פשוט צבעוניות

עיצוב צבעוני של בית מתקשר לתחושות של שמחה ואופטימיות. קיבלנו הצצה בלעדית לפרק צבעוני במיוחד מתוך הספר החדש של לימור קלר וענת בן נתן, ISRAEL feeling at home

כל הזכויות שמורות © לימור קלר וענת בן נתן 2020

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: | 22/09/2020

עיצוב: אורית שרמן נהרי. צילום: חיים אפריאט
עיצוב: אורית שרמן נהרי. צילום: חיים אפריאט
 

ישראלים אוהבים לשבור את הכללים ולהמציא את עצמם מחדש. בכל מקום שיש כלל, סביר להניח שישראלי ינסה לכופף אותו, למצוא בו פרצות ולברוא את היוצא מן הכלל. גם אם יש קו מודרני לבית, סגנון נורדי או אלמנטים ים תיכוניים, המעצבים הישראלים כבר ימצאו דרך משלהם לבחוש, לערבב ולהוציא תחת ידיהם סגנון שאולי התחיל במקור הרשמי והמוכר, אבל התפתח לסגנון אחר עם אמירה אישית ואחרת שלהם, שקרוב לוודאי לא יימצאו באף מקום. אם נהיה קונקרטיים יותר: האקלקטיות היא המאפיין העיקרי בכל העיצובים הישראליים. אף אחד לא רוצה למצוא את עצמו מקובע בסגנון אחד, אלא רוצה גם וגם, להרוויח מכל העולמות. לכן בחלל ישראלי אפשר למצוא נורדיות ומודרניות עכשווית יחד עם רטרו וקצת בוהו. זה נשמע קשקוש מושלם, בדגש על מושלם, משום שבסופו של דבר התוצאה הרמונית, עובדת ומוֹכרת. 

 

עיצוב: הדר ארם. צילום: שירן כרמל
עיצוב: הדר ארם. צילום: שירן כרמל
 

עיצוב וצילום: נועה הולצשטיין טוטיקה
עיצוב וצילום: נועה הולצשטיין טוטיקה
 

מעבר לעירוב הסגנונות המרתק ניכרים בעיצוב הישראלי מאפיינים נוספים. העיצוב מדבר בשפה נקייה ופשוטה, כזו שהעין יכולה להבין ולהכיל, והוא אינו מסובך, עמוס או גדוש – גם אם מתחת לפני השטח העבודה עליו הייתה מורכבת מאין כמותה. השמש הים תיכונית שולחת קרניים צהובות וחמימות בקיץ ובחורף הישראליים, ומחדירה לבתים תאורה טבעית מזרח תיכונית שלא נמצאת במדינות קרירות יותר. האדריכלים ומעצבי הפנים מנצלים את תנאי האקלים באופן מלא באמצעות פתחים בחללים, שמכניסים את האור הטבעי פנימה ומאפשרים לחוץ להיכנס לפחות בתחושות, ולא משנה אם הגינה ושפע הצמחייה ניצבים מול הים התיכון הכחול והרגוע, מול גגות מתקלפים עם דוודים ישנים ומאובקים או אפילו מול עיניו הבוחנות של השכן. 

 

עיצוב: ליאת עברון. צילום: איתי בנית
עיצוב: ליאת עברון. צילום: איתי בנית
 

עיצוב: מרב זהר. צילום: שירן כרמל
עיצוב: מרב זהר. צילום: שירן כרמל
 

 בתוך הבית מעצב פנים יכול לכנות את סגנון העיצוב שלו בשמות כמו "מודרני עם נגיעות וינטג'", "כפרי לייט" או "סקנדינבי אקלקטי", אבל בראייה כוללנית ניתן להבחין באלמנטים משותפים נוספים, והם אלה שיצרו את ההגדרות הסגנוניות החדשות שבספר, החל ב"קומפוזיציה גרפית מחושבת" ו"לונה פארק פראי" ועד "סבתא שיק נוסטלגי" ו"רכות קוסמית", המאפיינות את העם היושב בציון שדוגל בעיצוב ביתו. 

הום סטיילינג: סטפני גריב. עיצוב ואדריכלות: טלי דורה, ARCT STUDIO. צילום: עוזי פורת
הום סטיילינג: סטפני גריב. עיצוב ואדריכלות: טלי דורה, ARCT STUDIO. צילום: עוזי פורת
 

כאן לפניכם הפרק Wild Wonderland ("לונה פארק צבעוני") - שעוסק כולו בצבעוניות שמחה ואופטימית.

בסגנון העיצוב הזה יתערבבו להם צבעים כמו שילדים אוהבים. דמיינו ליצן, דמיינו קרקס, דמיינו לונה פארק – זהו הסגנון שמספק תחושה חווייתית והפתעות בכל פינה, ובו העיניים אינן נחות לרגע ואינן שבעות מהמראות. שופע, מרהיב, מחבר בחן, בהרמוניה ובהרבה סטייל מגוון מצבעי הקשת, נועז ומעז, שמח ומשמח את דייריו ואת צופיו. הבסיס יהיה לרוב לבן, כדי להכיל את שפעת הצבעים ולתת להם רקע ראוי ומקום לבלוט. אם תרצו, פראיות כשל המזרח התיכון, אבל עם מבט אופטימי לעתיד.

עיצוב: רונה קינן פיש. צילום: סיגל בר-אל
עיצוב: רונה קינן פיש. צילום: סיגל בר-אל
 

עיצוב: רונה קינן פיש. צילום: סיגל בר-אל
עיצוב: רונה קינן פיש. צילום: סיגל בר-אל
 

הקומבינציה והמינונים תלויים במעצב ובבעל הבית, אבל הצבעים יהיו תמיד רוויים, חזקים ומודגשים. אוהבי הסגנון יתחברו לאמירה "למה לבחור צבע או שניים כשאפשר עשרה?" ושלא תיטעו – אם חיבור של 3-2 צבעים יכול להדיר שינה מעיניהם של בעלי בתים בבחינת איך לעשות את זה נכון, הרי שחיבור של כמה צבעים יחד מסובך שבעתיים, משום שהוא עלול לגלוש לגיבוב של צבעים ללא סדר, אמירה או הרמוניה. מעצבים אוהבי הז'אנר מודדים כל גוון, בודקים התאמה שלו לגוון אחר ועורכים מבחני צבע, עד שהם מגיעים למינון הנכון, המדויק והאמנותי, שמתגבש לכדי אסתטיות רעננה ומרגשת.

 

עיצוב: שי אליעזר צבי. צילום: שירן כרמל
עיצוב: שי אליעזר צבי. צילום: שירן כרמל
 

 

לכו תתפראו!

ISRAEL feeling at home
ספרן של לימור קלר וענת בן נתן

לימור קלר: limorkeller@
ענת בן נתן: anat_ben_natan@

218 עמודים (אנגלית) בהוצאת אמזון
לינק לרכישה: https://amzn.to/2ZEZbCA


החומרים ומערכות שיצברו לכם ניקוד לבנייה ירוקה

שם המוצר
תאור המוצר
תו ירוק (ישראל/ חו''ל)
 
תכולת חומר ממוחזר במוצר
 
ייצור מקומי בישראל
 
תעודת LCA מחזור החיים של החומר
 
חומרים ממקור אחראי - תעודה של מדרג מעלה / או ISO 14001 / ISO 18001
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי
אריחים Ecommerce Website Development