תמ"א 38 – הזדמנות להתחדש

תנופת התמ"א 38 המציפה רחובות וערים, מאפשרת לאנשים רבים לצאת מהקיבעון של שנים על גבי שנים באותו בית עם אותם רהיטים ואותו עיצוב שכבר פג תוקפו, ומאפשרת להם להתחדש. המאמר יתמקד ביתרונות התמ"א 38 ובעיצוב מחודש של הבית מבלי לעבור דירה. 

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: אתר pexels י | 06/09/2020

תמונה באדיבות אתר pexels
 

 

תקנות תמ"א 38

לפני 45 שנים יצא חוק בישראל לגבי עמידות מבנים חדשים לרעידות אדמה וחיזוק מבנים ישנים. כלומר, כל מבנה חדש שנבנה מאז חייב לעמוד בתקנות. 30 שנים לאחר מכן, ב-2005 נקבעה בחוק תכנית מתאר תמ"א 38 המחייבת חיזוק מבנים ישנים שנבנו לפני 1980 על מנת שיהיו עמידים בפני רעידות אדמה. החוק הביא להזדמנות לשיפור המבנים, החזית ולעיצוב הדירות מחדש. כך גם מתאפשרות הוספת מעליות, ממ"דים וכד'. עד 1980 היה ניתן לחזק את המבנים ולקבל זכויות על מנת להוסיף קומה או לסגור קומה. מאז חוק התמ"א 38 ניתנות בנוסף לזכויות הבנייה והתוספות גם הקלות לבנייה במגרשים אחרים, במידה ומחזקים את המבנים הדורשים חיזוק באופן שיתאימו לסביבה. בנוסף, חיזוק המבנים צריך לעמוד בתקן הישראלי הנקבע לשם עמידות המבנים ברעידות אדמה. לתוכנית זו יש יתרונות רבים.

יתרונות תכנית תמ"א 38

בראש ובראשונה, היתרון הגדול הוא, שחיזוק המבנים מייצר עמידות המגנה עליהם מפני רעידות אדמה. הדיירים למעשה מקבלים זכויות חדשות ומכירת השטח מסבסדת את כל ההוצאות. היתרון השני הוא בכך שהשיפוץ נעשה בתוך המבנה ומחוצה לו. כך ניתן לעצב אותו באופן דקורטיבי, להוסיף חניות, שבילים, להקים גינה, להחליף צנרת, לעשות חיפויי אלומיניום ואבן, לצבוע, להוסיף מעלית וכד' בהתאם לתקנות. השיפוץ לא רק משפר את נראות הבניין ומחזק אותו, אלא אף משפר את נראות הסביבה ואת חזות העיר. היתרון המשמעותי ביותר לדיירים הוא העלאת שווי ערך הדירות. כשמסתיים תהליך השיפוץ השווי של הדירה עולה ב-30%. כל מי שעושה קורס נדלן יודע את היתרונות של התמ"א 38 ואף מדקלם אותם מתוך שינה.

מהו תהליך השיפוץ?

התהליך מתחיל כשבעלי הדירות נפגשים עם החברה היזמית, המציגה בפניהם תכנית כיצד ניתן לממש את התמ"א 38 וקובעת לוח זמנים. לאחר כחודש, החברה מבצעת בדיקות הנדסיות בבניין ובדיקות משפטיות. הצוות הבודק מונה: מהנדס בניין, אדריכל ואדריכל נוף. הם מגישים את התוכניות לדיירים עם כל התוספות שסיכמו כגון: מעלית, שיפוץ הלובי, מקומות חנייה, גינה וכד'. לאחר התכנון החברה מגישה את תכניות לאישור. לאחר כחצי שנה הוועדה המקומית מאשרת את התכניות, ולאחר כשנה ממתן ההיתר לשיפוץ מתחילה העבודה לפי הלו"ז שנקבע. זוהי הזדמנות חד פעמית לחדש ולעצב את הבניין והדירה הישנה על מנת לשפר את איכות החיים של הדיירים. בנוסף, זהו פתרון נהדר למי שתכנן לרכוש דירה חדשה במקום אחר והזדמנות להוסיף גם מרפסת, מחסן ולשפץ את הדירה על פי הטעם האישי. 


 


 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי