורי סיוון | עיצוב ותכנון: לילה צ'ולפא

 

צילום: אורי סיוון | עיצוב ותכנון: לילה צ'ולפא

 

"שינוי איזור הבישול והמעבר לאי אחד אפשר גם להקצות שטח גדול יותר לפינת הטלוויזיה, ולמעשה היא הפכה מפינה לחלל מרווח ונעים, הצופה אל הים - זאת מבלי להזיז את המסך ממקומו המקורי, לבקשת בעלי הבית", ממשיכה לילה להסביר את השפעת השינויים שביצעה. לצד ספה בגוון חול הציבה כורסת "טוליפ" בכתום עז, השובר את הקו הסולידי ומכניס לחלל חמימות והומור כאחד.

את ההומור העיצובי אפשר לראות במקומות שונים בחלל, כמו, למשל, ברגליים המפוסלות של שולחן פינת האוכל.  הפינה כולה נוצרה כדי להעניק לבעלי הבית מקום אינטימי בו יוכלו לשבת רק שניהם, לאכול ארוחת בוקר ולהשקיף על הים.

 

צילום: אורי סיוון | עיצוב ותכנון: לילה צ'ולפא

בכל החלל הציבורי, אפילו במטבח, שובצו שטיחים מהאוסף הפרטי של בעלי הבית, ואלה, בשילוב עם ריהוט אקלקטי, המשלב ישן וחדש, מעניקים לבית את אופיו החם והמזמין.  "חשוב לי מאוד לשלב בעיצוב פריטים שמשקפים את טעמם ואופיים של בעלי הבית, ואין כמו חפצים ישנים, שמלווים אותם שנים ארוכות, שנקנו במסעותיהם השונים ושמעוררים בהם תחושות נעימות, כדי לעשות זאת", אומרת לילה, "אבל לא ויתרנו גם על פריטים חדשים, בקו מודרני, כדי לשמור על מראה קליל ועכשוי". פריטים אלה כוללים, בין השאר, רהיטים מבית "אליטה ליווינג" וגופי תאורה מבית "קמחי תאורה".

לסיכום, אומרת לילה: "בסיס הפרויקט הזה הוא השילוב בין הים לנוף האורבני, ושניהם משתלבים בעיצוב. כשמעצבים מתוך חשיבה על הצרכים, על אורח החיים ועל הדרך שבה הדיירים ישתמשו בחלל, כשמתכננים תוך שימת דגש על אסתטיקה והרמוניה - מתקבלת תוצאה כמו זו. תחושת הנינוחות והשמחה שאני רואה אצל הלקוחות מעידה יותר מכל עד כמה התוצאה מבחינתם קרובה לשלמות".

לפרטים ויצירת קשר - לילה צ'ולפא:

www.delillarc.com /  טל' 054-3387826. 

Facebook: De'Lilla Studio רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי