עיצוב ותכנון דירה קטנה

עיצוב אנין וקריצות הומור שובבות משתלבים בהרמוניה יוצאת דופן, מפתיעה ומלבבת בדירתם של אליאור ודן קסלוביץ. קרמיט הצפרדע נפגש כאן עם פיליפ סטארק, גיטרה היא משטח מלא שיק שראוי לציור משובץ באבני קריסטל סוורובסקי וגולגולות הן מוטיב דקורטיבי לכל דבר

מאת: מיה אור | צילום: רמי סולומון וכנרת לוי | אוליאור ודן קסוביץ - 03/04/2013

 

עכשווית, נועזת וסקסית מחד, רומנטית, ושזורת מתקתקות ילדותית כלשהי מאידך - ברוכים הבאים לדירתם של אליאור, ציירת, ודן קסלוביץ, לשבעים מ"ר של חיבורים אסתטיים לא שגרתיים המייצרים הרמוניה מפתיעה. זה לצד זה משתלבים כאן פריטי עיצוב אנינים ומותגים אייקוניים עם מוטיבים פאנקיים, הומור וקריצות פופ שובבות, ובמארג קלאסי-אלגנטי של גווני שחור, לבן וכסף נמהלת צבעוניות עזה, עליזה ומנצנצת, שמעניקים ציוריה של אליאור.

 

 

 

 

הדירה הקטנה היא סוויטת מגורים במלון דניאל בהרצלייה פיתוח, אשר שימשה את סבתא שולה, סבתה האהובה של אליאור, ש"עלתה" להתגורר בקומה גבוהה יותר. כמו סוויטות רבות מסוג זה, היא נחלקה במקור לשני חדרים, מטבחון וחדר רחצה, וכשעברו אליאור ודן להתגורר בה הם הכניסו בה מספר שינויים על מנת לשוות לה מראה מודרני ככל שניתן, עדכני ופתוח יותר: שטחו של המטבחון סופח לחלל הסלון, וחדר הרחצה / שירותים סופח לחדר השינה, כאשר אגב כך נוצרו שני חללים מרווחים שמכל אחד מהם ישנה יציאה למרפסת קטנה הצופה אל הים.

 

למעשה, למעט הריצוף שנותר כשהיה - אריחי שיש קררה יוקרתיים, דבר במרחב הנגלה לעין אינו שייך לעברה המהודר של הסוויטה. בחזותה החדשה היא נחשפת כחלל שעיצובו המסוגנן מגלם "ראש אחר" ויצירתי בעליל, של אנשים צעירים שוחרי אסתטיקה וחיים טובים, המעורים היטב בכל ה"כאן ועכשיו" ושואבים השראות מהתכנים האהובים עליהם, כאמנות ועיצוב, מוסיקה, קולנוע או אופנה.

 

חלל המגורים הוא המרחב אליו נכנסים היישר מן הכניסה, ובחלקו הקדמי הסמוך אליה מול ציור מלבב של "ז'יטון" גדול שנולד מאהבה ללאס ווגאס, ממוקם המטבח המעוצב על טהרת הגון השחור: ריצוף באריחי פסיפס שחורים שמגדירים את שטחו בתוך המרחב, יחידת קיר גדולה ויחידת אי מסיבית שמשטחה העליון עשוי קוריאן שחור ומכיל בתוכו כיור וברז מסוגנן. את עיצובו השחור-דרמטי משלימה "הפתעה פיראטית"- גיטרה שחורה מעוטרת בציור גולגולות משובץ קריסטלים שנתלתה על הקיר הסמוך ליחידת האי, כשהיא מתכתבת עם הטוסטר השחור שעל משטח הקוריאן תחתיה, אשר כמוה מעוטר בסמלם של שודדי הים. בעוד מוטיב הגולגולות נשאב מהאופנה העכשווית, הרי שהשימוש בגיטרה כמשטח לציור נעוץ בחיבה שרוחשת אליאור לצורתה ה"שיקית" כפי שהיא מכנה זאת, חיבה שבאה לידי ביטוי נוסף למראה צמד גיטרות שניצב בעומק החלל- אחת בצבעי דגל אנגליה והשנייה בזה של ג'מייקה, כהומאז' לזמר בוב מארלי יליד המקום, מסמליה הבועטים של מוסיקת הרגאיי.

 

 

בחדר השינה: מבט לכיוון המרפסת המעוגלת. ריהוט לבן בגימור פוליאסטר מבריק מייצר ניקיון ואווריריות כרקע מתאים לאריק ובנץ הצבעוניים. אריחי ריצוף: 'טורקיז'
 

 

 

המטבח שבחלל הסלון: עיצוב על טהרת גון שחור במרקם מבריק, וקריצה שמעניקה גיטרה מעוטרת בסמל פיראטי על הקיר. מטבח: "סמל".
 

 

פינת הישיבה המסוגננת שממוקמת מול מסך הקרנה של מערכת קולנוע ביתי, מגלמת את צדו העכשווי - ממותג של העיצוב: ספת עור לבנה בקווי עיצוב מעוגלים שעליה פזורות כריות של המותג היוקרתי "פורסנטי",שולחן צד עליו ניצב גוף תאורה אייקוני שעיצב פיליפ סטארק לחברת "קרטל", שולחן קפה אובלי בגימור אפוקסי לבן, שטיח עור פרה בדיגום זברה, וגוף תאורה תלוי שעיצובו ככדור קריסטל מזכיר את גופי התאורה שרווחו בדיסקוטקים של שנות השישים- שמונים. את זריקות הצבע יחד עם אווירה צעירה ועכשווית, מעניקים לחלל ציורים גדולים של אליאור: פאזל צבעוני של ברבאבא על קיר אחד, דמויותיהם של "ביבס ובטהד" מערוץ MTV על קיר אחר, ומשהו על האמירה האישית שמובילה את שפת העיצוב אפשר ללמוד גם מנוכחותו של פריט דקורטיבי בדמותו של מגדל אייפל - מודל שהרכיבו אליאור ודן ושיבצו, כמובן, באבני סוורובסקי.

 

חדר השינה הוא מרחב בהיר ומרווח, הכולל בשטחו את חדר הרחצה/שירותים, ובעיצובו אפשר למצוא "מכרים ותיקים" מן החלל הסמוך, ששילובם גם כאן מייצר המשכיות ושפה משותפת עמו. כך, לדוגמה, המנורות של פיליפ סטארק שניצבות על שולחנות הלילה, גוף התאורה הכדורי שמשתלשל ממרכז התקרה, מוטיב הגולגולות שמעטר כאן תיבת אוצרות שחורה, או ציורים של פורסנטי המופיעים על גבי אריחי חיפוי בכניסה לחלל הרחצה. חלל זה מוקם על במה בנויה בפינת החדר, וחזותו המעוצבת בקפידה בגווני שחור ולבן משובבת את העין: קירותיו מחופים באריחים לבנים קטנים 10X10 במרקם מט, לריצופו משמשים אריחים בגודל זהה אך בגון שחור ומרקם מבריק, ולחיפוי האמבט האובאלי ששוקע בתוך מבנה בטון משמשים אריחי פסיפס שחורים. במסגרת השינויים מוקם האמבט כך שגם בעת השתכשכות בו ניתן להישיר מבט אל הנוף, וזה מה שעושה, כנראה, שיירת הברווזים הניצבת על דופנו הרחבה. אריחי פסיפס זהים שולבו גם במשטח יחידת הכיור, כשהכיור עצמו ניצב על רגל מתכת אוורירית ועיצובו האובאלי תואם את עיצוב האמבט. תחתיו ניצבים שני הדומים בעיצוב דמוי לב-אחד שחור ואחד לבן, והפתעה חיננית במיוחד מזומנת מעליו, כאשר את מקום המראה הרגילה תופס מקבץ מראות קטנות, תמונות נוסטלגיות ומסגרות שבתוכן משולבים כיתובים בעלי משמעות. ממד ההמשכיות של שפת העיצוב בא לידי ביטוי גם בריהוט הלבן בגימור אפוקסי מבריק, ובהומור שנוסכים הציורים המעטרים את הקירות- קרמיט הצפרדע שנתלה מעל המיטה מותאם בגונו הסגול למצעים, כשמולו מגחכות דמויותיהם החביבות של אריק ובנץ מרח' סומסום החוטאים כאן בעישון "חומרים טבעיים"...

 

 

אליאור קסוביץ
 

 

הנופך הרומנטי של העיצוב מקופל במרפסת המעוגלת של חדר השינה, כאשר בתוך אריחי ריצוף מצוירים בסגנון ספרדי משולבים אריחי אותיות שמרכיבים מילים טובות - מזל, אושר, בריאות ואהבה, החרוטות, אגב, גם בטבעות הנישואין של אליאור ודן, ואהבה ככלל היא במידה רבה סוד סיפורה של הדירה שעוצבה על טהרת אהבות אישיות. נעים להם לגור כאן, אומרים השניים. המרחב הקטן יחסית  מספק תחושת ביחד שחשובה להם, את קרבתו של הים הם מנצלים לצעידות יומיות, וכשאין חשק לבשל תמיד אפשר לעלות לאכול אצל סבתא שולה...מבבושקה ועד הנסיך הקטן
ממש ביום בו קיבלה לידיה את התעודה הנכספת המסמיכה אותה לעורכת דין מן המניין, וליתר דיוק כבר בדרך הביתה מן הטקס בירושלים, החליטה אליאור שכאן מסתיימת עבורה קריירת המשפטים, והיא חייבת לעשות "משהו" עם אהבת האמנות שלה. אמרה ועשתה, ומאז, למעשה, בתמיכתו המלאה של דן, היא ממשיכה לעשות- לצייר, לצייר ולצייר. לצד בדי הקנבס עליהם היא מציירת בצבעי אקריליק, גם חפצים דוגמת גיטרות, הם משטחי ציור ראויים עבור מי שאת סגנונה מגדירה כ"נובו פופ ארט" – לא כזה שממש נצמד למאפייניו המוגדרים, אך כמוהו מלווה בקריצה, מאופיין בצבעוניות עזה, ועושה שימוש במוטיבים תרבותיים מוכרים מהסביבה הקרובה. אלה של אליאור שאובים מעבר של ילדות מאושרת - מאגדות, סיפורים או תוכניות טלוויזיה עליהם גדלה, כמו גם מאהבתה לאופנה ולמוסיקה "הציורים אולי נראים ילדותיים לפעמים, בגלל נושאיהם וצבעוניותם, אך הם מתאימים לכל גיל או חלל, למי שיש לו ערוץ פתוח להומור, למתרחש סביב וגם לסמלים מן העבר" היא אומרת.

 

 

בהשראת חתך הזהב של פיבונאצ'י
 

 

בין הדמויות המככבות בציוריה יש שהינן פרי דמיונה ויש שהינן דמויות מוכרות להן היא מעניקה אינטרפרטציה בעלת גון הומוריסטי, דוגמת טינקר בל שצוירה כוונדר וומן, בטי בום כרקדנית בטן או זברה שמלחכת עשב על רקע ברקוד בהשראת חתך הזהב של פיבונאצ'י. אחת מסדרות הציורים האהובות עליה במיוחד, היא סדרת "בבושקה פרט-א-פורטה", בה מופיעה הבובה הרוסית האייקונית כדוגמנית שמחליפה תלבושות בתצוגת אופנה: בלבוש הודי, בלבוש מותאם לקזינו, כקליאופטרה, כגיישה, כוונדר וומן ועוד "פירוש המילה בבושקה הוא סבתא, וסבתי "הפרטית" היא דמות שתמיד היוותה לי השראה בכל הקשור ליופי ואסתטיקה" מסבירה אליאור את הרעיון שהוליד את הסדרה "מעבר לכך, הפנים שהינן זהות למרות התלבושת המשתנה, מסמלות אחדות נשית אוניברסאלית, וכל אחת מייצגת ממד כלשהו שאני חוברת אליו".

 

את ההשראה שהיא שואבת מילדותה מייצגת, למשל, סדרת "Once upon a Tim", סדרה נוסטלגית בשחור-לבן הנשענת על סיפורי ילדות, את אהבתה למוסיקה מגלמת, בין היתר, סדרת גיטרות שצוירו כמחווה ללהקות או זמרים, דוגמת גיטרה פינק פלויד או גיטרה רולינג סטונס, וחיבתה לאופנה מתורגמת דרך אבני סוורובסקי שהיא משבצת בעבודות ומעניקה להן ממד נוסף, מנצנץ וקורץ. "החלום שלי הוא לפתוח גלריה משלי", אומרת אליאור, ועד שיתגשם תערוכה של עבודותיה תוצג החל מתחילת נובמבר בגלריה אהרונסון ברמת השרון, ואחת נוספת כבר מצויה בשלבי "בישול" אחרונים.

 

מתוך מגזין 103: "בראש אחר"