אדריכלים נרתמים ליצירת נגישות ציבורית

מאת: | צילום: | 03/04/2013
נגישות ועיצוב

 

במאמר הבא נתייחס לתחום של נגישות ועיצוב המתייחסים למוגבלות הראייה. מוגבלות הראייה היא מוגבלות חושית, להבדיל ממוגבלות פיזית, שעיצוב המרחב מותאם במיוחד לנוחות וחופש התנועה, יצירת דרכי גישה נוחות, מוגבלות ראיה דורשת פתרונות המסתייעים במימד המישוש. 

 

נגישות - אתגר חדש במארג התכנון המרחבי

 

המרחב הציבורי מתוכנן, על ידי אדריכלים או מעצבי פנים, תוך התייחסות לאספקטים בתחומי התשתיות, תחבורה ציבורית ותנועה בטוחה במרחב. בתוך כך האתגר הוא לשלב חשיבה יצירתית. בשנים האחרונות הולכת ומתפתחת המגמה הנוגעת להבטת נגישות במרחב הציבורי.  הצרכים המיוחדים של המוגבלויות מחייבים הכרות עם הפתרונות המתקדמים ביותר והבנתם לעומק. האתגר הוא בהנגשת המרחב תוך שאיפה לשמור על אסטטיקה לצד פרקטיקה. 
לקויי ראייה נעזרים בחוש המישוש לצורך התנהלות יומיומית. בדומה לכתב ברייל, הם קוראים את המרחב הציבורי, והמטרה של אדריכלים, כמו גם מעצבי פנים, היא לספק להם הכוונה באופן שיאפשר תנועה לכבדי ראייה ועיוורים.
"סימן מוביל" ו"סימן אזהרה" הם אלמנטים מרכזיים בעיצוב המרחב. סימן מוביל זה השם לפסי הכוונה בולטים המתווים את הדרך, כשסימן אזהרה בא לידי ביטוי במשטחי בליטות, שמאותת לעצור, כאות אזהרה בפני מכשולים או שינויים בנתיב ההליכה.
בעזרת שני הסמלים הללו, אנשים עם לקות ראייה מתנהלים במרחב, והם מהווים פיתרון חיוני.

 

נגישות ציבורית

 

פתרונות הנגישות מתמקדים בתחום הריצוף:
1. אף על פי שהאריחים המתועשים, מתאימים לשמש תבליטי התרעה טובים, קיימת האפשרות שהם עלולים להישחק. על כן מבנה עם נגישות ציבורית חייב בחלפת ריצוף, בעיקר במקומות בהם קיימת תנועה של הולכי רגל גדולה. 
2. פתרון נוסף הוא בחירת גווני משטחים, השונים במרקם, היוצרים מסלול שונה. פיתרון זה מותאם במיוחד למרחב שמחוץ למבנה.
אדריכלים, מעצבי פנים פועלים גם על פיתוח עיצוב חדש בתחום הנגישות, מתמקד בפתרונות של אלמנטים עשויים מחומרים מתכתיים איכותיים (נירוסטה, פליז ואלומיניום) תוך שילובם על אלמנטים נוספים, מאחזי יד וכדומה. 

מבוסס על המאמר: נגישות ועיצוב

קישור למאמר המקורי: http://www.baitvenoy.co.il/newsarticle/60,76,377.aspx 

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי