מעוצב עד הגג

 

את גג דירת הפנטהאוז שעיצב בהרצלייה, הפך המעצב אמיר גולן לפינת חמד. 140 מ"ר של מרחב חיצוני שאינו חסר דבר לאירוח מסוגים שונים- לארוחה או "על הבר", וככלל לשהייה מפנקת בגובה מול הנוף 

מאת: עידית אסא | צילום: אינסה ביננבאום | - 01/06/2015
תכנון ועיצוב: אמיר גולן
"גולן אדריכלים"
גרם המדרגות המוביל אל הגג: קונסטרוקציית ברזל ומדרכי עץ בעיצוב פיסולי-מתעקל. תיחום נדרש בוצע בזיגוג שקוף שאינו חוסם את מראה הנוף ונוכחותו ככלל כמעט ואינה מורגשת.

אחד הבונוסים השמורים לדירות פנטהאוז הוא גג או מרפסת גדולה המאפשרים ליהנות מתחושת חוץ גם כשנמצאים בגובה, ואת התחושה הזו ביקש המעצב אמיר גולן למצות מיטבית בגג הדירה הממוקמת בהרצלייה. כך, לאחר שסיים לעצב את חללה הוא "עלה לגג" במטרה להפוך גם את שטחו למרחב מפנק, מותאם לאירוח ולשהייה מהנה. "הרעיון היה לייצר מרחב אירוח לכל דבר רק חיצוני, תוך שילוב אלמנטים כמים וצמחייה בהשראת גינות זן" אומר גולן על מה שנחשף כאן לעין- 140 מ"ר שהפכו לסוג של "מתחם" מרשים, מוקפד למשעי ובעיקר מזמין.

מבט אל פינת האוכל שבמרחב הבר, כשימין "מציץ" חלק מהבר. ריצוף דק בעץ איפאה טבאקו עם קונטור אפור המוסיף עניין. ריצוף דק, חיפויי עץ וגינון: שי גינות.

בתהליך התכנון עיצוב ניתנה לגולן יד חופשית, ולמעשה, הוא מספר "הדיירים ראו כבר את התוצר המוגמר, כשהעיצוב הושלם עד אחרון פרטיו". הכשרת הגג לייעודו החלה בהיבטים טכניים, דוגמת איטום איכותי שבוצע בשטחו כפרמטר רב חשיבות, או תכנון מקדים לכל תשתיות החשמל, הבית החכם והאודיו וידאו שנועדו להשתלב בו. לצורך זה אף רתם גולן אילוץ קונסטרוקטיבי של מדרגה שזרמה במרכזו: שטח הרצפה הוגבה על מנת לזכות במפלס אחיד, כאשר בתוך כך נוצל המרווח שנוצר בינה לבין ריצוף דק שהותקן עליה להעברת התשתיות הנדרשות.

לב המרחב: הבר שעוצב ייעודית מחומר פלסטי מותאם לסביבת חוץ. תאורת לד המותקנת בתוכו הופכת אותו לסוג של גוף תאורה, וכך גם הכדים הגדולים ופסל דמות האישה. גופי תאורה על חיפוי סרגלי העץ בקיר מנצנצים כעין כוכבים. בר, כדים ודמות אישה: "פנטהאוז", תאורה: "לוצ'ה".

הגישה אל הגג יכולה להיעשות דרך מדרגות הממוקמות במבואת הקומה, או ישירות מחלל המגורים באמצעות גרם מדרגות חיצוני שמוביל אליו. הגרם, שמופעו המתעקל מייצר ממד פיסולי, משלב קונסטרוקציית ברזל ומדרכי עץ, ולצורך תיחומו בהתאם לדרישות העירייה בחר גולן בזיגוג שקוף המשלים את נוכחותו הדקורטיבית. זיגוג שקוף משמש גם במעקה התוחם את הגג כולו, כך שתמונת הנוף הנשקפת ממנו ופורשת את מראה הים נשמרת במלואה.

אלמנט מים בשם השלווה: מפל שמימיו ניגרים רכות מטה, ומתנקזים לבריכה נוי עם צמחי מים ודגים. גוף תאורה בדמות אישה: דקורטיבי ופונקציונאלי כאחד.

לריצוף הגג נבחר דק עשוי עץ איפאה טבאקו שנתחם בקונטור אפור המוסיף עניין, ואת האביזרים הטכניים וה'שירותיים', דוגמת מזגנים או חללי אחסון נחוצים, הצניע גולן בתוך קוביית סרגלי עץ סידר, התורמת לחזות המעוצבת ואינה מסגירה את תפקידה הפונקציונאלי. סרגלי העץ חוברים הרמונית לריצוף הדק תוך יצירת המשכיות ויזואלית עשירה, והשימוש בהם חוזר לצרכים פונקציונאליים נוספים, כמו, למשל, כמסתור לכבלי חשמל, או לצרכים דקורטיביים גרידא- כחיפוי קיר, למשל.

פינת הסלון: מרחב ביתי לכל דבר. תחומה בגזיבו המשווה לה אינטימיות, סרגלי עץ משמשים כחיפוי מצניע כבלים, קיר בריקים המוסיף עניין ויזואלי, ופריטי ריהוט מסוגננים.

כמו בעיצוב חלל פנים, כך גם בעיצוב מרחב הגג הקדיש גולן חשיבות רבה לתכנון התאורה, הנחלקת לתאורת אווירה ולתאורת התמצאות וכללית. בתוך כך היא משלבת גופים טכניים שהותקנו בקירות, גופים שקועים בדק כמסמני דרך, וכן גופים דקורטיביים מיוחדים ככדים גדולים מפיצי אור או דמות אישה הניצבת כסוג של קריצה מאירה סמוך לבר, המהווה מוקד תאורה בפני עצמו. התאורה, שנשלטת ע"י מערכת הבית החכם, תוכננה בקפידה ליצירת משחקי אור ותרחישים משתנים מותאמים לאזורים השונים ולפעילות המתבצעת בהם, כמו גם להארה ממוקדת של הצמחייה המקיפה-תוחמת את השטח כולו.

פינת האוכל: גדולה דיה להכיל בנוחות עשרה סועדים. ברקע: קוביית סרגלי עץ סידר המשמשת לאחסון אביזרים טכניים ו"שירותיים", חוברת לריצוף הדק ותורמת חזות מעוצבת למרחב.

כמרחב שנועד לאירוח ולשהייה מפנקת, ביקש גולן לייצר בו מוקדי עניין שונים וחילק את שטחו לאזורים: פינת אוכל +מטבח, אזור הסבה סלוני, אזור שיזוף ואזור בר המהווה את לב המרחב וממוקם במרכזו- בר מרשים שעוצב ייעודית ע"י גולן ויוצר בהזמנה באיטליה: עשוי מחומר פלסטי המיועד לסביבת חוץ, מעוצב בתצורת חצי ריבוע עם פינות מעוגלות, מואר בתאורת לד המותקנת בתוכו ופני שטחו מדמים תצורת גל כלשהי. לבר צוותו כיסאות מסוגננים, ובסמוך לו מוקם אלמנט המים של המארג העיצובי בדמות מפל נוסך שלווה שמימיו מתנקזים לבריכה משובצת בצמחיית מים בה משייטים בנחת דגי נוי.

דבר לא חסר לבישול ארוחת גורמה: מטבח שתוכנן ייעודית וכולל את כל פונקציות הבישול הנדרשות. משלב גוף ומשטחים מנירוסטה ודלתות ואקום עם חיפוי חומר פלסטי דחוס מתאים לסביבת חוץ.(HPL). על הקיר: גופי תאורה טכניים. מטבח: ווינטר מערכות גז.

את אזור הסלון מיקם גולן בתוך מבנה גזיבו, כשהוא תחום בקיר בריקים שהינו, למעשה, קיר המעטפת של הבניין שחיפויו הושלם לצורך זה. הגזיבו העוטף אותו משווה ממד אינטימי, ועיצובו המסוגנן משלב מערכת ישיבה נינוחה, שולחן קפה ופריטי נוי, ככל סלון ביתי 'רגיל'. אף פינת האוכל היא "פינת אוכל כמו פינת אוכל", מזמינה עשרה איש להסב אליה בנוחות, והמטבח, שבדומה לבר תוכנן ייעודית ע"י גולן, מאובזר לעילא וכולל את כל פונקציות הבישול. גוף המטבח והמשטח עשויים נירוסטה, דלתות הואקום של חללי האחסון מצופות ב-HPL (חומר פלסטי דחוס מותאם לשימוש בסביבת חוץ), ואת הנוחות המפנקת משלימה מעלית מזון ומשקה המובילה את המצרכים הנדרשים ממטבח הדירה היישר לגג. פינת השיזוף בגג, כנגזר משמה, מזמינה להשתרע בתוך כורסאות מפנקות שהוצבו בה, ובמידת הרצון/ הצורך ניתן להצל עליהן באמצעות שמשיות.

כורסאות מזמינות באזור השיזוף, מתאימות גם להתרווחות נינוחה בשעות בין הערביים. צמחייה מגוונת מקיפה-תוחמת את כלל המרחב המפנק.

הצמחייה ששולבה בעיקר בהיקף הגג מורכבת מסוגי צמחים שונים המייצרים חזות מגוונת, אשר אף אותה דאג גולן למקסם באמצעות תאורה שנועדה להדגישה. עצי פרי, שיחי נוי, פרחים עונתיים ואפילו ירקות ותבלינים נוטלים חלק במופע הירוק והפורח שכמו ממסגר את המרחב ומשלים את קסמו- אם בשעות היום כשקרני השמש מלטפות אותו, ואם בשעות החשיכה כשהוא נסוך משחקי תאורה מרהיבים.