Agro Housing תכנון בר קיימא

הקונספט הרעיוני שהציגה עבודתם האדריכלים תגית כלימור ודוד קנפו בתחרות בינלאומית לתכנון מבנים בני קיימא בסין, הוא, למעשה, מושג חדש בזירת האדריכלות בת הקיימא. הפרויקט, שזיכה את מתכנניו בפרס ראשון מתוך 1100 משתתפים מ-88 מדינות ברחבי העולם, מגיב לשינויים המתחוללים היום בסין, ומציע חזון חברתי-אורבאני המתבסס על שילוב חקלאות ומגורים באותה סביבה

מאת: תגית כלימור ודוד קנפו | צילום: "קנפו-כלימור אדריכלים" | "קנפו-כלימור אדריכלים" - 03/04/2013

 

Agro Housing - הוא קונספט תכנוני המאפשר לדיירים בבניינים רבי קומות לגדל את תצרוכת המזון שלהם בעצמם, בתוך מרחב מגוריהם, ובאורח זה אף להיטיב עם איכות הסביבה ולהגדיל שטחי גינון ושכונות ירוקות.

 

 

 

הקונספט פותח בהתייחס לתחזיות הצופות כי עד שנת 2020 עתידה מחצית מאוכלוסיית סין להתגורר בערים, מגמה שמסתמנת בהרבה מדינות מתפתחות ברחבי העולם. במסגרת זו, יחליף עיור מסיבי את חיי הקהילה, על ערכי המסורת והמורשת המאפיינים אותם, והחברה הסינית תחווה תהליך של שינוי תרבותי: מחברה פטריארכאלית היא תהפוך לחברה אינדיבידואליסטית ואנונימית, ומחברה בה הזיקה לטבע היא בעלת קיום מרכזי המעוגן בתרבות הייחודית של המקום, תתפתח חברה שערכיה יומרו בערכים של חברה צרכנית בסביבה "סינטטית" המתנהלת על פי קודים אוניברסאליים.

 

במישור הסביבתי, עתיד המעבר מחברה חקלאית-יצרנית לחברה עירונית-צרכנית, לבוא לידי ביטוי בהכבדה על מקורות אנרגיה ובזבוז משאבים יקרים על פיתוח תשתיות עירוניות נוספות.

 

פרויקט ה - Agro Housing מגשר בין שני העולמות באמצעות תכנון המיטיב עם הפרט, ובה בעת תורם למטרה של "קיימות" גלובלית. כשהוא מגיב לשינויים הקרבים, כפי שצוינו לעיל, הקונספט החדשני בתפיסתו הינו חזון עירוני-חברתי, שמציע סדר חדש בעיר, וליתר דיוק בסביבת המגורים: הרעיון לשלב חממות במרחב הביתי מאפשר לדיירים קיום עצמאי בהתאם ליכולותיהם, כמו גם אופציה להגדיל הכנסה, ובמקביל תורם לשימור ערכי מסורת וקהילה המקל על המעבר מסביבה חקלאית-מסורתית לסביבה עירונית.

 

 

חתכים דרך החממה והאטריום , בעונות השנה השונות, הממחישים את מערכת החימום והקירור הטבעית.
 

הקונספט המבני של Agro Housing מושתת על שני מרכיבי יסוד: בניין דירות וחממה ורטיקאלית רב קומתית, החובקת אטריום שמשמש כארובה תרמית. החממות, הפונות לכיוון דרום, הן הפרט הבולט בחזית הבניין, כשהן מייצרות מראה של גן רב קומתי הנמשך לכל גובהו. החממות משמשות לגידול ירקות, פירות או תבלינים על מצע מנותק וידידותי לסביבה, הן מצוידות במערכת השקיה בטפטוף המאפשרת למחזר מים אפורים, ובקרת האקלים בהן מתקבלת ע"י אוורור טבעי באמצעות ארובה אנכית.

 

טרסת הגג של הבניין משמשת כשטח גן נוסף, כמו גם כמקום מפגש של הדיירים לפעילויות חברתיות, ובקומת הקרקע ישנו גן ילדים המאפשר להם להימצא בסביבה מוגנת, בקרבת המשפחה והבית. תכנונה של קומת הקרקע מתבסס על תכסית מינימאלית המבטיחה הותרת שטחי אדמה לגינון והחדרת המים לאקוויפר.


מבנה וחומרים  
ערכי גמישותה וקלילותה של הפלדה מאפשרים יצירת מגוון קונפיגורציות ותוכניות, והיא ניחנה ביתרונות בני קיימא, דוגמת יכולת מחזור גבוהה, התאמה לצרכים שונים ומשתנים, וריבוי אפשרויות שימוש ושימוש חוזר. 

הפלדה, המשמשת לקונסטרוקציה של מבני Agro Housing מטופלת בתהליכים מתקדמים המשפרים את איכויותיה ואת מידת הדיוק הנדרשת, כך שהביצוע הינו מהיר וחסכוני והפגיעה באיכות הסביבה קטנה.


המבנה בן 12 הקומות בנוי מעמודי פלדה וקורות בגריד של 9X10 מ', ורכיביו המיוצרים במפעל מובאים כ"רדי מייד" לאתר בו הם מורכבים. הפנלים (לוחות) החיצוניים יוצרים חזית מודולארית המורכבת מקיר קונסטרוקציה מבודד, זכוכית ותריסי הצללה נעים. חומרי הפנים נבחרים בקפידה, ומאופיינים באיכויות תרמיות, בעמידות גבוהה, ואף ניתנים למחזור. מחיצות הפנים עשויות גבס קל בר מחזור, ואופן הצבתן בתוך חלל הדירה גמיש - נתון לבחירת הדיירים בהתאם לצורכיהם או טעמם, ושינויים, אם מתבקשים, הינם קלים לביצוע. 

 

דירת דופלקס עם גינה צמודה.
 

אוורור טבעי באמצעות ארובה תרמית
הקונספט המבני של Agro Housing כולל ארובה פנימית אנכית הסופגת חום/קור, ומשמשת כאמצעי מיזוג אוויר מותאם לצורכי חימום וקירור. בעונת הקיץ פתחי הגג נותרים פתוחים על מנת לאפשר אוורור טבעי, כאשר המרפסות והתריסים מפחיתים ספיגת חום. בדירות הפונות לכיוון דרום ישנן מרפסות מוצלות המונעות חדירת שמש ישירה פנימה, ועלוות צמחי החממה יוצרת מסכים מגנים בחלקו הפנימי של הבניין. בעונת החורף פתחי הגג סגורים, וקירות החממה לוכדים אוויר חם הנע בארובה התרמית. שמש חורף בזווית נמוכה מחממת מסות תרמיות המחממות את הדירות בשעות הלילה.  

אנרגיה ומים

בפרויקט נעשה שימוש באנרגיה סולרית פסיבית לחימום הדירות והחממה, ומערכת חימום סולרית הממוקמת על הגג מספקת מים חמים. העיר בה בנוי הפרויקט, המכונה "עיר אלף האגמים",  מאופיינת במפלס מים גבוה שמנוצל באמצעות מערכת גיאותרמית והטמפרטורה האחידה של המים לצורך החדרת מערכת צינורת המשמשים לחימום וקירור הדירות בכל עונות השנה.


להשקיית החממות ושטחי הגן משמשים מי גשמים מהגג והמרפסות, וכן מים אפורים המגיעים מהדירות ועוברים תהליך מחזור. מערכת ההשקיה בטפטוף, שמעבירה את המים ישירות לצמחים מפחיתה את צריכת המים, ושימוש בטכנולוגיה מתקדמת לגידול צמחים מאפשר למחזר את מי ההשקיה ולעשות בהם שימוש חוזר.

 

מבט אל החזית הדרומית והחממה הורטיקאלית.
 

טכנולוגיית גידול בחממות
מערכת החממות מבוססת על טכנולוגיה מתקדמת. היבול גדל על מצע מנותק וידידותי לסביבה, המורכב מחומרים אורגניים כקוקוס, כבול, קומפוסט ותערובות נוספות שסופגות ומשחררות חומרי דישון לצמחים. מערכת השקיה מבוקרת מספקת כמות מדויקת של מים וחומרי דישון הנדרשים לצורכי הצמחים ולסינון המצע. הגידולים בחממה המוגנת, החפים מכימיקלים מזיקים, מניבים יבול אורגאני הנושא עמו יתרונות בריאותיים לדיירים ותועלת לאיכות הסביבה. 

Agro Housing – תועלת לאיכות הסביבה ולאיכות החיים
לפיתוח סביבתי המשלב מגורים וחקלאות רב קומתית יתרונות בשימור משאבי הסביבה ושיפור איכות חיי הפרט והקהילה:

- גידול הירקות במרחב המגורים מפחית שימוש במשאבים הנדרשים לגידולם בחקלאות המסורתית, שאף כרוך בצורך לשנע אותם לעיר ולהקצות שטחי מסחר עבורם.


- הגידול החקלאי במרחב הביתי והשכונתי מוריד את הצורך ביוממות ובכך מפחית השקעה וניצול שטחי קרקע יקרים הכרוכים  בפיתוח תשתיות עירוניות נוספות. 
- ע"י צמצום שטחי שדות הנדרשים לחקלאות, תורם Agro Housing להגדלת הייעור,  ובתוך כך להגנה על שכבת האוזון החיונית לשמירה על כדור הארץ. 
- גידול עצמי וביתי של תצרוכת ירקות ופירות מעניק לדיירי הבניין אפשרות להגדיל הכנסה ואף מייצר עבורם מקומות עבודה חדשים במסגרת סביבתם הקרובה.
- בהיבט החברתי-תרבותי תורם Agro Housing לחיזוק קשרי משפחה וקהילה, ומציע שטחי התכנסות לפעילויות חברתיות משותפות.  

 

מערכת השלד והמעטפת הכפולה.
 

הפרויקט מבוסס על גישה הוליסטית כוללת המגלמת עקרונות תרבותיים וסביבתיים בהם האדם הוא הגורם המרכזי בשימור האיזון העדין בין צרכיו לבין מחויבותו לאיכות הסביבה. כל ההיבטים הסביבתיים נבחנים מזווית ראיה רב תחומית: תרחישים אקולוגיים נצפים ונחקרים במקביל להיבטים תרבותיים, היסטוריים ופרמטרים מבוססי ידע מקומי, המוכיחים קשר כוללני ומקיף עם הסביבה.

Agro Housing מציע דרך חיים המשלבת מגורים וחקלאות בסביבה עירונית. מדובר בקונספט מעשי המשנה את תפיסת הבית כפי שהיא קיימת היום, ומציע אפשרות לסדר חברתי-אורבאני חדש, המעלה את התכנון בן הקיימא לדרגת מודעות גבוהה יותר ולראיה רב תחומית. 

מתוך מגזין 99: "Agro Housing תכנון בר קיימא"