מינימל קומפקט

הבנייה לגובה המצמצמת את שטחי המגורים, והחשיבה על תכנון במרחב מצטמצם, ללא ויתור על נוחות, נגישות ונהנתנות – הולידו ז'אנר שגדל בקצב מסחרר. התכנון הקומפקטי הולך ומתבסס 

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: עמית גושר | אורי סלע 15/08/2018
אדריכלית: שלומית זלדמן

בעבר קושר התכנון הקומפקטי לדלות אמצעים. כיום הוא נראה ביותר ויותר דירות יוקרה. המהפך נעוץ בביקוש הגואה למגורים אל מול משאבי הקרקע המצטמצמים. תמורות אלו מובילות את היזמים לתכנון מגדלי מגורים מרקיעי שחקים שבהם המטראז' לדירה בודדת הולך וקטן. בתכנון הקומפקטי החלל מנוצל בחוכמה, אך אין בו פשרות על איכות. הז'אנר המתפתח של התכנון הקומפקטי חושף יותר ויותר דירות קטנות המתוכננות כדירות יוקרה מושקעות.

מינימל קומפקט
הקיר שמוביל מהמטבח לפינת האוכל נצבע בצבע שחור ומיועד לכתיבה בגירים, בחלקו העליון שולבו פתחי אוורור עגולים ושחורים במראה תעשייתי

האם בחברות המטבחים והריהוט קיימים פתרונות מתאימים למגמה? כיצד יוצרים הלכה למעשה תחושת מרחב בתוך חלל קטן כל כך?

משרדה של האדריכלית שלומית זלדמן העוסק בתכנון ובעיצוב חללים פרטיים ומסחריים, מתמחה בבתי מגורים ובמקומות בילוי בארץ ובחו"ל ופועל גם בתחום תכנון החללים הקומפקטיים. אחד האלמנטים המרכזיים בתכנון הקומפקטי לדבריה, הוא היכולת ליצור אלמנטים מולטי פונקציונליים, וכך לא לוותר על פונקציה מסוימת מחד גיסא ולהצליח לחסוך במקום מאידך גיסא.

בפרויקט המובא כאן, ביקשו בעלי הבית מזלדמן לעצב עבורם דירה שתשמש לבילוי משפחתי במהלך סופי שבוע וחופשות, ומקום עבודה באמצע השבוע. הדירה, ששטחה 86 מ"ר בלבד, תוכננה בקפידה תוך מענה על כל הדרישות, הצרכים והמאוויים של בני הבית כולם.

הסגנון שנבחר לחלל המעוצב הוא של לופט עירוני מודרני, והצבעוניות, בהתאם, מונוכרומטית עם נגיעות קלות של צבע. 

הדירה, שממוקמת בבניין ישן במרכז העיר, חולקה מחדש בהתאם למגבלות קונסטרוקטיביות של עמודים תומכים וקורות. החלל הציבורי הגדול מכיל את אזור הסלון, המטבח ופינת אוכל, ומשדר אווירה ביתית מזמינה. החלוקה בין הפונקציות השונות מצליחה לטשטש את ממדיה הצנועים של הדירה.

 

 

מינימל קומפקט
יותר ויותר אנשים מבינים שאין צורך בחללי ענק, ומסתפקים בפחות מבלי להתפשר על האיכות ועל הנוחות. הרעיון הוא לדעת לנצל את המטראז' בצורה אפקטיבית

מינימל קומפקט
הז'אנר המתפתח של התכנון הקומפקטי חושף יותר ויותר דירות מצומצמות מטראז' המתוכננות כדירות יוקרה מושקעות

המטבח בדירה קטן יחסית, מכיוון שהוא משמש בעיקר להכנת ארוחות קלות. הצבעוניות שלו מתבססת על גווני אפור כהה, ודלתות ארונות האחסון עוטרו במסגרת דקה שמעניקה להם נוכחות ואופי. דלפק האוכל הואפר כדי שיתאים לצבעוניות המונוכרומטית, ואילו הקיר שמוביל מהמטבח לפינת האוכל נצבע בצבע שחור ומיועד לכתיבה בגירים. בחלקו העליון שולבו פתחי אוורור עגולים ושחורים במראה תעשייתי.

בהמשך למטבח נמצאת פינת אוכל רחבת ידיים ליד חלון רחב. לשולחן האוכל והכיסאות המשמשים לארוחות משפחתיות, בחרה זלדמן גווני שחור וחום, שיתאימו במראה ובמידות גם למשרד הביתי. הכיסאות דומים, אך אינם אחידים, כדי ליצור עניין ועושר עיצובי. 

האגף הפרטי בבית מכיל חדר שינה זוגי עם חדר רחצה צמוד, וחדר שינה וחדר רחצה נוספים. בחדר השינה של בני הזוג הוגדל מפתח החלון כדי לאפשר כניסה של אור טבעי ואוויר לחדר, ליצירת תחושה מאווררת ורחבה. הרצפה חופתה בפרקט וארון הקיר הוא פריט נגרות ייחודי בהתאמה אישית; ושניהם מכניסים חמימות חומרית לחדר השינה. בארון הקיר מוטמעים פתחי מיזוג האוויר והוא משמש גם דלת לחדר הרחצה.

מינימל קומפקט
בחדר השינה של בני הזוג הוגדל מפתח החלון באופן שיכניס יותר אור טבעי ואוויר לחדר ויתרום בכך לתחושה המאווררת והרחבה

מינימל קומפקט
פינת אוכל רחבת ידיים שממוקמת בסמוך לחלון רחב ממשיכה את המטבח


יותר ויותר אנשים מבינים שאין צורך בחללי ענק, ומסתפקים בפחות בלי להתפשר על האיכות ועל הנוחות. הרעיון הוא לדעת לנצל את המטראז' בצורה אפקטיבית. חשוב לאפיין את החלל בתבונה וליצור מעין תמונת קנבס, שבה משולבים פריטי הריהוט ושאר האלמנטים בחלל. זה יתרום לתחושת מרחב ואווריריות בחלל. בדירה הנוכחית נפתחה המרפסת הסגורה והרצפה חופתה בבטון מוחלק, דבר שמעניק תחושה של חלל גדול בהרבה מכפי גודלו האמיתי, בשל המראה האחיד והרצוף שמשדרת הרצפה. חלק משימוש חכם בחלל המוגבל הוא ליצור פריטים עם פונקציונליות כפולה, כמו הארון בסוויטת ההורים, שמשמש גם מעבר נוח לחדר הרחצה. התכנון החכם מאפשר לתכנן אלמנטים מסוימים כמו בדירה רחבת ממדים. תכנון נכון של המטבח לדוגמה, יאפשר לשלב את אותם שטחי עבודה ואחסון כמו בדירה ממוצעת.

מינימל קומפקט
חלל הרחצה הסמוך לסוויטת השינה

מינימל קומפקט
פתרונות אחסון במסדרון המוביל לחדר השירותים


אם היית צריכה לבחור אלמנט אחד בדירה להדגיש ולשים עליו את הספוט, מה הוא היה? 

אני אוהבת מאוד את החלונות בדירה. הם היו סוג של אתגר עיצובי, כי הנוף שנשקף מהם לא היה עוצר נשימה, והראה בעיקר את הבניינים שממול. ולמרות זאת בחרתי להגדיל את הפתחים ולעשות מסגרת מרשימה לחלונות, כך שהם יהפכו למרכז תשומת הלב, ולחלק מרכזי מעיצוב חלל הפנים. 

מה התפספס מבחינתך?

מכיוון שדרישת הלקוח הייתה מטבח קטן ופונקציונלי, תחושת הפספוס שלי היא בעיקר שם, מכיוון שיכולתי להציע מטבח גדול ומפואר בהרבה, אפילו בהתחשב במגבלות הגודל של הדירה.

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי