הדירה שמחכה לאחת שתגיע

עיצוב דירה לרווק בשנות ה-30 לחייו שמתייחס לשני עולמות תוכן - גברים מול נשים ונובע מתוך החשיבה האופטימית על היום שבו תגיע האחת והיחידה

מאת: ליעד יוסף | צילום: אלעד גונן | - 30/06/2014

בסלון צבעוניות מונו-כרומטית שימוש בשולחנות עגולים, ספה רכה "ומלטפת" כורסאות קלילות ונעימות

החיים בתוך שיפוץ 

מגיל מאוד צעיר אהבתי לבחון מבנים ובילדות ציירתי המון בתים. ככול שהתבגרתי הציורים הפכו לסקיצות. בנוסף לכך, הוריי כל חייהם משפצים, אפשר לומר שגדלתי בבית שתמיד היו בו קבלנים/רצפים/נגרים....וזה כך עד היום. 

כשאני מתקשר לשאול מה נשמע?! אבא שלי עונה:"בשיפוצים". 

התחלתי ללמוד אדריכלות, אך במהלך הלימודים, קרה לי משהו מעניין - הבנתי שאני נמשך יותר לעיצוב פנים. התחום נראה לי מאוד מרתק, לכן המשכתי ללימודי עיצוב פנים - והיום המשרד שלי מתעסק רק בעיצוב ותכנון פנים של בתים פרטיים וחללים מסחריים.

נולדתי, גדלתי וחונכתי בגליל העליון במושב מרגליות, עזבתי את המושב רק בתקופת שירותי הצבאי וללימודי העיצוב. הלקוח שעבורו עיצבתי את הפרויקט הנוכחי מכיר אותי משם...שמחתי מאוד לקבל את הפנייה ממנו. גדלנו באותו המקום ואני לא זוכר שיצא לנו לדבר אחד עם השני... פתאום במהלך הפרויקט הפכנו לחברים...
 
אוירה חמה ומזמינה תוך שימת דגש חזק על פונקציונאליות

דירה לרווק שמחכה לאחת

בפרויקט הנוכחי הדרישות של הלקוח היו ברורות מאוד. הלקוח רצה ליצור אוירה חמה ומזמינה. וגם להוסיף אזורי אחסון, תוך שימת דגש חזק על פונקציונאליות. בנוסף הלקוח, רווק, ולכן הבית צריך להתאים לאופיו ולתחביביו. 

המחשבה כשתגיע האחת ליוותה אותי לאורך כל הדרך. היא  צריכה לרגיש בנוח גם בדירת "רווקים", שתהפוך לבית משפחתי.
 
מטבח גברי שחור וחזק

כשהקירות כבר עומדים

אני נכנסתי לתמונה אחרי שלב השלד. ככה שהרבה אלמנטים כבר היו קבועים (הרציונאל מבחינת מעצב פנים, לדעתי, הוא תכנון פנים משלב התוכניות כלומר מהשלב הראשוני. כך בעצם ניתן לפתור בעיות/לשנות/להוסיף מה שרוצים... ). 

במקרה הנוכחי הקירות כבר עמדו, נקודות חשמל כבר הוכנו, אפילו הייתה תוכנית מטבח. היה ברור לי שמבחינת תקציב אנחנו קצת בבעיה, בכול זאת שינויים של חשמל ואינסטלציה עולים ללקוח עוד כסף - אבל לא הייתה ברירה והשינויים בוצעו. 

לשמחתי המטבח הופיע רק כתוכנית, והוא זכה מיד לתכנון חלופי - עם חלוקה מסודרת ותכנון פונקציונאלי ונכון. 

חיפוי עץ אלון בקיר הכניסה לבית

החיסרון הופך ליתרון

קיר הממ"ד תפס חלק מכובד בתוכניות - קיר מאסיבי, עבה שעובר בתוך הבית ויוצר את ההפרדה בין האזור הציבורי לאזור הפרטי. היה לי ברור שזהו חיסרון משמעותי, שאני חייב להפוך אותו ליתרון ענק. לכן בחרנו להפוך אותו "לקיר כוח", חיפינו את הקיר בעץ אלון צרפתי, שמדגיש יותר את ההפרדה בין האגפים ואף תורם לתחושת החמימות.  
כשהלקוח - שדמיין בית ספציפי מאוד, שמרני, מעין בית של מושב - שמע שהמטבח יהיה שחור הוא נבהל. וכשהוא הבין שבמקלחת יופיעו 3 גוונים הוא גם קצת התבלבל... לקח לו זמן לסמוך עליי- היום אם תשאלי אותו הוא מאוד מרוצה. 

עד היום כשהלקוח רוצה לקנות פריט לבית, גם אם מדובר בפריט הכי קטן, הוא שולח לי תמונה לקבל  את חוות דעתי... וזה הכי כיף שיש!!!
 
חדר השינה

לעצב 2 צעדים קדימה


בעיצוב הדירה ליוו אותי 2 עולמות תוכן. 

הראשון מיקום הבית בגליל העליון - פחות נמשכתי לכיוון של בקתות העץ ולפשטות של האזור! מה שיותר דיבר אליי היו החמימות, הצבעוניות והתחושה שכולם יכולים לבא לבקר. 

השני - גברים מול נשים. הדייר היחיד כרגע הוא רווק בשנות ה-30 לחייו. אמנם רציתי לתת לו את המקום שלו, שיהיה לו הכי נוח שאפשר, אך מצד שני, חשבתי כול הזמן על היום שבו תגיע השותפה. 

הרי גם היא צריכה להרגיש שם בבית!! 

חדר רחצה

העולם הנשי מול העולם הגברי

בכול חלל הבאתי לידי ביטוי את שני העולמות; הגברי והנשי - במטבח למשל השתמשתי בפורמייקה שחורה (גבר) לעומת חיפוי קיר תלת מימדי בצורת גלים לבנים (אישה). 

התאורה הכללית של המטבח היא סוג של תעלה שחורה, בקווים חדים וישרים, לעומת התאורה הדקורטיבית מעל האי שהיא אמנם בצבע כסוף מהעולם הגברי, אבל הצורה היא עגולה ורכה יותר, שהתחברה אצלי לעולם התוכן של הנשים. 

בנוסף השתמשתי בחיפוי עץ אלון בקיר הכניסה לבית – עץ הוא חומר רך, נעים, חמים, פגיע- (עולם תוכן של נשים...) הסלון - צבעוניות מונו-כרומטית (גברים), אבל שימוש בצורניות אמורפית יותר- שולחנות עגולים, ספה רכה "ומלטפת" כורסאות קלילות ונעימות....(נשים).

מטבח גברי שחור וחזק

המטבח השחור- הגברי החזק! הוא לפי דעתי האלמנט הכי חזק בבית, אבל לדעתו של הלקוח, האלמנט החזק הוא ככול הנראה קיר העץ שכאמור מחפה את קיר הממ"ד הפנימי של הבית.

הבחירה שלי בחומרים נבעה לחלוטין מהקונספט של הפרויקט. בחרתי להשתמש בחומרים טבעיים - כמו עץ טבעי, משטחי קוורץ, רצפת עורקים בהשראת הטבע – כדי לחזק את עולמות התוכן שבהם בחרתי. אפילו בשלב הסטיילינג (ההלבשה) בחרתי בחומרים טבעיים- כמו וילונות עשויים כותנה וריפודים נושמים....

ממש כמו אבא גאה 

אני אוהב את כול הפרויקטים שלי!! לפעמים אני נוסע ללקוחות, או סתם לטייל, ויוצא לי לעבור ליד אחד הפרויקטים שלי ואני מרגיש כמו אבא שהגיע לבקר את אחד מילדיו. אין לי פרויקט שאני הכי אוהב!! ממש כמו ילדים כולם שווים!! אבל יש לי את הפרויקט שהכי ריגש אותי- בית פרטי בקרית אונו, שעיצבתי למשפחה מקסימה שהילדה שלה משותקת, וכבר יותר מ:4 שנים גרה בבית החולים. 

החלום שלהם היה להחזיר אותה לבית ושהיא תוכל לחיות בו בנוחות. הם רצו בית נגיש ובכלל לא חשבו על הפן האסתטי – אבל אני התעקשתי והתוצאה הייתה מדהימה! היום הילדה בבית, היא חזרה בדיוק בערב ליל הסדר והיא ובני משפחתה מאוד אוהבים את הבית ובעיקר מרגישים בו בנוח. 

כשיש לך עסק עצמאי אף אחד לא קונה לך מתנה לחג- זאת הייתה המתנה הכי גדולה שיכולתי לקבל לחג!
 

לבנות את הבית שלי

פרויקט החלומות שלי הוא לבנות את הבית שלי.... כל התוכניות כבר מוכנות, החומרים נבחרו...

עכשיו כל מה שנשאר זה למצוא את השטח הנכון ואת הזמן הנכון=)). 

כולם מצפים ממני כמעצב פנים לחיות בבית דמיוני - שהקירות שקופים, והסלון בכלל בתקרה, המקלחת מחומר שעוד לא הומצא...

כול מיני שיגעונות שמיוחסים למעצבים!! 

זה כנראה לא יקרה! הבית יהיה מאוד רגוע, ונקי מהטירוף שמצפים ממני לחיות בו. 

בסוף כל יום עבודה בא לי שקט וכוס קפה חמה!!  


ליעד יוסף מעצב פנים, בעליו של studio yosef | משרד- 074702002 | נייד- 0508815405 | אתר 
המשרד מתעסק בעיצוב ותכנון פנים לבתים פרטיים, חללים מסחריים ותצוגות.