ידידותי לכיס נעים למראה

 

האדריכלים ממשרד האדריכלים flca חידשו דירה פריזאית תוך שימוש בעיקר בעץ או-אס-בי  ובפלדה.
הברווזון המכוער שהפך לברבור פונקציונלי - שירה רייז משולם מביאה את בשורת החומר הפשוט, השימושי והידידותי לכיס, שכבר לא צריך להסתיר

מאת: בית ונוי מתוך מגזין 158, עיצוב דירות בארץ ובחו׳׳ל | צילום: קמיל ג׳רבי | שירה רייז משולם 18/03/2019

 

התקרות הגבוהות ושפע של תאורה טבעית בשילוב ה-OSB יוצרים חלל עכשווי
 


האו-אס-בי עשוי משכבות של שבבי עץ המודבקים יחד באמצעות דבק חם ושרף, והוא נחשב לחומר ידידותי לסביבה וידידותי מאוד לכיס. בניגוד לעץ הטבעי, האו-אס-בי נתפס כחומר פשוט (שלפני כמה שנים נחשב גם למכוער) שמשמש בעיקר כחומר פנימי לבניית מחיצות לקירות או לאיטום גגות. אך בשנים האחרונות, הברווזון המכוער הפך לברבור פונקציונלי, ואדריכלים ומעצבי פנים ברחבי העולם מפסיקים להסתיר את האו-אס-בי ומשתמשים בו כאלמנט עיצובי בריצוף, בחיפוי קירות וארונות וביצירת פרטי ריהוט שונים. 

במטבח הפתוח ה-OSB משמש גם לחיפוי הארונות, האי והרצפה
 

פעמים רבות האו-אס-בי נזכר בנשימה אחת עם העץ הלבוד שנקרא גם "עץ סנדוויץ". שני החומרים נחשבים לדומים מאוד מבחינת מחירם והיישומים שלהם. שני היתרונות העיקריים של האו-אס-בי בהשוואה לעץ הלבוד הם שהוא נחשב לזול יותר ואפשר גם לייצר ממנו פלטות גדולות במיוחד. לעומת זאת, העץ הלבוד נחשב לקל יותר ובעל עמידות גבוהה יותר ללחות. באו-אס-בי אפשר להשתמש גם כחיפוי חיצוני, אך החומר דורש טיפול נוסף שיכול לייקר את עלות הפרויקט. 

ההחלטה אם לבחור באו-אס-בי כאלמנט עיצובי, קשורה בראש ובראשונה לטעם של הלקוחות. לאו-אס-בי מראה דומיננטי שמקשה על שילובו עם חומרים אחרים. עודף שימוש באו-אס-בי יכול לגרום לתחושה של צפיפות ושל פשטות מוגזמת.  

מקומות הישיבה ליד הדלפק יכולים לשמש גם לאחסון
  

כאמור, במהלך חידוש הדירה הפריזאית האדריכלים השתמשו בשני חומרים בלבד: עץ או-אס-בי לרצפה, למטבח המודולרי ולכמה פריטי ריהוט (כולל המיטה בחדר השינה), ופלדה עבור גרם המדרגות, הספרייה ומחיצת הזכוכית הנמצאת מעל לחדר השינה. 

בזכות התאורה הטבעית והתקרה המשופעת בעלת החלונות הגדולים, במרבית החללים טקסטורת ה-OSB משתלבת היטב עם הפלדה. בחלל המטבח השימוש ב-OSB כחיפוי הארונות, האי והרצפה בתוספת המשטחים השחורים – מכביד מעט על המטבח ויוצר תחושה של חלל חשוך. 

אך למרות זאת, אפשר לומר שהאדריכלים, שלקחו על עצמם אתגר להעניק לדירה הישנה זהות חדשה, הצליחו ליצור חלל אופנתי ועכשווי בעל תקרות גבוהות ושפע של תאורה טבעית. 

 

 

גוון התכלת בקירות הסלון מרכך מעט את השילוב המרכזי בין החום לשחור
  

מיעוט פרטי האקססוריז עוזר ליצירת חלל מאוורר ונקי
  

הפלדה השחורה משתלבת היטב עם טקסטורת ה-OSB
  

גם בחיפוי המיטה ובשידה נעשה שימוש ב-OSB
  
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי